Доступність посилання

Військовослужбовець 127-ї окремої бригади територіальної оборони ЗСУ поблизу Харкова готовий відкривати вогонь по російських безпілотниках, 24 травня 2025 року
Військовослужбовець 127-ї окремої бригади територіальної оборони ЗСУ поблизу Харкова готовий відкривати вогонь по російських безпілотниках, 24 травня 2025 року

Live Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії та про спроби США та країн Європи досягти миру

Генштаб ЗСУ: втрати армії РФ у війні складають близько 975 800 осіб

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 975 800 своїх військових, зокрема 1030 осіб – за останню добу – такі дані станом на ранок 20 травня наводить український Генштаб.

Серед інших втрат РФ у командуванні ЗСУ назвали такі:

  • танки ‒ 10834 (+1 – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 22567 (+5)
  • артилерійські системи – 28067 (+58)
  • РСЗВ – 1388 (+1)
  • засоби ППО ‒ 1167
  • літаки – 372
  • гелікоптери – 336
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня – 36621 (+118)
  • крилаті ракети ‒ 3197
  • кораблі /катери ‒ 28
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 49093 (+105)
  • спеціальна техніка ‒ 3894 (+2).

ISW: Росія намагається затягувати мирні переговори, щоб продовжувати просування на полі бою

Росія намагається затягнути мирні переговори, щоб продовжувати просування на полі бою, заявляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

«Росія повинна позбавитися звички затягувати переговори і не пропонувати жодних суттєвих поступок Україні, щоб легітимні й добросовісні переговори привели до тривалого і сталого завершення війни проти України», – кажуть аналітики.

В ISW також наголосили, що Росія повинна погодитися з тим, що переговори про припинення вогню повинні передувати переговорам про мирне врегулювання.

Мирні переговори перед встановленням припинення вогню дозволять Росії продовжувати просування в Україні, що Росія, ймовірно, спробує використати в українсько-російських переговорах для отримання подальших поступок, кажуть аналітики.

«Операція Україна»: хірурги ЗСУ проходять стажування у США і діляться досвідом лікування вогнепальних поранень

Війна в Україні створила небачений до того попит на хірургів, які вміють лікувати бойові травми і можуть проводити складні операції як поблизу фронту, так і в тилових, зокрема, цивільних лікарнях.

Від початку повномасштабної війни в Україні понад 31 тисяча цивільних осіб отримали поранення, згідно із даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини. Кількість поранень серед солдатів – ще більша.

Щоб опанувати новітні методи лікування саме травм, пов’язаних з війною, вже 24 українських хірурги пройшли місячне стажування під назвою Operation Ukraine у лікарні університету Оклахоми, де мали можливість не лише спостерігати, але й асистувати в операційних, що є безпрецедентним в американській практиці.

За словами співзасновника програми доктора Марка Мімса, стажування допомагає і американським колегам вчитися на досвіді українських військових лікарів: «Багато в чому я відчуваю, що ми насправді отримуємо від них більше, ніж вони від нас. Ви знаєте, існує очевидний двосторонній обмін знаннями».

Далі про це читайте тут

в

На Сумщині через обстріли РФ за тиждень загинули 13 людей – голова ОВА

На Сумщині за тиждень внаслідок російських обстрілів загинули 13 цивільних людей, майже 2400 – евакуйовані, повідомив в ефірі «Суспільного» голова обласної військової адміністрації Олег Григоров.

За його словами, постійні російські удари призводять до руйнування житла цивільних, об’єктів інфраструктури, пошкоджують електро- й газові мережі: без світла в області усього залишається майже 21 тисяча абонентів, без газу – понад 10 тисяч. Григоров уточнив, що здебільшого це населені пункти, розташовані близько до кордону з РФ, і звідти через постійні обстріли вже евакуйоване цивільне населення.

«Ворог не припиняє обстрілів прикордоння. За минулу добу – 135 обстрілів, із них майже 100 – по Краснопільській громаді. Загроза є не тільки для прикордоння. Дрони і ракети долітають і вглиб області. Ворог бʼє по будинках цивільних, підприємствах й автівках», – зазначив голова ОВА 19 травня.

Трамп заявив, що готовий «відступити» від переговорів між Україною і РФ за відсутності прогресу

Президент США Дональд Трамп заявив, що в разі відсутності прогресу на переговорах між Україною і Росією готовий «відступити» від переговорного процесу. Він сказав про це журналістам у Білому домі 19 травня.

«Задіяні великі его. Але я думаю, що щось станеться, а якщо ні, я просто відступлю, а вони повинні будуть продовжувати», – сказав Трамп.

Перед цим Трамп заявив, що його розмова з російським президентом Володимиром Путіним пройшла «дуже добре», а Росія й Україна мають «негайно» розпочати переговори про припинення вогню і завершення війни.

Читайте також: Президент України доручив сформувати «постійну групу» для переговорів із РФ

Президент США додав, що повідомив про результати переговорів Володимира Зеленського і лідерів Коаліції охочих.

Путін після телефонної розмови з Трампом 19 травня сказав журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони». За його словами, «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір».

Ці телефонні розмови відбулися після того, як російські й українські представники зустрілися в Стамбулі для особистих переговорів. Це була перша зустріч двох сторін із перших тижнів після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Стамбульські зустрічі, які включали окремі розмови з американськими чиновниками, не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні, одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.

Отримання паспорта РФ в окупації: які наслідки? Пояснюємо

Брати паспорт Росії й визнавати себе громадянином держави-агресора чи опиратися до останнього і вважатися «іноземцем» на своїй землі? Перед цим непростим вибором стоять українці на окупованих територіях, адже Кремль, кажуть вони, зробив нестерпним життя там для усіх, хто ще опирається російському громадянству. Люди розповідають: вимушено беруть паспорти, щоб не залишитися без медичної допомоги, пенсії, мати можливість виїхати за межі окупованих територій, не ставати на принизливий міграційний облік з довідками від нарколога та інфекціоніста, що їх вимагають окупанти. Крім цього, за роки війни у багатьох українців документи втрачені, протерміновані, пошкоджені, а молодь їх часто навіть не встигла оформити.

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) отримали лист від підписника з окупованого Донецька: він прочитав інтерв’ю з дівчиною, яка виїхала з окупації, та здивувався, що їй вдалося зробити це, попри наявність російського паспорта:

«Наскільки можна зрозуміти, дівчина отримала російський паспорт. Я десь читав, що в Україні заборонене подвійне громадянство. Той, хто бере російське громадянство, автоматично втрачає українське. Я – донеччанин, мій український паспорт прострочений з 2022 року, я був змушений взяти російський (був погано поінформований). Зараз я не став би цього робити. Мене не впустять до України? Подавати заяву на вихід із громадянства РФ?»

Чи позбавляє паспорт РФ громадянства України? Як з протермінованими українськими документами виїхати на підконтрольну Києву територію? Коротко пояснюємо.

Оформлення російського паспорта в окупації позбавляє громадянства України?

Ні. Україна не визнає російських документів, виданих в окупації, і не позбавляє громадянства людей, які вимушено взяли їх. Адже часто без російського паспорта українці взагалі не можуть жити на захоплених Росією територіях – їх позбавляють медичної допомоги, визнають «іноземцями», без паспорта РФ також важко перетнути кордон.

Людина залишається громадянином України, навіть якщо отримала паспорт РФ – автоматичного виходу з громадянства не відбувається.

Далі читайте тут

Генштаб ЗСУ: за добу на фронті було понад 150 боїв, третина – на Покровському напрямку

Від початку доби на фронті зафіксовано 156 бойових зіткнень, повідомляє у вечірньому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.

Найбільше боїв було на Покровському напрямку, де російські війська здійснили 59 атак у районах населених пунктів Миролюбівка, Звірове, Єлизаветівка, Малинівка, Лисівка, Удачне, Новосергіївка, Троїцьке, Котлярівка, Андріївка та в бік населених пунктів Зоря, Новоукраїнка, Стара Миколаївка, Шевченко Перше, Нова Полтавка, Попів Яр, Мирноград, Новомиколаївка.

За даними штабу, противник активно діє на Лиманському та Новопавлівському напрямках, де було зафіксовано 22 та 16 атак відповідно.

Також російські війська продовжують менш інтенсивні атаки на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському та Придніпровському напрямках.

На Курському напрямку Сили оборони України відбили десять російських атак.

Зеленський розповів деталі сьогоднішніх телефонних переговорів з Трампом

Президент України Володимир Зеленський розповів деталі сьогоднішніх телефонних переговорів з президентом США Дональдом Трампом.

За його словами, спочатку сторони зідзвонилися окремо до його розмови з керівником Росії, а потім говорили з Трампом разом із європейськими лідерами: Емманюелем Макроном, Джорджею Мелоні, Фрідріхом Мерцом, Александром Стуббом, Урсулою фон дер Ляєн.

«Зараз визначальний час. Зараз світ може побачити, чи достатньо спроможності у його лідерів, щоб забезпечити припинення війни й настання реального, тривалого миру. На початку двосторонньої розмови я підтвердив Трампу, що ми в Україні готові до повного й безумовного припинення вогню, як про це й говорили, зокрема, Сполучені Штати», – написав він у телеграмі.

Зеленський зазначив, що у разі неготовності Москви до припинення вогню – за це мають бути сильніші санкції, тиск на Росію спонукатиме її до реального миру.

«Разом із європейськими лідерами говорили вже про можливі подальші кроки, зокрема зустрічі перемовників та об’єктивну оцінку пропозицій сторін…Якщо Росія не піде на припинення вбивств, якщо не звільнятиме полонених і заручників, якщо Путін висуватиме нереалістичні умови, то це означатиме, що Росія й надалі затягує війну та заслуговує, щоб Європа, Америка та весь світ поводилися відповідно, зокрема реагували додатковими санкціями», – повідомив президент.

Зеленський також повідомив, що під час переговорів він вкотре підтвердив, що Україна готова до прямих перемовин із Росією в будь-якому форматі, який дасть результат.

19 травня відбулися двогодинні телефонні переговори президента США Дональда Трампа з російським президентом Володимиром Путіним. За підсумками цієї розмови Трамп заявив, що Росія та Україна мають «негайно» розпочати переговори про припинення вогню та завершення війни.

Путін після телефонної розмови з Трампом 19 травня сказав журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони». За його словами, «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір».

Ці телефонні розмови відбулися після того, як російські й українські представники зустрілися в Стамбулі для особистих переговорів. Це була перша зустріч двох сторін із перших тижнів після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Стамбульські зустрічі, які включали окремі розмови з американськими чиновниками, не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні, одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.

Російські представники у Стамбулі, за повідомленнями, висунули максималістські вимоги до України – закликаючи вивести свої війська з областей, частково окупованих Росією – й інші умови, які були представлені навесні 2022 року. Ці умови відкидають Україна і багато її західних союзників.

Зеленський: Україна не буде виводити війська з своєї території

Президент України Володимир Зеленський наголошує, що Україна не буде виводити війська з своєї території, як того, за повідомленнями, прагне Москва.

«Виводити наші війська з наших територій ніхто не буде. Це конституційний обов’язок мій, наших військових захищати суверенітет… Ніяких ультиматумів, ніхто здавати свої землі, своїх людей, свої домівки не буде. Я не знаю, які там принципи в меморандумі… якщо Росія ставить умови виводити наші війська з нашої землі – значить вони не хочуть, щоби війна закінчилась. Тому що вони чітко розуміють, що Україна не буде цього робити», – сказав він журналістам.

Водночас, за його словами, Трамп вважає, що Росія готова до переговорів та компромісів.

Зеленський зазначив, що російська сторона хоче відправити Києву меморандум, в якому будуть закладені принципи, серед яких буде не лише припинення вогню, а й додаткові.

«Для нас ті принципи, які я повідомив президенту Трампу... Ми всі говоримо про припинення вогню…Ми не довіряємо Росії, тому хотіли б побачити в якості першого кроку побачити припинення вогню…», – додав він.

19 травня відбулися двогодинні телефонні переговори президента США Дональда Трампа з російським президентом Володимиром Путіним. За підсумками цієї розмови Трамп заявив, що Росія та Україна мають «негайно» розпочати переговори про припинення вогню та завершення війни.

Путін після телефонної розмови з Трампом 19 травня сказав журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони». За його словами, «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір».

Зеленський та Трамп сьогодні мали дві розмови – до та після переговорів з Путіним. Під час другої розмови до Зеленського й Трампа доєднались деякі європейські лідери.

Ці телефонні розмови відбулися після того, як російські й українські представники зустрілися в Стамбулі для особистих переговорів. Це була перша зустріч двох сторін із перших тижнів після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Стамбульські зустрічі, які включали окремі розмови з американськими чиновниками, не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні, одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.

Російські представники у Стамбулі, за повідомленнями, висунули максималістські вимоги до України – закликаючи вивести свої війська з областей, частково окупованих Росією – й інші умови, які були представлені навесні 2022 року. Ці умови відкидають Україна і багато її західних союзників.

Ні перемир’я, ні саміту. Але переговори Києва та Москви можуть бути в Ватикані. Про що домовились Трамп і Путін

Понад дві години тривала розмова президентів США та РФ Дональда Трампа та Володимира Путіна. Це довше, ніж зазвичай, але треба мати на увазі, що вони спілкуються через перекладача, хоч Путін трохи й говорить англійською.

Перед дзвінком Путіну Трамп зателефонував президенту Володимиру Зеленському.

Результатом розмови Трампа з Путіним може бути швидкий наступний раунд переговорів України й Росії – можливо, у Ватикані. Хоча з двох інших аспектів – 30-денного перемир’я та американсько-російського саміту – вони не домовились.

Україна розглядає можливість зустрічі усіх команд на високому рівні – Зеленський

Україна розглядає можливість зустрічі усіх команд на високому рівні, повідомив президент України Володимир Зеленський.

Йдеться про команди США, України, Росії та представників деяких європейських країн.

«Ми розглядаємо можливість зустрічі ще раз усіх команд. Хочемо на високому рівні – США, Україна, Росія, представники ЄС і Британія», – розповів він журналістам.

За його словами, ця зустріч може відбутися в Туреччині, Ватикані чи Швейцарії.

Зеленський також розповів про меморандум, про який згадувала російська сторона після переговорів з президентом США Дональдом Трампом.

«Я так розумію, це те, що вони обговорювали – що у двосторонньому форматі може бути відповідний меморандум, який може потім вже привести до мапи, яка веде до закінчення війни. Тобто до договору. Меморандум, який буде підтриманий, всіма або обома країнами, в якому є і припинення вогню», – додав він.

19 травня відбулися двогодинні телефонні переговори президента США Дональда Трампа з російським президентом Володимиром Путіним. За підсумками цієї розмови Трамп заявив, що Росія та Україна мають «негайно» розпочати переговори про припинення вогню та завершення війни. За його словами, умови для цього будуть обговорені між двома сторонами, «як це тільки це буде можливо, тому що вони знають деталі переговорів, про які ніхто інший не буде знати».

Президент США додав, що повідомив про результати переговорів Володимира Зеленського та лідерів Коаліції охочих.

Путін після телефонної розмови з Трампом 19 травня сказав журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони». За його словами, «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір».

Зеленський та Трамп сьогодні мали дві розмови – до та після переговорів з Путіним. Під час другої розмови до Зеленського й Трампа доєднались деякі європейські лідери.

Ці телефонні розмови відбулися після того, як російські й українські представники зустрілися в Стамбулі для особистих переговорів. Це була перша зустріч двох сторін із перших тижнів після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Стамбульські зустрічі, які включали окремі розмови з американськими чиновниками, не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні, одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.

Російські представники у Стамбулі, за повідомленнями, висунули максималістські вимоги до України – закликаючи вивести свої війська з областей, частково окупованих Росією – й інші умови, які були представлені навесні 2022 року. Ці умови відкидають Україна і багато її західних союзників.

З моменту вступу на посаду в січні Трамп зробив припинення війни Росії проти України пріоритетом своєї зовнішньої політики. Ці зусилля були зірвані продовженням наступальних операцій Росії на полі бою і небажанням Москви погодитися на 30-денне припинення вогню, на яке погодився Київ.

Після періоду початкової напруженості з Києвом, розчарування Білого дому перемістилося на Москву, а тон публічних заяв американських чиновників загострився. Трамп припускав, що в Путіна немає справжнього наміру шукати миру, а «просто тягне час».

Минулого тижня Зеленський разом зі своїми переговірниками відвідав Туреччину і пообіцяв зустрітися з Путіним; востаннє вони зустрічалися у 2019 році, до повномасштабної війни. Але Путін в останню хвилину оголосив, що не поїде до Туреччини.

Зеленський також відвідав Ватикан на вихідних, шукаючи підтримки у новообраного папи Римського Лева XIV. Український лідер також зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом і держсекретарем США Марком Рубіо в Римі.

Це була перша зустріч Зеленського з Венсом після різкої суперечки в Білому домі в лютому.

«Важливо, що США залишаються залученими» – фон дер Ляєн подякувала Трампу за його спроби досягнення миру

Голова Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн повідомила про «гарну розмову» з президентом США Дональдом Трампом, зауважуючи на важливості того, що Вашингтон залишається залученим до спроб досягнення миру.

«Гарна розмова з президентом Дональдом Трампом разом з президентом Емманюелем Макроном, прем’єр-міністром Джорджією Мелоні, президентом Александром Стуббом, канцлером Фрідріхом Мерцом та президентом Володимиром Зеленським, аби отримати інформацію про його (Трампа – ред.) телефонну розмову з президентом Путіним», – написала вона у соцмережі Х.

Фон дер Ляєн подякувала Трампу за його «невтомні зусилля, спрямовані на припинення вогню в Україні».

«Важливо, що США залишаються залученими. Ми продовжимо підтримувати Володимира Зеленського в досягненні тривалого миру в Україні», – додала очільниця Єврокомісії.

19 травня відбулися двогодинні телефонні переговори президента США Дональда Трампа з російським президентом Володимиром Путіним. За підсумками цієї розмови Трамп заявив, що Росія та Україна мають «негайно» розпочати переговори про припинення вогню та завершення війни. За його словами, умови для цього будуть обговорені між двома сторонами, «як це тільки це буде можливо, тому що вони знають деталі переговорів, про які ніхто інший не буде знати».

Президент США додав, що повідомив про результати переговорів Володимира Зеленського та лідерів Коаліції охочих.

Путін після телефонної розмови з Трампом 19 травня сказав журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони». За його словами, «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір».

За повідомленнями медіа, перед розмовою з Путіним президент США Дональд Трамп мав коротке спілкування з президентом України Володимиром Зеленським. Очікувалося, що ще одну розмову з Зеленським Трамп проведе після завершення діалогу з Путіним. Українська сторона наразі подробиць цієї розмови не повідомляла.

Ці телефонні розмови відбулися після того, як російські й українські представники зустрілися в Стамбулі для особистих переговорів. Це була перша зустріч двох сторін із перших тижнів після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Стамбульські зустрічі, які включали окремі розмови з американськими чиновниками, не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні, одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.

Російські представники у Стамбулі, за повідомленнями, висунули максималістські вимоги до України – закликаючи вивести свої війська з областей, частково окупованих Росією – й інші умови, які були представлені навесні 2022 року. Ці умови відкидають Україна і багато її західних союзників.

З моменту вступу на посаду в січні Трамп зробив припинення війни Росії проти України пріоритетом своєї зовнішньої політики. Ці зусилля були зірвані продовженням наступальних операцій Росії на полі бою і небажанням Москви погодитися на 30-денне припинення вогню, на яке погодився Київ.

Після періоду початкової напруженості з Києвом, розчарування Білого дому перемістилося на Москву, а тон публічних заяв американських чиновників загострився. Трамп припускав, що в Путіна немає справжнього наміру шукати миру, а «просто тягне час».

Минулого тижня Зеленський разом зі своїми переговірниками відвідав Туреччину і пообіцяв зустрітися з Путіним; востаннє вони зустрічалися у 2019 році, до повномасштабної війни. Але Путін в останню хвилину оголосив, що не поїде до Туреччини.

Зеленський також відвідав Ватикан на вихідних, шукаючи підтримки у новообраного папи Римського Лева XIV. Український лідер також зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом і держсекретарем США Марком Рубіо в Римі.

Це була перша зустріч Зеленського з Венсом після різкої суперечки в Білому домі в лютому.

Після розмови з Путіним Трамп заявив, що Україна і РФ мають «негайно» розпочати переговори

Президент США Дональд Трамп заявив, що його розмова з російським президентом Володимиром Путіним пройшла «дуже добре», а Росія та Україна мають «негайно» розпочати переговори про припинення вогню та завершення війни.

«Щойно завершив двогодинну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Вважаю, що вона пройшла дуже добре. Росія і Україна негайно розпочнуть переговори про припинення вогню і, що більш важливо, про завершення війни. Умови для цього будуть обговорені між двома сторонами, як це тільки це буде можливо, тому що вони знають деталі переговорів, про які ніхто інший не буде знати. Тон і дух розмови були чудовими», – написав він у соцмережі Truthsocial.

Президент США додав, що повідомив про результати переговорів Володимира Зеленського та лідерів Коаліції охочих.

«Я поінформував президента України Володимира Зеленського, президента Європейської Комісії Урсулу фон дер Ляєн, президента Франції Емманюеля Макрона, прем’єр-міністра Італії Джорджію Мелоні, канцлера Німеччини Фрідріха Мерца та президента Фінляндії Александра Стубба під час телефонної розмови зі мною, одразу після розмови з президентом Путіним. Ватикан в особі Папи Римського заявив, що був би дуже зацікавлений у проведенні переговорів. Нехай процес розпочнеться» – зазначив він.

Путін після телефонної розмови з Трампом 19 травня сказав журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони». За його словами, «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір».

За повідомленнями медіа, перед розмовою з Путіним президент США Дональд Трамп мав коротке спілкування з президентом України Володимиром Зеленським. Очікувалося, що ще одну розмову з Зеленським Трамп проведе після завершення діалогу з Путіним. Українська сторона наразі подробиць цієї розмови не повідомляла.

Ці телефонні розмови відбулися після того, як російські й українські представники зустрілися в Стамбулі для особистих переговорів. Це була перша зустріч двох сторін із перших тижнів після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Читайте також: Президент України доручив сформувати «постійну групу» для переговорів із РФ

Стамбульські зустрічі, які включали окремі розмови з американськими чиновниками, не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні, одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.

Російські представники у Стамбулі, за повідомленнями, висунули максималістські вимоги до України – закликаючи вивести свої війська з областей, частково окупованих Росією – й інші умови, які були представлені навесні 2022 року. Ці умови відкидають Україна і багато її західних союзників.

З моменту вступу на посаду в січні Трамп зробив припинення війни Росії проти України пріоритетом своєї зовнішньої політики. Ці зусилля були зірвані продовженням наступальних операцій Росії на полі бою і небажанням Москви погодитися на 30-денне припинення вогню, на яке погодився Київ.

Після періоду початкової напруженості з Києвом, розчарування Білого дому перемістилося на Москву, а тон публічних заяв американських чиновників загострився. Трамп припускав, що в Путіна немає справжнього наміру шукати миру, а «просто тягне час».

Минулого тижня Зеленський разом зі своїми переговірниками відвідав Туреччину і пообіцяв зустрітися з Путіним; востаннє вони зустрічалися у 2019 році, до повномасштабної війни. Але Путін в останню хвилину оголосив, що не поїде до Туреччини.

Зеленський також відвідав Ватикан на вихідних, шукаючи підтримки у новообраного папи Римського Лева XIV. Український лідер також зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом і держсекретарем США Марком Рубіо в Римі.

Це була перша зустріч Зеленського з Венсом після різкої суперечки в Білому домі в лютому.

«Чекаємо, що зміниться»: українські біженці про нову міграційну політику в Німеччині

На початку травня Бундестаг із другої спроби затвердив кандидатуру Фрідріха Мерца на посаду канцлера Німеччини. Під час передвиборчої кампанії Мерц заявляв, що у разі його обрання міграційна політика країни зазнає змін.

Зокрема, він висловлювався щодо українських воєнних мігрантів: «Біженців з України, які прибувають, ми переведемо з програми «допомоги для громадян» на виплати, передбачені законом про підтримку для шукачів політичного притулку. Разом із цим одразу надамо їм дозвіл на роботу і пришвидшимо процес визнання їхніх професійних кваліфікацій».

Скоротити допомогу українцям, які прибули після 1 квітня цього року, домовилася новостворена парламентська коаліція – Християнсько-демократичний союз під очільництвом Мерца та Соціал-демократична партія. Замість мінімальної грошової допомоги переселенцям можуть видавати ваучери на продукти й побутові товари. Також передбачається лише базова медична допомога та найпростіше житло.

Проєкт Радіо Свобода «Ти як?» поспілкувався з українцями, які знайшли прихисток в країні, чи відчули вони уже політику нових посадовців та які перспективи бачать свого майбутнього в Німеччині?

МВС: російський дрон атакував пожежно-рятувальну частину в Костянтинівці

Російські війська завдали удару БпЛА по території пожежно-рятувальної частини Костянтинівки на Донеччині, повідомляє у телеграмі пресслужба Міністерства внутрішніх справ.

За даними МВС, внаслідок удару пошкоджений пожежний автомобіль, який заправлявся водою з пожежного водоймища, але особовий склад не постраждав.

За повідомленнями української влади, сили РФ час від часу атакують рятувальників, зокрема, під час їхньої роботи з ліквідації наслідків російських ударів.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Amnesty International обіцяє продовжити роботу після заборони в Росії

Правозахисна організація Amnesty International обіцяє продовжити роботу після заборони в Росії.

Генеральний секретар Amnesty International Аньєс Калламар заявила, що рішення Москви щодо організації є частиною ширших зусиль російського уряду, спрямованих на те, щоб «заглушити інакомислення та ізолювати громадянське суспільство».

«Ми не піддамося погрозам і продовжимо неухильно працювати над тим, щоб люди в Росії могли користуватися своїми правами людини без дискримінації. Ми продовжуватимемо документувати та говорити по всьому світу про воєнні злочини, скоєні Росією в Україні. Ми подвоїмо наші зусилля для викриття кричущих порушень прав людини, скоєних Росією, як всередині країни, так і за кордоном», – заявила Калламар, яку цитує пресслужба організації.

Вона додала, що «жодні авторитарні атаки не змусять стишити нашу боротьбу за справедливість – Amnesty International ніколи не здасться і не відступить у своїй боротьбі за дотримання прав людини в Росії та за її межами».

19 травня генпрокуратура Росії оголосила Amnesty International «небажаною організацією». Внесення до списку «небажаних» означає, що організації заборонено працювати в країні, а громадянам Росії заборонено співпрацювати з нею під загрозою кримінального переслідування.

У заяві АІ зазначається, що це рішення ґрунтується на російському законі, який сам по собі порушує міжнародне право, а формулювання рішення суперечить фактам, які звинувачують Amnesty International у діяльності, яку їй заборонено здійснювати згідно з її статутними документами та політикою.

Путін розповів Трампу, що РФ готова продовжувати переговори щодо перемир’я

Телефонна розмова президентів РФ і США Володимира Путіна і Дональда Трампа 19 травня тривала близько двох годин. За її підсумками російський лідер сказав журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони», передає російська державна агенція ТАСС.

Путін назвав розмову «конструктивною», за його словами, «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір».

Російський лідер також додав, що його помічник Юрій Ушаков або речник Кремля Дмитро Пєсков згодом повідомлять про деталі його розмови з Трампом.

Повідомлень Білого дому або самого Дональда Трампа про результати спілкування наразі немає.

Раніше сьогодні, перед розмовою з Путіним, президент США Дональд Трамп мав коротке спілкування з президентом України Володимиром Зеленським. Очікувалося, що ще одну розмову з Зеленським Трамп проведе після завершення діалогу з Путіним.

Трамп оголосив про плановані телефонні розмови після того, як російські й українські представники зустрілися в Стамбулі для особистих переговорів. Це була перша зустріч двох сторін із перших тижнів після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

«Темою дзвінка буде припинення «кровопролиття, – написав Трамп у дописі в соціальних мережах. – Сподіваємося, що це буде продуктивний день, відбудеться припинення вогню, і ця дуже жорстока війна, війна, якої ніколи не мало бути, закінчиться».

Стамбульські зустрічі, які включали окремі розмови з американськими чиновниками, не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні, одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.

Російські представники у Стамбулі, за повідомленнями, висунули максималістські вимоги до України – закликаючи вивести свої війська з областей, частково окупованих Росією – й інші умови, які були представлені навесні 2022 року. Ці умови відкидають Україна і багато її західних союзників.

З моменту вступу на посаду в січні Трамп зробив припинення війни Росії проти України пріоритетом своєї зовнішньої політики. Ці зусилля були зірвані продовженням наступальних операцій Росії на полі бою і небажанням Москви погодитися на 30-денне припинення вогню, на яке погодився Київ.

Після періоду початкової напруженості з Києвом, розчарування Білого дому перемістилося на Москву, а тон публічних заяв американських чиновників загострився. Трамп припускав, що в Путіна немає справжнього наміру шукати миру, а «просто тягне час».

Минулого тижня Зеленський разом зі своїми переговірниками відвідав Туреччину і пообіцяв зустрітися з Путіним; востаннє вони зустрічалися у 2019 році, до повномасштабної війни. Але Путін в останню хвилину оголосив, що не поїде до Туреччини.

Зеленський також відвідав Ватикан на вихідних, шукаючи підтримки у новообраного папи Римського Лева XIV. Український лідер також зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом і держсекретарем США Марком Рубіо в Римі.

Це була перша зустріч Зеленського з Венсом після різкої суперечки в Білому домі в лютому.

Влада Румунії дозволила збивати дрони, які порушують повітряний простір країни

Тимчасовий виконувач обов’язків президента Румунії Іліє Боложан підписав закон про контроль за повітряним простором країни, який дозволяє військовим збивати безпілотники, повідомляє румунська служба Радіо Свобода.

Відповідний законопроєкт схвалив парламент ще в лютому 2025 року. Проте 27 березня три ультраправі партії – «Альянс за єдність румунів», «SOS Румунія» та «Партія молодих людей» – звернулися до Конституційного суду з вимогою визнати документ неконституційним.

Конституційний суд Румунії відхилив їхню скаргу та надіслав до парламенту свій висновок, після чого законопроєкт був відправлений на підписання президенту.

За час повномасштабної війни Росії проти України уламки безпілотників знаходили на території сусідніх країн кількадесят разів. Найчастіше їх виявляли в Румунії – Росія атакує українські порти на Дунаї, які межують із Румунією. Востаннє про такий інцидент влада країни повідомляла в лютому 2025 року.

Після серії таких випадків восени 2024 року депутати румунського парламенту внесли законопроєкт, який дозволяє збивати цілі, що залетіли в повітряний простір країни в мирний час. Раніше це було заборонено законом.

Сили РФ скинули щонайменше дев’ять авіабомб на Степногірськ, є руйнування – ОВА

Російські війська скинули щонайменше дев’ять керованих авіабомб на прифронтове селище Степногірськ Запорізької області, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.

За його даними, внаслідок атаки пошкоджені житлові багатоквартирні та приватні будинки.

«Є пряме влучання в п’ятиповерхівку – під’їзд повністю зруйновано. На щастя, люди не постраждали», – написав він у телеграмі.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Генштаб ЗСУ: противник продовжує найбільше атакувати на Покровському напрямку

Генеральний штаб ЗСУ повідомляє про 84 боєзіткнень на фронті станом на 16:00.

За даними штабу, найбільше боїв було на Покровському напрямку, де з початку доби російські загарбники здійснили 26 спроб потіснити українських захисників із займаних позицій.

Російські війська також продовжують атаки на Харківському напрямку – поблизу Вовчанська та Кутьківки, на Лиманському напрямку – 13 атак біля Ямполівки, Зеленої Долини, Торського та в бік Глущенкового, Карпівки, Серебрянки, Ямполя, Григорівки, Рідкодуба й Ольгівки. Також сили РФ тричі атакували на Сіверському напрямку, на Краматорському та Оріхівському напрямках було по чотири боєзіткнення.

У штабі повідомляють, що на Торецькому напрямку війська РФ намагалися прорвати оборону в районах Торецька, Новоспаського та в бік Диліївки – два штурми відбили, ще три боєзіткнення тривають.

На Придніпровському напрямку російські підрозділи один раз намагалися просунутись уперед – успіху не мали.

На Новопавлівському напрямку українські захисники відбили 11 російських штурмів – противник намагався просунутись у районах Костянтинополя, Привільного, Рівнополя, Вільного Поля та в бік Новополя й Зеленого Поля.

Також, за словами командування, триває операція на Курському напрямку, де українські воїни сьогодні відбили дві російські атаки.

Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.

Як зазначає проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, з початком весни армія країни-агресора відчутно збільшила тиск по всій лінії бойового зіткнення. За даними Міноборони України, у лютому на фронті було зафіксовано 3274 бойових зіткнення, а в березні – вже 4270. Переважна більшість із них – на Донбасі, який, на думку військових і аналітиків, є основною метою цьогорічної весінньо-літньої кампанії Росії.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG