Білоруська компанія організувала поставки дорогих брендових товарів з Європи до Росії в обхід санкцій, йдеться в розслідуванні Білоруського розслідувального центру.
За даними розслідувачів, організатори схеми не лише обходять санкції ЄС і США, а й економлять на митних зборах, занижуючи вартість імпортних товарів.
Майже відразу після початку повномасштабної війни Росії проти України компанії, що володіють брендами класу люкс Christian Dior, Fendi, Louis Vuitton, Gucci, Saint Laurent й іншими, зупинили свою діяльність у Росії. В середині березня 2022 року до цього додалися санкції США і ЄС – в РФ заборонили ввозити предмети розкоші.
З 11 березня 2022 року Міністерство торгівлі США заборонило експорт до Росії й Білорусі одягу, взуття, сумок, парфумерії та інших товарів, ціна яких перевищує 1000 доларів за одиницю. Європейський союз ухвалив аналогічний пакет санкцій, але з жорсткішими правилами – обмежив імпорт до Росії товарів, вартість яких перевищує 300 євро за одиницю. Ці заборони також поширюються на особисті покупки росіян за кордоном. А в червні 2024 року ЄС запровадив обмеження на експорт предметів розкоші до Білорусі. Однак модні західні аксесуари й одяг продовжують постачатися до Росії й Білорусі.
Розслідувачі звернули увагу на рекламу компанії «Белкарго», яка обіцяє доставку з Європи до Росії «без цінових обмежень» товарів люксових брендів. Автори розслідування здійснили «тестову закупівлю», розмістивши замовлення в компанії. У ньому були перелічені товари брендів Brunello Cucinelli, Cortigiani, Herno, Fradi й інших на загальну суму 6450 євро, але в замовленні була вказана нижча ціна. У підрядника не було з цим проблем.
Ціна куртки Balenciaga була вказана на рівні 4 доларів, а жилета Dolce & Gabbana – 6,5 доларів. Такі ціни на ці товари вказані в митних документах білоруської компанії, яка здійснює доставку брендового одягу з Європи до Росії.
«Белкарго» виставило рахунок-фактуру на доставку з Мілана до Вільнюса – 130 доларів, а з Вільнюса до Москви – 255 доларів. Судячи з листування, посередник розраховує кінцеву суму, виходячи з ваги вантажу, не враховуючи ціну вмісту. В результаті, санкційні обмеження на імпорт товарів дорожче за 300 євро перестають діяти», – йдеться у розслідуванні.
Журналістам вдалося отримати від джерела транспортні накладні, в яких вказувалася занижена ціна на одяг. В результаті імпортер недоплачує мита і податки, що впливає на доходи бюджетів Білорусі й Росії.
Автори публікації спробували з’ясувати, які компанії стоять за схемою. У результаті вони натрапили на російське ТОВ «Паскальтрейд», яке отримує одяг з Білорусі, відправником якого є ТОВ «Експортторг», що раніше фігурувало в розслідуваннях БРЦ. Воно пов’язане з колишнім помічником Віктора Лукашенка, бізнесменом Олександром Зайцевим. БРЦ раніше публікував розслідування щодо причетності торгового дому до постачання мікросхем і шин в обхід санкцій.
Форум