Доступність посилання

Військовослужбовець 127-ї окремої бригади територіальної оборони ЗСУ поблизу Харкова готовий відкривати вогонь по російських безпілотниках, 24 травня 2025 року
Військовослужбовець 127-ї окремої бригади територіальної оборони ЗСУ поблизу Харкова готовий відкривати вогонь по російських безпілотниках, 24 травня 2025 року

Live Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії та про спроби США та країн Європи досягти миру

«Ця зустріч може призвести до добрих результатів» – Трамп про переговори України та РФ у Стамбулі

Президент США Дональд Трамп 12 травня привітав новину про зустріч між Росією та Україною 15 травня.

«Я думаю, що ця зустріч може призвести до хороших результатів», – сказав він на заході в Білому домі (цитата за агенцією Reuters).

Трамп додав, що під час запланованого на цей тиждень турне країнами Близького Сходу може опинитися в Стамбулі в четвер, 15 травня, коли там може відбутися українсько-російська зустріч.

«Я думав про те, щоб перелетіти туди. Я не знаю, де я буду в четвер. У мене так багато зустрічей, але я думав про те, щоб насправді полетіти туди. Є така ймовірність, я думаю, що щось може статися, але ми повинні це зробити», – сказав американський лідер.

«З Росією не можна говорити такою мовою» – Пєсков про вимогу 30-денного перемир’я

У Кремлі прокоментували вимогу Заходу про те, що РФ має погодитися на 30-денне припинення вогню в Україні.

«Така мова ультиматумів для Росії неприйнятна. Вона не підходить. З Росією не можна розмовляти такою мовою», – сказав на брифінгу речник президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков.

Раніше офіційний представник уряду Німеччини Штефан Корнеліус заявив, що Москва має час до кінця 12 травня, щоб погодитися на беззаперечне перемир’я, в іншому разі проти Москви запровадять нові санкції.

Російські війська просуваються вздовж траси на Костянтинівку: як ЗСУ їх зупинити?

Російська армія просунулась на південному заході від Костянтинівки у районі населеного пункту Водяне Друге, повідомив проєкт DeepState 12 травня.

З огляду на карту, противник наступає вздовж траси Покровськ – Костянтинівка, біля якої утворилася «сіра зона».

Загалом за останній тиждень зафіксовано просування армії РФ у районі Олександрополя – Новооленівки, а також спроба прориву у напрямку Яблунівки з боку Романівки.

За словами українського військового Станіслава Бунятова (позивний «Осман»), причина успіхів противника на південний захід від Костянтинівки – низький рівень бойової підготовки деяких підрозділів Сил оборони, слабка координація та обмежені можливості ударних БПЛА підрозділів, які відповідають за цю ділянку фронту.

«Час спливає»: у ЄС до кінця дня 12 травня очікують від РФ згоди на припинення вогню

Євросоюз розпочне підготовку нового пакета санкцій щодо Росії, якщо до кінця дня 12 травня Москва не погодиться на запропоноване Україною та підтримане її партнерами 30-денне припинення вогню. Про це заявив представник уряду Німеччини Штефан Корнеліус, якого цитує The Guardian.

За словами Корнеліуса, «час спливає», і в Росії залишається менш як 12 годин для ухвалення рішення.

При цьому представник влади ФРН не уточнив, про які саме санкції йдеться. Раніше повідомлялося, що ЄС вже має проєкт 17-го пакета санкцій щодо Росії. За даними кореспондента Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Рікарда Юзвяка, представники ЄС можуть погодити його вже 14 травня.

При цьому, як зазначає Юзвяк, йдеться про найслабший пакет санкцій від часу російського повномасштабного вторгнення в Україну. Проєкт не містить суттєвих заходів щодо галузей російської економіки. Йдеться про розширення списку підсанкційних юридичних та фізичних осіб, також санкції передбачається запровадити проти 98 суден так званого тіньового флоту. Крім того, передбачено вторинні санкції проти компаній із Казахстану, Сербії, Туреччини та Узбекистану. При цьому не виключено, що Будапешт погожить, що в остаточний варіант не увійдуть санкції проти компанії Litasco, пов’язаної з корпорацією «Лукойл». За оцінками, пакет може бути схвалений остаточно 20 травня.

