Російський дрон атакував автобус на Сумщині, 9 людей загинули – ОВА
Російські війська атакували дроном рейсовий автобус поблизу Білопілля, повідомляє Сумська обласна військова адміністрація 17 травня.
Спершу було відомо про вісьмох загиблих і п’ятьох поранених. Згодом ОВА уточнила, що кількість загиблих зросла:
«Внаслідок удару ворожого БпЛА по рейсовому автобусу поблизу Білопілля загинули 9 людей, 4 – поранені».
За даними обласної адміністрації, автобус, по якому вдарили росіяни, прямував у бік Сум.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
«Можна констатувати початок битви за Костянтинівку». Армія РФ стирає місто і підступає
«На п’ятому поверсі там Валя жила. Хороша жінка була. Убило», – згадує 84-річна Валентина Олександрівна. Вона живе у Костянтинівці, місті на півночі Донеччини, для якого російські удари авіабомбами, артилерії та атаки дронів стали буденними. «Раніше я смикалася, боялася. А зараз, якщо не стріляють, аж дивно – як це?», – каже Валентина. Вона є однією із 9 тисяч городян, які, за даними місцевої влади, ще залишаються у місті – до війни тут жили понад 67 тисяч людей.
Військовий ЗСУ з позивним «Алекс» писав про «серйозні тривожні дзвіночки» для Костянтинівки ще наприкінці лютого. На початку травня військові та аналітики почали повідомляти про зростання загрози, – коли війська РФ почали просуватись на південний захід від міста, одночасно закидаючи його авіабомбами.
«Попереду нас чекатиме важка битва за Констаху, яка вже фактично розпочалась», – написав «Алекс» 5 травня. Читайте і дивіться про це тут
ISW проаналізував сценарії посилення наступу Росії на Покровськ і Костянтинівку
Російська армія посилює наступ на Покровськ, але не зможе наступати одночасно на цьому напрямку й на Костянтинівському, вважає Інститут дослідження війни у звіті від 16 травня.
За аналізом, російські війська продовжують розширювати наступ на північному сході від Покровська та південному заході від Торецька, хоча все ще неясно, чи російське командування надасть перевагу просуванню до Костянтинівки чи Покровська влітку 2025 року.
«Відео із геолокацією, опубліковані 16 травня, свідчать про те, що російські війська нещодавно просунулися в північній Миролюбівці (на схід від Покровська) та захопили Миролюбівку та Михайлівку (на захід від Миролюбівки)», – пишуть дослідники.
ISW зазначає, що російські війська активізували наступальні операції на північний схід та схід від Покровська після того, як на початку 2024 року здебільшого залишили цей район на користь просування в напрямку Костянтинівки та на південний захід від Покровська у напрямку Новопавлівки.
ISW також посилається на повідомлення про ймовірну передислокацію російської 39-ї мотострілецької бригади Східного військового округу з Курахівського напрямку до Малинівки, що на схід від Покровська. На думку дослідників, ці передислокації та повідомлення про призначення Валерія Солодчука командувачем Центрального військового округу після його «нещодавнього успіху в Курській області» свідчать про те, що російське військове командування може переорієнтуватися на захоплення Покровська та Мирнограда в найближчі тижні та місяці.
За альтернативним сценарієм, додає Інститут, російське керівництво може надати пріоритет просуванню до Костянтинівки влітку 2025 року. Він нагадує, що в лютому й березні російські війська активізували зусилля для ліквідації українського виступу на південний захід від Торецька. Останні російські просування до Новооленівки та поблизу Зорі (південний захід від Торецька), за припущенням, змусять ЗСУ найближчим часом відступити з обмежених позицій на цьому виступі. Більше про це тут
Генштаб ЗСУ: втрати російської армії перевищили 972 тисячі військових
Російські війська втратили близько 910 людей особового складу за попередню добу, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 17 травня.
За оцінкою українського командування, загальні втрати армії РФ сягають приблизно 972 600 військових.
Крім того, додає штаб, російські війська втратили:
- 10 831 танк (+6 за добу)
- 22 553 бойових броньованих машин (+7)
- 27 942 артилерійські системи (+34)
- 1 386 реактивних систем залпового вогню (+1)
- 1 167 засобів протиповітряної оборони
- 372 літаки
- 336 гелікоптерів
- 36 278 безпілотників оперативно-тактичного рівня (+155)
- 3 197 крилатих ракет
- 28 кораблів і катерів
- 1 підводний човен
- 48 809 автомобілів і автоцистерн (+96)
- 3 892 одиниці спеціальної техніки
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
«Росія показує, що не хоче миру» – Макрон про результати переговорів у Стамбулі
Європейські лідери повідомили президентові США Дональду Трампу про спільну позицію після завершення в Стамбулі переговорів делегацій України та РФ, написав у мережі Х президент Франції Емманюель Макрон.
«Президент (Росії Володимир) Путін знову не відреагував на пропозицію щодо безумовного припинення вогню, внесену американцями та підтриману Україною та європейцями. Відмовившись від припинення вогню та діалогу з Україною, Росія показує, що не хоче миру та намагається виграти час, продовжуючи війну. У цьому контексті під час зустрічі Європейської політичної спільноти на саміті в Тирані ми продовжуватимемо координувати дії з нашими європейськими партнерами, зі Сполученими Штатами та коаліцією охочих, щоб визначити узгоджену відповідь», – вказав французький лідер.
Зеленський провів зустрічі з європейськими лідерами, подякував за підтримку України
Президент України Володимир Зеленський провів кілька зустрічей із лідерами європейських країн на полях саміту Європейського політичного співтовариства в Албанії 16 травня.
Премʼєр-міністру Нідерландів Діку Схоофу Зеленський подякував за те, що «цього року Нідерланди майже втричі збільшили обсяг оборонної допомоги».
«Розповів про сьогоднішню зустріч у Стамбулі та про важливість тиску на Росію з метою досягнення повного припинення вогню як першого етапу на шляху до надійного миру. Обговорили й потреби нашої країни: зміцнення ППО, інвестиції в українське оборонне виробництво», – повідомив глава держави в телеграмі.
Переговори делегацій України і Росії у Стамбулі: результати
Чи є ознаки прогресу? Чим завершилися переговори між Україною та Росією
Перші прямі мирні переговори між Росією та Україною за понад три роки завершилися швидко та без жодних ознак прогресу, окрім угоди про обмін полоненими. Українські чиновники звинуватили Росію у висуванні «неприйнятних» вимог.
Зустріч у Стамбулі завершилася приблизно через півтори години після її початку, повідомили турецькі чиновники. AFP цитує високопоставленого українського чиновника, який сказав, що подальші переговори 16 травня можливі, але «поки що» «не плануються».
Які головні висновки зустрічі у Стамбулі?
Учасники перемовин домовилися обміняти 1000 полонених з кожного боку найближчим часом, про це заявили голови обох делегацій. Це буде найбільший окремий обмін з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
Але не було жодних публічних ознак того, що величезні розбіжності між позиціями Росії та України з таких питань, як наприклад доля окупованих українських території, зменшилися.
Європейські лідери приєдналися до президента України Володимира Зеленського, засудивши позицію Росії.
«Відірвані від реальності» вимоги
Reuters цитує неназване українське джерело, яке заявило, що російська делегація висунула вимоги, які «відірвані від реальності та виходять далеко за рамки того, що обговорювалося раніше».
Далі читайте тут
Сторони «принципово домовилися про повторну зустріч» – Фідан про результати переговорів у Стамбулі
Українська та російська делегація за підсумками переговорів у Стамбулі «принципово домовилися про повторну зустріч», повідомив міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан 16 травня.
Він не уточнив, про який рівень делегацій ідеться, міністр оборони Рустем Умєров раніше розповів, що «ми потенційно готуємо зустріч лідерів країн».
Також Фідан підтвердив повідомлення Умєрова про домовленість сторін щодо масштабного обміну полоненими.
«У результаті зустрічі вони домовилися обмінятися тисячею людей з кожної країни як захід зміцнення довіри. Вони також домовилися письмово поділитися з іншою стороною умовами, які дозволять досягти припинення вогню», – написав турецький міністр у мережі Х.
Папа Лев XIV пропонує Ватикан як місце мирних переговорів України та РФ
Папа Римський Лев XIV прагне запропонувати Ватикан як місце для мирних переговорів між Україною та Росією, заявив головний дипломат Святого престолу кардинал П’єтро Паролін, якого цитує видання Politico.
Паролін назвав «трагічним» результат мирних переговорів в Туреччині після того, як російський лідер Володимир Путін не з’явився на зустріч, яку сам запропонував.
«Ми сподівалися, що це буде, можливо, повільний процес, але з мирним розв’язанням конфлікту, а замість цього ми знову опинилися на початку. Тепер ми подивимося, що робити, але ситуація складна», – відзначив Паролін.
Будемо далі тиснути заради перемир’я, закликаємо Китай і Бразилію теж тиснути на Росію – речник МЗС України
Україна буде й надалі тиснути на Росію щоб досягути перемир’я, а також Київ закликає Китай та Бразилію так само тиснути на Москву, щоб вона погодилась на перемир’я, заявив речник МЗС Укпраїни Георгій Тихий.
Тихий також сказав журналістам в Стамбулі після переговорів з делегацією Росії, що президент Володимир Зеленський готовий до переговорів з російським керманичем Володимиром Путіним.
За словами Тихого, деякі вимоги з боку Росії на стамбульських перемовинах виходили за рамки того, чого російська сторона вимагала раніше. За його словами, низка цих вимог були неприйнятними для України.
Сподіваємось на саміт з Путіним незабаром, бо багато питань можуть вирішитись лише на найвищому рівні – Кислиця
Перший заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця, який брав участь в стамбульських переговорах з Росією, заявив, що Київ сподівається на зустріч президентів Володимира Зеленського та Володимира Путіна без зволікань.
За його словами, тиск на Росію має продовжуватись, а багато питань можуть бути вирішені лише на рівні керівників держав.
Раніше керівник російської делегації Володимир Мединський сказав в Стамбулі, що «українська сторона попросила про прямі переговори між лідерами наших держав. Ми взяли до відома це прохання».
Умєров: ми думаємо, що наступним кроком у переговорах має бути зустріч президентів
Керівник делегації України на переговорах з Росією Рустем Умєров заявив після перемовин у Стамбулі, що наступним кроком у переговорному процесі мають бути перемовини на рівні президентів.
Раніше Умєров, який є міністром оборони, сказав, що сторони домовились здійснити обмін військовополонених за формулою 1000 на 1000.
А предстаиник ГУР Міноборони України, який брав участь в переговорах, сказав, що Київ почне працювати над списком полонених для обміну «від сьогоднішнього дня».
Турецька сторона висловила впевнність раніше, що обмін може відбутися вже «найближчими днями».
Україна, Росія погодились в Стамбулі подати письмово умови для перемир’я – глава МЗС Туреччини
Українська та російська делегації домовились подати в письмовому вигляді їхні умови для досягнення перемир’я, а також домовились в принципі провести і наступний раунд перемовин, повідомив міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан після переговорів у Стамбулі.
Фідан, який головував як посередник на перших за понад три роки переговорах України й Росії, також підтвердив в мережі Х, що сторони дійшли згоди про обін 1000 на 1000 військовополонених «як захід зміцнення довіри».
Чи варто Зеленському зустрічатися сам на сам з Путіним? Відповідає ексдипломат Лана Зеркаль
Колишня дипломатка, ексзаступниця міністра закордонних справ Лана Зеркаль вважає проблематичною зустріч сам на сам між президентом України Володимиром Зеленським та президентом Росії Володимиром Путіним.
«Я взагалі вважаю, що це дуже проблемні зустрічі сам на сам. Тому що ми з вами всі люди і дуже важко тримати холодний розум. Особливо, коли є таке несприйняття одне одного, потрібен медіатор, який зможе бути перекладачем, і який зможе, не включаючи емоції, робити якісь пропозиції. Саме тому зазвичай є медіатори, які усувають суперечки між сторонами», – сказала Зеркаль в інтерв’ю програмі Свобода Live.
На запитання про те, що Зеленський готовий був чекати Путіна в Стамбулі і говорити з ним, Зеркаль відповіла: «Ну, при цьому ми вже бачимо, що є залучення турецької сторони навіть зараз. Так? Мова ж не йшла, що в ці переговори не буде залучена третя сторона. Він же не казав, що це буде виключно він і Путін».
Папа Лев XIV пропонує Ватикан як місце мирних переговорів України та РФ
Папа Римський Лев XIV прагне запропонувати Ватикан як місце для мирних переговорів між Україною та Росією, заявив головний дипломат Святого престолу кардинал П’єтро Паролін, якого цитує видання Politico.
Паролін назвав «трагічним» результат мирних переговорів в Туреччині після того, як російський лідер Володимир Путін не з’явився на зустріч, яку сам запропонував.
«Ми сподівалися, що це буде, можливо, повільний процес, але з мирним розв’язанням конфлікту, а замість цього ми знову опинилися на початку. Тепер ми подивимося, що робити, але ситуація складна», – відзначив Паролін.
«Путін має заплатити ціну» – Стармер про відмову РФ від припинення вогню
Росія має відповісти за відмову від припинення вогню у війні, яку Москва веде проти України, заявив 16 травня, відкриваючи засідання саміту Європейського політичного співтовариства в Албанії, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.
«За підтримки президента (США Дональда) Трампа була озвучена позиція щодо безумовного припинення вогню. Путін повинен сісти за стіл переговорів заради цього безумовного припинення вогню. І, як ми зробили минулих вихідних, потрібно висунути ультиматум. Тепер, раз ультиматум вже був висунутий, ми повинні бути готові діяти – бо якщо Росія не сяде за стіл переговорів, Путін має заплатити ціну. І вчорашній день став черговим доказом того, що Путін не налаштований серйозно на мир. Росія тягне час і грає в ігри, тоді як Україна показала себе як сторона, яка справді прагне миру», – сказав британський прем’єр.
Україна та Росія проведуть обмін 1000 на 1000 «в найближчі кілька днів» – Мединський
Росія та Україна проведуть обмін полоненими за формулою тисяча-на-тисячу в найближчі кілька днів, повідомив голова російської делегації на переговорах з Україною в Стамбулі Володимир Мединський.
«В наступні кілька днів ми побачимо великий обмін полоненими, тисячу на тисячу», – сказав Мединський, який є помічником президента Росії, журналістам після завершення переговорів в Стамбулі, які тривали трохи менше двох годин.
Раніше про такий обмін повідомив голова української делегації, міністр оборони Рустем Умєров.
Якщо такий обмін дійсно матиме місце – він стане найбільшим обміном полоненими від початку широкомасштабної війни Росії проти України у 2022 році.