Влада: вранці сили РФ атакували з дрона Херсон, загинув чоловік
Вранці 10 травня російські військові атакували з дрона місто Херсон, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Близько 7:00 російські військові атакували з дрона жителя Херсона у Дніпровському районі. На жаль, внаслідок вибуху чоловік дістав важкі травми. Він загинув на місці», – зазначив місцевий чиновник.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
До Києва прибули Мерц, Макрон, Стармер і Туск
До Києва на зустріч «коаліції охочих» 10 квітня прибули президент Франції Макрон, премʼєри Польщі та Великої Британії Дональд Туск та Кір Стармер, а також канцлер Німеччини Фрідріх Мерц. У соцмережах лідери опублікували спільне фото з потягу.
Європейських лідерів зустрічали міністр закордонних справ України Андрій Сибіга та голова ОПУ Андрій Єрмак, повідомляє «Суспільне Новини».
Раніше президент України Володимир Зеленський анонсував на суботу саміт «коаліції охочих», і, за повідомленнями в медіа, президент Франції Еммануель Макрон підтвердив, що його країна братиме участь у події.
Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.
Формат об’єднує Велику Британію, Данію, Естонію, Фінляндію, Ісландію, Латвію, Литву, Нідерланди, Норвегію, Швецію та Україну.
Нова адміністрація США навряд чи виділятиме нові пакети військової допомоги Україні – так вважає Курт Волкер, спеціальний представник США з питань України в 2017-2019 роках. За його словами, Сполучені Штати шукатимуть нові формати постачання Україні зброї, зокрема, через угоду про копалини, яку уклали Америка та Україна.
Також, на думку американського дипломата, російський керманич Володимир Путін нині не готовий до припинення вогню. Але настане момент, коли фінансовий і військовий тиск на Росію змусить Путіна погодитися на перемир'я, каже Волкер.
Під час візиту до Києва в інтерв’ю Радіо Свобода Курт Волкер розповів про:
- вигоду для України та США від угоди про корисні копалини;
- 30-денне перемир’я і як його досягнути;
- чи надаватимуть США військову допомогу Україні
- та чи пристане адміністрація Трампа на вимоги Росії, зокрема щодо визнання Криму російським.
Читайте і дивіться про це за лінком
Генштаб: за добу Росія втратила ще понад 1300 військових, чотири танки і майже 49 артсистем
Росія за час повномасштабної війни проти України втратила близько 964 580 своїх військових, зокрема 1310 осіб – за останню добу – такі дані станом на ранок 9 травня наводить український Генштаб.
За даними командування ЗСУ, серед інших втрат Росії – такі:
- танків – 10 790 (+4 одиниці за минулу добу)
- бойових броньованих машин – 22 440 (+7)
- артилерійських систем – 27 637 (+49)
- РСЗВ – 1380
- засобів ППО – 1158 (+1)
- літаків – 372
- гелікоптерів – 335
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 35 482 (+36)
- крилатих ракет – 3197
- кораблів/катерів – 28
- підводних човнів – 1
- автомобільної техніки та автоцистерн – 47 830 (+106)
- спеціальної техніки – 3875 (+3)
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
«Європейський небесний щит»: у Празі пройшла акція із закликом захистити небо над Україною
У День Європи, 9 травня, у столиці Чехії пройшла акція із закликом надати Україні «Європейський небесний щит», передає кореспондент Радіо Свобода.
Близько 40 учасників та учасниць, серед яких були чехи та українці, приєдналися до ходи центром Праги з прапорами та гаслами на підтримку листа до прем’єр-міністра Петра Фіали щодо участі Чеської Республіки в плані «Європейський небесний щит для України». Учасники акції тримали, зокрема, вирізані з картону і помальовані в кольори чеського прапору, емблеми НАТО та ЄС щити.
«Немає кращого способу відсвяткувати День Європи, ніж підтримати тих європейців, яким доводиться стикатися з жорстокою агресією, тобто українців, і підтримати операцію «Небесний щит», – каже співорганізатор акції Томаш Пешинський.
Учасниця з Дніпра Ангеліна, яка проживає в Чехії понад п’ять років, нагадує, що питання захисту неба України «вирішується ще з початку війни і з якоїсь причини забирає занадто довго часу, щоб прийняти правильне рішення».
План «Європейський небесний щит для України», підготовлений британськими та українськими експертами, передбачає запуск операції зі 120 літаків для захисту центральної та західної України від атак крилатих ракет і безпілотників на українську інфраструктуру.
«Я прийшла на підтримку цієї акції тільки тому, що розумію, що, поки небо наше не захищене і поки триває ця війна, кожна дитина, яка живе в Україні, кожного дня, кожної хвилини піддається фізичному та моральному тиску. Я вже не кажу про жінок та літніх людей, які живуть там в незахищеному стані», – каже Олена Максименко, юристка з Одеси, яка проживає і працює в Чехії.
А Дмитро Горюк з Харкова вважає, що пропозиція в плані «Європейський небесний щит для України» оминути у захисті неба східні українські регіони є неправильною:
«Європа має захищати Україну на всій її території».
План підтримали 73 політики, дипломати та експерти з Європи та Північної Америки, зокрема Павел Фішер, Александр Кваснєвський, британський генерал сер Річард Ширрефф і колишній командувач армії США в Європі Бен Ходжес.
Захід організовано за ініціативи чеських організацій «Громадянський дороговказ», Pulse of Europe z.s. та «Голосу України».
За словами організаторів, лист із закликом до прем’єр-міністра підтримати план був надісланий у понеділок, 5 травня.
«Дії США не вселяють впевненості в тому, що безпека України, а отже, і всієї Європи, буде гарантована. Європейські країни прокидаються, сформована коаліція охочих, але розгортання їхніх військ обумовлене припиненням вогню. Однак, на жаль, ніщо не вказує на те, що має бути укладено справді стабільне перемир’я, коли Росія припинить атакувати територію суверенної України – не лише на лінії фронту, а й далеко на заході, проти міст, проти мирного населення», – йдеться в листі.
Його підписали 34 людини, зокрема, словацький політик та соціолон Федір Гал, чеська документалістка Ольга Соммерова та чеський співак Ярослав Гутка.
Посольство США в Україні попереджає про «потенційно значну повітряну атаку» протягом днів
Посольство Сполучених Штатів у Києві оновило безпекове сповіщення для американських громадян в Україні 9 травня.
«Посольство США в Києві отримало інформацію про потенційно значну повітряну атаку, яка може статися будь-коли протягом наступних кількох днів», – йдеться в повідомленні на сайті дипломатичної установи.
Посольство повторило рекомендацію для своїх громадян бути готовими негайно пройти в укриття в разі оголошення повітряної тривоги. Серед інших рекомендацій:
- заздалегідь визначити місця бомбосховищ
- завантажити мобільний застосунок для повітряної тривоги
- слідкувати за новинами в місцевих медіа
- мати запаси води, їжі та ліків
- дотримуватися вказівок українських посадовців та служб швидкого реагування в разі надзвичайної ситуації
У грудні 2024 року посольство США в Україні оновило попередження про небезпеку для американських громадян, які перебувають в Україні. Тоді їх закликали «виявляти підвищену обережність» через зростання загрози російських атак на критично важливу цивільну інфраструктуру України.
Reuters: США та країни Європи фіналізують пропозицію щодо 30-денного припинення вогню в Україні
Сполучені Штати та їхні європейські союзники завершують роботу над пропозицією щодо 30-денного припинення вогню в Україні, заявляє інформаційне агентство Reuters із посиланням на неназване джерело у французькій дипломатичній службі.
За даними журналістів, у разі відмови Росії від припинення вогню сторони планують спільно запровадити нові санкції.
«У нас ще немає повністю фіналізованого проєкту, але ми сподіваємося, що перебуваємо на етапі зближення», – сказало джерело в дипломатичній службі, яке побажало залишитися анонімним.
Співрозмовник агентства припустив, що відповідне оголошення можливе найближчими годинами або днями:
«Ми досягаємо точки, коли не будемо чекати офіційної відповіді Москви на спільну пропозицію, щоб оголосити про припинення вогню».
Джерело Reuters повідомило, що досі тривають дискусії щодо того, чи оголошувати одностороннє припинення вогню, чи надати Росії короткий час на реагування. Якщо вона відмовиться, то проти Москви будуть застосовані нові санкції США та Євросоюзу.
Водночас Міністерство закордонних справ Канади закликало Кремль «дотриматися свого слова та щиро прагнути «мирного, вільного та безпечного майбутнього для всіх», особливо для росіян та українців».
Україна висловлювала готовність прийняти пропозицію США. Росія в односторонньому порядку оголосила триденне припинення вогню з 8 по 10 травня, щоб воно збіглося з 80-ю річницею закінчення Другої світової війни. Водночас міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що російські війська порушили режим тиші в перший же день.
Зеленський анонсував на суботу саміт «коаліції охочих», і, за повідомленнями в медіа, президент Франції Еммануель Макрон підтвердив, що його країна братиме участь у події.
Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.
ОП: з окупованих територій вивезли ще дев’ятьох дітей
З окупованих регіонів України вивезли ще дев’ятьох дітей, повідомила старша радниця голови Офісу президента і операційна директорка ініціативи Bring Kids Back UA Дарія Зарівна 9 травня.
«Серед них – 14-річний Дмитро, чий будинок був поруч із вогневою позицією росіян, і родина жила під постійні звуки стрільби. У школі хлопця змушували співати військові пісні та метати гранати, а частину його однокласників відправили у військові табори, де їх вчили вагнерівці», – йдеться в повідомленні.
Мати ще однієї дівчинки, за даними Зарівної, окупаційна влада змусила оформити російський паспорт, інакше їй відмовили б у медичній допомозі під час складних пологів.
«Ще один хлопець, 9-річний Стас, попри погрози та переслідування з боку вчителів і ФСБ, відмовився співати гімн РФ і брати участь у мілітаризованих заходах», – додала очільниця ініціативи.
Зарівна подякувала організації Save Ukraine та «всім партнерам, які зробили цю рятувальну місію можливою».
Днями Міністерство внутрішніх справ повідомило, що в Україні починається кампанія зі створення єдиної національної ДНК-бази даних родичів зниклих дітей.
За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».
Станом на 26 лютого, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1227 дітей, повідомила перша леді України Олена Зеленська.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт російського президента Володимира Путіна і дитячого омбудсмена РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій і переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.
Парад на Красній площі на ювілейну 80-ту річницю перемоги у Другій світовій війні мав на меті переконати всіх: міжнародній ізоляції Кремля настав кінець, а російський оборонно-промисловий комплекс міцний як ніколи, кажуть оглядачі. Утім, додають, президенту Росії Володимиру Путіну повною мірою не вдалося ні те, ні інше.
І хоча на параді вперше від початку повномасштабного вторгнення в Україну був присутній очільник країни НАТО, а також лідер другої економіки світу, решта запрошених гостей радше виконували роль «масовки», вважають політологи, з якими поспілкувалося Радіо Свобода.
Не було також і розпіарених російською пропагандою ракет, яким нібито «немає аналогів», та новітнього танка, який раніше вже провозили Красною площею, але так ніколи і не поставили на озброєння підрозділів російської армії в Україні.
Радіо Свобода проаналізувало зброю, яку Кремль провіз Красною площею, а також список гостей, які завітали на урочистості до Москви. Ось головне, що треба знати про парад на 9 травня і що це може означати для світової політики.
Друга дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя відкрила дисциплінарну справу щодо судді Шостого апеляційного адміністративного суду Ярослава Василенка. Про це йдеться в її рішенні від 7 травня. Справу відкрили за скаргою на суддю, поданою громадською організацією «Автомайдан» після виходу розслідування «Схем» (Радіо Свобода). У ньому журналісти встановили, що суддя 25 разів їздив у Крим з початку окупації та не декларує апартаменти у Севастополі, записані на дружину, яка має громадянство Російської Федерації.
Зокрема, в скарзі ГО «Автомайдан» з посиланням на знахідки журналістів йшлося про те, що суддя 25 разів, починаючи з 2014 року, відвідував окупований Крим та має там незадекларовану нерухомість, оформлену на дружину. Такі дії судді, зазначено в скарзі, мають «ознаки дисциплінарних проступків, передбачених окремими пунктами закону України «Про судоустрій і статус суддів» – зокрема, «допущення суддею поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя» і декларування неправдивих відомостей або «умисне незазначення».
В ухвалі ВРП також сказано, що Державна прикордонна служба підтвердила неодноразові візити Василенка на окупований півострів.
На запит Вищої ради правосуддя щодо обставин, викладених у скарзі, Василенко не відповів, а тому члени ВРП взяли до уваги пояснення судді, які він надавав детективам НАБУ, які після виходу розслідування «Схем» відкрили кримінальну справу проти Василенка щодо ймовірного недостовірного декларування.
Суддя пояснив, що з 2014 по 2021 рік неодноразово відвідував Крим, «оскільки там народилася його дружина». Також він повідомив, що відпочивав у Севастополі в апартаментах родичів дружини, документи на які йому не показували. У Криму «займався дайвінгом, риболовлею, відвідував родинне кладовище».
«За весь час з будь-якими співробітниками спецслужб Російської Федерації не зустрічався і розмов не мав», – резюмував Василенко.
Друга дисциплінарна палата дійшла висновку, що регулярні поїздки судді до окупованого Криму без нагальної потреби «можуть свідчити про відсутність чіткої громадянської позиції, ігнорування порушень РФ прав і свобод громадян України на окупованій території та недотримання суддівської етики».
З рішення дисциплінарної палати стало відомо й про те, що 5 вересня 2023 року НАБУ закрило кримінальне провадження щодо Василенка через відсутність в його діях складу кримінального правопорушення. Закриття справи детектив НАБУ аргументував тим, що перевірити інформацію «Схем» в ході здійснення досудового розслідування «не представилось за можливе у зв’язку з військовою агресією РФ проти України».
Водночас, спираючись на факти відвідування суддею окупованого Криму, Палата вирішила відкрити дисциплінарну справу щодо Василенка.
«Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя дійшла висновку про наявність підстав для відкриття дисциплінарної справи стосовно судді Шостого апеляційного адміністративного суду Василенка Я.М. за ознаками складу дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 3 частини 1 статті 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (допущення суддею поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя)», – йдеться в рішенні.
Як раніше повідомляли журналісти «Схем», суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Ярослав Василенко після анексії 2014 року по декілька разів на рік їздив до Криму, востаннє – 2021 року. Журналісти підрахували, що він провів на півострові щонайменше 206 днів.
«Схеми» також встановили, що дружина судді має у власності дві квартири в Севастополі в ЖК «Аквамарин» з видом на море загальною площею 115 квадратних метрів. Про це свідчать записи в офіційному російському реєстрі переходу прав власності на нерухоме майно, який отримали «Схеми».
Як свідчить свідоцтво про право на спадщину дружини судді, за яким відбулася реєстрація прав власності і яке «Схеми» отримали у своє розпорядження, дружина судді стала власницею апартаментів за своїм паспортом громадянки Російської Федерації, про що відповідне рішення виніс реєстратор у Москві.
Журналісти перевірили дані її паспорта і встановили, що він є чинним. Його дружина судді отримала у 2015 році після досягнення 45-річного віку. До цього вона також мала громадянство країни-агресора. У деклараціях судді немає згадок про російське громадянство дружини, хоча відповідна графа для цього передбачена.
У своїй майновій декларації за 2020 рік суддя Шостого адміністративного апеляційного суду не зазначив, що його дружина має у власності апартаменти в Севастополі.
Судячи з вартості виставлених на продаж апартаментів у цьому комплексі, орієнтовна ринкова ціна кримського майна родини Василенка може сягати понад 17 мільйонів гривень.
Окрім того, «Схеми» встановили, що родина судді Шостого апеляційного адмінсуду володіє нерухомим майном у Москві, на вулиці Льотчика Бабушкіна. Власниками половини квартири загальною площею 72 квадратних метри є дружина судді Олена Василенко та дочка Юлія Василенко, про що свідчить витяг із російського реєстру прав переходу власності на нерухоме майно. При цьому власність на цю квартиру дружина та дочка судді оформили за паспортами громадянок РФ.
Власниками цього майна дружина і дочка Василенка стали у 2006 році, проте, ставши суддею, він жодного разу не вніс відомості про нього в декларацію.
«Схеми» вирушили на одне з судових засідань судді Василенка, але він відмовився відповідати на запитання журналістів про незадеклароване нерухоме майно в Криму та Москві, про регулярні відвідини окупованого Криму та російське громадянство дружини, не відображене у декларації.
Як у Парижі посварились прихильники «Безсмертного полку»
У Парижі організатори (започаткованої у 2012 році в Росії) ходи «Безсмертний полк» пересварились і провели дві акції. А українці обклали російський меморіал фотографіями викрадених українських дітей.
Незадовго до 9 травня Головне управління розвідки попередило про низку таких «інформаційно-пропагандистських заходів» в Європі та Америці.
Радіо Свобода робить огляд деяких з них.
Голова ОВА повідомив про загибель жінки через російський обстріл Сумщини
Російська армія завдала авіаударів по селу Манухівка в Новослобідській громаді 9 травня, повідомив голова Сумської обласної військової адміністрації Олег Григоров.
За його даними, російські авіабомби знищили два приватних будинки.
«На жаль, загинула 85-річна жінка. Мої співчуття рідним та близьким», – написав Григоров у своїх соцмережах.
Також, додав він, 49-річний чоловік зазнав поранення.
Раніше обласна прокуратура повідомила про загибель ще однієї жительки Сумщини через російський обстріл Річківської громади.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Що Путін отримав від Китаю? Чим це загрожує Україні?
Російський керманич Володимир Путін прийняв гостей на параді.
- Хто й навіщо приїхав у Москву?
- Чи діяло «перемир’я» у цей час?
Оглядачі обговорюють слова керівника Китаю. Сі Цзіньпін заявив у Москві, що Росія та Китай мають стати «друзями зі сталі».
- Що це означає: Китай відкрито підтримав війну?
- Росія і Китай усуватимуть «першопричину кризи»: чим це загрожує Україні?
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:
17-й пакет санкцій ЄС проти Росії може виявитися найслабшим
Остання пропозиція Європейського союзу щодо нового пакета санкцій проти Росії – вже сімнадцятого з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну понад три роки тому – може виявитися найслабшою на сьогодні.
Сибіга повідомив про зустріч із головою МЗС Британії у Львові
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга провів двосторонню зустріч із британським колегою Девідом Леммі у Львові – про це він повідомив 9 травня.
«Радий був зустрітися у Львові з моїм британським колегою та другом Девідом Леммі», – заявив він у соцмережі X (Twitter).
Сибіга подякував за оголошення Великою Британією найбільшого пакету санкцій проти тіньового флоту Росії. Він назвав посилення тиску та санкцій на Росію ключовим у підвищенні ціни війни для держави-агресора.
«Я поінформував про поточну ситуацію на полі бою та постійні порушення Росією режиму припинення вогню», – розповів голова МЗС.
За словами Сибіги, сторони зосередилися на подальших дипломатичних зусиллях та заходах, спрямованих на досягнення «справедливого і тривалого миру для України та всієї Європи».
МЗС Британії раніше анонсувало, що голова відомства Девід Леммі 9 травня зустрінеться зі своїм українським колегою і 17 іншими міністрами закордонних справ у Львові, щоб обговорити наступні кроки для «досягнення міцного миру в Європі».
Прем’єр Норвегії: країни JEF погодилися запросити Україну до посиленого партнерства
Північноєвропейські країни, які входять до складу Об’єднаних експедиційних сил (JEF), домовилися посилити співпрацю в сфері безпеки, повідомляє пресслужба уряду Норвегії 9 травня.
До формату JEF входять Норвегія, Велика Британія, Данія, Естонія, Фінляндія, Ісландія, Латвія, Литва, Нідерланди й Швеція.
За повідомленням, лідери країн зібралися на саміті в Осло, щоб обговорити спільні виклики безпеці в регіоні.
«Європа повинна нести більшу відповідальність за власну безпеку, і саме це ми зараз робимо. Сьогоднішня зустріч підтвердила наші тісні зв’язки в політиці безпеки, і ми домовилися посилити наші спільні зусилля для сприяння безпеці та стабільності в Північній Європі», – йдеться в коментарі прем’єр-міністра країни Йонаса Гара Стере.
Заява також згадує підтримку України й онлайн-участь президента країни Володимира Зеленського в саміті.
«Ми домовилися запросити Україну до посиленого партнерства з Об’єднаними експедиційними силами. Війна Росії проти України створила найсерйознішу безпекову ситуацію в Європі з часів Другої світової війни. Ми твердо стоїмо на своїй підтримці України. Нам також є чого повчитися з досвіду, який Україна здобула під час війни», – сказав Стере.
На його думку, тісніше партнерство між Україною та JEF буде важливим для сприяння безпеці та стабільності в регіоні.
Президент Володимир Зеленський дистанційно взяв участь у зустрічі формату Joint Expeditionary Force (Об’єднаних експедиційних сил) 9 травня. Під час неї він анонсував саміт «коаліції охочих», який має відбутися завтра.
«Отямтеся». Чи наблизить мир угода про надра, яку ратифікувала Верховна Рада?
Ратифікована українським парламентом угода між Україною та США про утворення спільного інвестиційного фонду – угода про надра – не пов’язана з переговорами про припинення вогню. Так принаймні стверджують в Держдепартаменті США. Його речниця Теммі Брюс назвала під час брифінгу ці процеси «окремими».
Але як тоді пояснити твердження представників української влади, що угода наближає мир?
Генштаб ЗСУ повідомляє про 80 боєзіткнень від початку доби
Російські війська продовжують штурмувати українські позиції, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України у зведенні на 16 годину 9 травня.
Від початку доби командування зафіксувало 80 бойових зіткнень. Зокрема, Сили оборони відбивають дві російські атаки на Харківському напрямку в районі Вовчанська.
Російські загарбники атакували дев’ять разів на Лиманському напрямку, три спроби просунутися вперед ЗСУ відбили на Краматорському. 10 атак мали місце на Торецькому напрямку, п’ять боїв ще тривають.
«На Покровському напрямку з початку доби окупанти здійснили 18 спроб потіснити наших захисників із займаних позицій у районах населених пунктів Олександропіль, Новоторецьке, Промінь, Єлизаветівка, Даченське, Звірове, Удачне, Котлярівка та в напрямку Новомиколаївки і Троїцького. Сили оборони стримують натиск противника та відбили 13 атак, п’ять боєзіткнень досі тривають», – йдеться в зведенні.
На Новопавлівському напрямку армія РФ 18 разів атакувала в дев’яти районах, 11 боєзіткнень тривають. Ще два штурми російська армія відбила в районах Малих Щербаків та Щербаків на Оріхівському напрямку. На Придніпровському російська армія здійснила чотири спроби просунутися вперед, бої тривають у трьох локаціях, додає командування.
«На Курському напрямку українські оборонці відбили три атак росіян, ще чотири боєзіткнення тривають», – додає командування.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень. За даними аналітиків проєкту DeepState, за останній тиждень близько 42% усіх атак противника припало саме на Покровський напрямок.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 30 квітня, що російські війська значно збільшили інтенсивність бойових дій, зосереджуючи основні зусилля на Покровському напрямку, попри заяви Кремля про готовність до триденного припинення вогню у травні.
У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга вже 8 травня назвав анонсоване Кремлем триденне перемир’я «фарсом» і написав, що Росія продовжує атакувати по всій лінії фронту. За його даними, Москва порушила перемир’я 734 рази.
Зеленський анонсував зустріч із лідерами «коаліції охочих» у суботу
Україна прийме лідерів країн, які раніше висловили готовність долучитися до військової місії для забезпечення мирного плану (відомих як «коаліція охочих»), заявив президент Володимир Зеленський 9 травня.
Про це він повідомив під час онлайн-зустрічі у форматі Joint Expeditionary Force (Об’єднаних експедиційних сил). Формат об’єднує Велику Британію, Данію, Естонію, Фінляндію, Ісландію, Латвію, Литву, Нідерланди, Норвегію, Швецію та Україну.
Зеленський розповів, що Київ працює зі Сполученими Штатами, щоб досягти сталого припинення вогню щонайменше на 30 днів.
Крім того, за його словами, Україна готується до зустрічі з лідерами «коаліції охочих» – «попереду серйозна робота»:
«Нам потрібна ця коаліція, і вона має бути достатньо сильною, щоб гарантувати безпеку відповідно до нашого спільного бачення. Я впевнений: Європа лише виграє від такої командної роботи – це допоможе посилити всю наявну архітектуру безпеки. Завтра – зустрічі».
27 березня у Парижі зібралися лідери 27 країн на саміті, щоб обговорити гарантії для України після можливого припинення вогню, зокрема можливе розміщення на її території сил «коаліції охочих».
Після цього президент Франції Емманюель Макрон заявив, що західні контингенти в Україні, які пропонує «коаліція охочих» на чолі з Францією та Британією, не будуть розміщені на лінії зіткнення, а діятимуть у стратегічних пунктах у мирній зоні як сили підтримки безпеки.
Путін показав на параді, чим війська РФ убивають українців
На параді в Москві до російського свята Дня перемоги 9 травня вперше була представлена колона безпілотних військ. Серед представлених дронів – «Орлан», Zala, «Ланцет», «Гарпія» і «Герань», які Росія активно використовує для ударів по Україні. Крім того, на Красній площі пройшла техніка: танки, БТР, БМП, ракетні комплекси «Іскандер» і міжконтинентальні ракети «Ярс».
Напередодні параду лідер РФ Володимир Путін оголосив про «одностороннє припинення вогню» у війні проти України.
У відповідь президент України Володимир Зеленський назвав це спробою створити ілюзію виходу з міжнародної ізоляції і запропонував альтернативу – 30-денне перемир'я.
Тим часом Росія вже другу добу не застосовує ударні дрони Shahed. Про це повідомив начальник управління комунікацій Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. Однак, за його словами, обстріли тривають: тільки за останню добу по прикордонних районах Сумської області було скинуто близько 130 керованих авіабомб, а до полудня 9 травня – ще понад 50.
Згідно зі зведенням Генерального штабу ЗСУ, за минулу добу зафіксовано 193 зіткнення. Найбільш напружена ситуація зберігається на Покровському напрямку.
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.