Що чекає на українських біженців у Польщі: аналіз заяв кандидатів у президенти

Менше ніж за тиждень Польща обиратиме нового президента. Попри те, що українські біженці не мають права голосу, тема їхнього статусу й соціальної допомоги стала однією з головних під час виборчої кампанії. Одні кандидати закликають обмежити вимушеним переселенцям фінансову підтримку, стверджуючи, що вони не платять податків, живуть лише за рахунок соцподомоги й становлять загрозу для країни. Інші ж наголошують: воєнні мігранти – не тягар, а інвестиція, адже вони сприяють зростанню ВВП і поповнюють державний бюджет.

Дослідження Центру економічної стратегії показує: хоча воєнні й трудові мігранти з України не беруть участі у голосуванні, вони все ж впливають на політичні уподобання поляків. У регіонах, де було більше українців, зростали зарплати та знижувалося безробіття, а місцеві частіше підтримувати партії, які відкриті до міграції та соціальних програм, йдеться у дослідженні. Натомість антиміграційні та антиукраїнські партії отримували меншу підтримку.

Проєкт Радіо Свобода «Ти як?» дослідив публічні заяви кандидатів у президенти Польщі щодо персперспектив подальшого перебування українських біженців в країні та можливості отримання ними фінансової допомоги. А разом з експерткою Центру економічної стратегії проаналізував, як присутність мігрантів з України впливала на політичні настрої та результати виборів в державі.

Вплив трудових мігрантів

Наприкінці квітня Центр економічної стратегії опублікував дослідження, у якому проаналізував вплив українських трудових мігрантів та біженців на виборчу поведінку населення Польщі.

Для аналізу дослідники обрали результати парламентських виборів 2015, 2019 та 2023 років. Старша економістка Центру Дарія Михайлишина пояснює: команда зосередилася саме на цьому типі виборів, оскільки в них бере участь велика кількість партій і кандидатів. Також період дослідження охоплює дві хвилі міграції українців, спричинені війною.

Далі читайте тут

У САП заявили, що «не коментують» слідчі дії щодо посадовців Нацгвардії

Спеціалізована антикорупційна прокуратура 12 травня виступили з коментарем щодо поширеної в ЗМІ інформації про слідчі дії у посадовців Національної гвардії України.

«З метою досягнення цілей розслідувань НАБУ і САП не коментують хід та результати слідчих дій у своїх кримінальних провадженнях. НАБУ і САП інформують суспільство виключно про результати слідства на етапі, коли слідчі та прокурори у справах мають достатньо доказів для повідомлення особам про підозру», – вказують у САП.

В антикорупційній прокуратурі наголошують, що «факт проведення будь-яких слідчих дій не вказує на винуватість тих чи інших осіб у вчиненні кримінальних правопорушень».

«Слідчі дії насамперед означають перевірку версій і спрямовані на збір доказів, які можуть підтвердити чи спростувати факт вчинення злочину або причетності конкретних осіб. Про результати розслідування згаданих у медіа кримінальних проваджень та прийняті на їх підставі рішення НАБУ і САП повідомить офіційними каналами комунікації», – додають у САП.

Міненерго: через удар РФ по Сумах загинув 44-річний працівник «Сумиобленерго»

Внаслідок російського удару по Сумах 12 травня загинув 44-річний працівник «Сумиобленерго» Олександр Федченко, повідомило Міністерство енергетики України.

«На околиці міста Суми ворожий російський дрон атакував бригаду служби ліній АТ «Сумиобленерго». Внаслідок атаки загинув 44-річний Олександр Федченко, який перебував всередині автомобіля», – йдеться в повідомленні.

За даними міністерства, він був водієм служби транспорту і логістики АТ «Сумиобленерго», пропрацював на цьому підприємстві 22 роки.

«У 2024 році Олександр був нагороджений подякою Міністерства енергетики України за сумлінне виконання обовʼязків у небезпечних прикордонних зонах для проведення відновлювальних робіт внаслідок ворожих обстрілів. Міністерство енергетики України висловлює глибокі співчуття родині загиблого – дружині та двом синам», – зазначили у Міненерго.

Екс-радниця Трампа з питань Росії Фіона Гілл: «Зовнішня політика Трампа руйнує світовий порядок, очолюваний США»

Міжнародна безпекова і фінансова системи, побудовані і очолювані США після Другої світової війни, пережили Холодну війну, регіональні війни, економічні кризи і навіть глобальну пандемію.

Але, на думку однієї з колишніх радників президента Дональда Трампа, а нині одної з найвідоміших його критиків, цей міжнародний порядок може не пережити його чотирирічний президентський термін.

«Це кінець міжнародної системи, якою ми її знаємо», – сказала Фіона Гілл, колишня радниця Трампа з питань Росії, а нині експертка Інституту Брукінгса, в інтерв'ю Радіо Свобода в рамках серії з трьох частин під назвою «Зрушення у зовнішній політиці Америки».

«Вона, чесно кажучи, давно вже руйнується».

Далі читайте тут

Зеленський повідомив, що поговорив із папою Левом XIV і запросив його в Україну

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що провів свою першу телефонну розмову з папою Римським Левом XIV, під час якої, зокрема, запросив понтифіка здійснити апостольський візит в Україну.

Такий візит, за словами президента, «приніс би справжню надію для всіх вірян, для всіх наших людей». Як заявив Зеленський, сторони домовилися підтримувати контакт і спланувати особисту зустріч найближчим часом.

«Це була наша перша розмова, але вже дуже тепла і справді предметна… Дуже цінуємо слова Його Святості про необхідність досягнення справедливого й тривалого миру для нашої країни і звільнення полонених. Говорили про тисячі депортованих Росією українських дітей. Україна розраховує на сприяння Ватикану в поверненні їх додому, до своїх родин», – написав Зеленський у телеграмі.

Війська РФ атакували автомобіль енергетиків на Сумщині, одна людина загинула – влада

Російські військові атакували безпілотником автомобіль енергетиків на території Сумської громади, внаслідок чого одна людина загинула, повідомили в обласній військовій адміністрації.

У Сумській міській військовій адміністрації додали, що ще три людини – поранені.

«Завдано удар по службовому автомобілю одного з підприємств критичної інфраструктури, що перебував на околиці міста Суми», – повідомили в МВА і додали, що деталі ще з’ясовують, на місці працюють відповідні служби.

Генштаб: на фронті за добу було 155 бойових зіткнень

На фронті протягом минулої доби зафіксовано 155 бойових зіткнень, найбільше – на Покровському напрямку, повідомив у ранковому зведенні 12 травня Генеральний штаб Збройних сил України.

«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 70 штурмових й наступальних дій агресора у районах населених пунктів Стара Миколаївка, Водяне Друге, Нова Полтавка, Миролюбівка, Єлизаветівка, Лисівка, Котлине, Новоолександрівка, Котлярівка, Троїцьке, Андріївка та Багатир», – йдеться в повідомленні.

25 російських атак було на Лиманському напрямку, кажуть у Генштабі. Бойові дії також тривали на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Оріхівському, Придніпровському, Курському напрямках.

«Противник завдав по позиціях українських підрозділів і населених пунктах 65 авіаційних ударів, скинувши 125 керованих бомб. Крім цього, здійснив близько 3500 обстрілів, з них 114 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження 3443 дрони-камікадзе», – йдеться в повідомленні.

В ISW проаналізували заяви Путіна щодо мирних переговорів

Російський лідер Володимир Путін намагається маніпулювати дискусіями щодо припинення вогню і майбутнього миру в Україні, ймовірно, прагнучи підірвати єдність України, США і Європи довкола всеохопного 30-денного припинення вогню в Україні, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни.

В ISW заявили, що кремлівські чиновники нещодавно активізували свою взаємодію із західними ЗМІ, намагаючись безпосередньо звертатися до адміністрації президента США Дональда Трампа й американської громадськості і виставляти умови Росії щодо капітуляції України як розумні. Пресконференція Путіна 11 травня й нещодавні інтерв’ю речника Кремля Дмитра Пєскова західним ЗМІ є частиною спроби впровадити кремлівські наративи в західний інформаційний простір, щоб переконати Захід, що Росія здатна військово підкорити всю Україну, і залякати Україну й Захід, щоб вони поступилися вимогам РФ, кажуть аналітики.

Дрони РФ атакували поїзд на Донеччині, поранений машиніст – «Укрзалізниця»

Російські військові атакували цивільний вантажний поїзд на Донеччині, внаслідок чого поранений машиніст, повідомила 12 травня «Укрзалізниця».

«Пропозиції перемир’я ігноруються, ворожі атаки на залізничну інфраструктуру і рухомий склад продовжуються... Внаслідок удару по локомотиву машиніст отримав уламкове поранення ноги. Його життю наразі нічого не загрожує – залізничнику оперативно надали допомогу й госпіталізували», – йдеться в повідомленні.

У компанії додали, що російський удар не зупинив рух поїздів.

Туреччина готова прийняти мирні переговори між Україною та Росією – Ердоган

Туреччина готова надати будь-який внесок у досягнення припинення вогню та сталого миру, включно з можливістю стати майданчиком для переговорів, цитує слова президента Реджепа Тайїпа Ердогана його адміністрація.

Зазначається, що Ердоган провів телефонну розмову з президентом Франції Еммануелем Макроном. Лідери обговорили двосторонні відносини між Туреччиною та Францією, регіональні та глобальні питання, включаючи війну РФ проти України.

Також Ердоган повідомив, що «важливо продовжувати співпрацю в делікатній реалізації процесів початку постійних мирних переговорів між Україною та Росією та відновлення України».

Згодом президент Туреччини провів телефонну розмову главою РФ Володимиром Путіним, під час якої зазначив, що припинення вогню могло б стати кроком до справжніх мирних переговорів, повідомила адміністрація лідера Туреччини.

Спецпредставник Трампа про пропозицію Путіна: «спочатку безумовне припинення вогню»

Будь-яким мирним переговорам у війні, яку Росія веде проти України, має передувати припинення вогню, заявив 11 травня спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог.

«Навіть прем’єр Нової Зеландії розуміє це. Як неодноразово казав президент Трамп, вбивства мають зупинитися! Спершу безумовне 30-денне припинення вогню, і, під час того, початок комплексних перемовин про мир. Іншого шляху немає», – написав Келлог у мережі Х, коментуючи допис прем’єр-міністра Нової Зеландії Крістофера Лаксона, який підтримав «справедливий та міцний мир в Україні, починаючи з повного та безумовного 30-денного припинення вогню» та пообіцяв продовжити підтримку України з боку своєї держави.

«Це хороший знак»: Зеленський відповів на пропозицію Путіна щодо переговорів у Стамбулі

Президент України Володимир Зеленський відреагував на пропозицію російського лідера Володимира Путіна щодо відновлення переговорів у Стамбулі 15 травня.

«Це хороший знак, що росіяни нарешті замислились про закінчення війни. Всі у світі вже дуже давно цього очікували. І найперший крок у реальному закінченні будь-якої війни – це припинення вогню», – зазначив він.

Зеленський каже, що немає сенсу продовжувати вбивства навіть на день.

«Очікуємо, що Росія підтвердить припинення вогню – повне, тривале й надійне, – починаючи відзавтра, 12 травня, і Україна готова зустрічатись», – наголосив Зеленський.

Президент Росії Володимир Путін запропонував поновити «прямі переговори» з Україною 15 травня у Стамбулі, про це він сказав під час спілкування з журналістами. Водночас Україна з союзниками за підсумками зустрічі «коаліції охочих» пропонувала безумовне припинення вогню з 12 травня, але на це президент Росії не відповів.

Офіс Зеленського навів деталі припинення вогню, яке запропонували учасники зустрічі в Києві

Припинення вогню має початися 12 травня і повинно бути безумовним – про це йдеться в заяві, оприлюдненій Офісом президента увечері в суботу за підсумками зустрічі лідерів України, Франції, Німеччини, Польщі та Великої Британії в Києві.

«(Сторони – ред.) погодилися, що безумовне припинення вогню за визначенням не може бути обмежене жодними умовами. Якщо Росія висуватиме такі умови, це можна розглядати лише як намагання продовжити війну та підірвати дипломатію», – йдеться в тексті.

Учасники зустрічі вимагають, щоб припинення вогню було всеосяжним – у повітрі, на морі та на суші. Це потребує ефективного моніторингу, який може бути «успішно реалізований у тісній координації зі Сполученими Штатами».

Протягом 30 днів дії перемир’я, за заявою, дипломатична робота має бути зосереджена на окресленні безпекових, політичних і гуманітарних засад миру.

Водночас сторони підкреслили «надзвичайну важливість» зміцнення Сил оборони як головної гарантії суверенітету й безпеки України:

«Основним елементом гарантій безпеки України також мають стати гарантійні сили (контингент)».

Підписанти також вважають, що в разі відмови Росії від повного й безумовного припинення вогню «слід застосувати більш жорсткі санкції до її банківського та енергетичного секторів, націлені на викопне паливо, нафту й тіньовий флот».

Також сторони домовились ухвалити «потужний» 17-й пакет санкцій Євросоюзу й скоординувати його з санкціями Великої Британії, Норвегії та Сполучених Штатів.

«Вони домовилися продовжити роботу над ефективним використанням заморожених російських активів та обговорити це питання на наступному саміті G7», – зазначено в заяві.

Крім того, партнери висловили готовність продовжувати оборонну підтримку України. Це передбачатиме «фінансування оборонної стійкості та інвестиції у виробництво озброєнь як в Україні, так і в європейських країнах у межах спільних проєктів».

У Києві на засіданні «коаліції охочих» ухвалили рішення про повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів, яке має початися 12 травня.

Після зустрічі «коаліції охочих» у Києві всі п’ять лідерів – Володимир Зеленський, Еммануель Макрон, Фрідріх Мерц, Дональд Туск та Кір Стармер – провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом.

Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.

Генштаб ЗСУ: російська армія атакувала 38 разів на Покровському напрямку протягом дня

Від початку доби на фронті відбулося 117 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України увечері 10 травня.

«Сили оборони спрямовують зусилля на зрив виконання російськими загарбниками планів наступу та виснаження їхнього бойового потенціалу», – йдеться в зведенні.

Зокрема, ЗСУ відбивали три російські атаки на Харківському напрямку та одну атаку на Куп’янському.

Штаб зафіксував шість російських штурмів на Лиманському напрямку, два на Сіверському і по сім – на Краматорському та Торецькому.

«На Покровському напрямку ворог здійснив 38 штурмів. Найбільша активність спостерігається у бік населених пунктів Миролюбівка, Котлярівка, Мирне, Зоря та поблизу населених пунктів Малинівка, Єлизаветівка, Лисівка, Даченське, Звірове, Котлине, Новосергіївка, Удачне, Новоолександрівка, Преображенка, Андріївка. Тривають три боєзіткнення», – повідомляє командування.

Російська армія 13 разів намагалася прорватися на Новопавлівському напрямку поблизу Костянтинополя, Вільного Поля, Привільного, а також у Багатиря, Шевченка й Новополя.

На Гуляйпільському напрямку українські військові зупинили 11 російських атак, ще дві атаки тривають до цього часу. Бойові дії тривали на Оріхівському та Придніпровському напрямках.

«На Курському напрямку з початку доби Сили оборони успішно зупинили 19 ворожих атак, дотепер тривають два боєзіткнення», – додає штаб.

Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень. За даними аналітиків проєкту DeepState, за останній тиждень близько 42% усіх атак противника припало саме на Покровський напрямок.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 30 квітня, що російські війська значно збільшили інтенсивність бойових дій, зосереджуючи основні зусилля на Покровському напрямку, попри заяви Кремля про готовність до триденного припинення вогню у травні.

ОП: Зеленський і Макрон обговорили оборонні потреби України та посилення ППО

Президент Володимир Зеленський провів двосторонню зустріч із французьким колегою Еммануелем Макроном у рамках саміту «коаліції охочих» 10 травня, повідомив Офіс президента.

За повідомленням, зустріч відбулася в Будинку Городецького. Зеленський подякував Макрону за «співлідерство в коаліції охочих та його особисті зусилля для об’єднання партнерів України, насамперед США та країн Європи».

ОП уточнює, що сторони обговорили результати першої п’ятисторонньої зустрічі у форматі United Europe in Ukraine (Україна, Велика Британія, Франція й Польща) та засідання «коаліції охочих», зокрема, реалізацію рішення про припинення вогню з 12 травня.

«Володимир Зеленський та Емманюель Макрон також приділили увагу наповненню пакета санкцій проти Росії, якщо вона відмовиться. Крім того, ішлося про актуальні оборонні потреби України й посилення ППО. Окрема увага – зміцненню співпраці в галузі оборонної промисловості», – йдеться в повідомленні.

Офіс додає, що Зеленський і Макрон також обговорили шлях України до членства в Євросоюзі. Президент України, зокрема, зазначив, що Київ розраховує на підтримку Франції щодо необхідних політичних рішень на рівні Євросоюзу та відкриття перших переговорних кластерів.

Макрон оприлюднив відео прощання із президентом України в соцмережі X, додавши: «покладайся на нас, друже».

У Києві на засіданні «коаліції охочих» ухвалили рішення про повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів, яке має початися 12 травня.

До Києва на зустріч «коаліції охочих» 10 травня прибули президент Франції Макрон, премʼєри Польщі та Великої Британії Дональд Туск та Кір Стармер, а також канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.

«Полювання на відьом»: у МЗС прокоментували затримання українця в Угорщині

Речник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий відреагував на новини про затримання громадянина України в столиці Угорщини Будапешті 10 травня.

«Коли закінчуються докази, починається полювання на відьом», – заявив він.

Представник МЗС додав, що угорській владі давно «слід покласти край безглуздій антиукраїнській істерії».

Раніше в суботу угорський уряд заявив про затримання спецслужбою країни TEK громадянина України, якого згодом нібито депортували й заборонили в’їзд за «шпигунську діяльність».

Напередодні голова угорського МЗС Петер Сійярто заявив про видворення двох українських дипломатів із Будапешта, звинувативши їх у «шпигунстві». Згодом Київ повідомив про видворення двох угорських дипломатів у відповідь.

Служба безпеки України заявила 9 травня, що вперше в історії країни викрила агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка здійснювала шпигунську діяльність на шкоду України.

Голова МЗС Угорщини тоді відреагував на повідомлення СБУ, заявивши, що влада країни поки не отримувала від України офіційної інформації щодо затримання двох осіб на Закарпатті, яких підозрюють у роботі на угорську розвідку.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG