Зауваження канцлера Німеччини Фрідріха Мерца щодо дозволу Україні запускати ракети західного виробництва по військових цілях у глибинах Росії оживили дискусію щодо постачання крилатих ракет «Таурус» Києву.
28 травня Володимир Зеленський перебуває з візитом у Берліні.
Україна давно просила німецько-шведську систему озброєння, яка з високою точністю може вражати цілі на відстані близько 500 кілометрів.
За обсягами постачання військової допомоги Німеччину випереджають лише Сполучені Штати. Та попередник канцлера Мерца Олаф Шольц не постачав ракети «Таурус» через погрози Кремля розцінювати в такому випадку Берлін стороною війни.
«Вагання Німеччини за керівництва Шольца дало Росії оперативну перевагу та можливість адаптувати свою оборону та тактику», – сказав Радіо Свобода Джон Форман, колишній британський військовий аташе в Москві та Києві.
«Запізніле додавання ще однієї тятиви до лука України – було би добре. Але я не певен, що це змінить траєкторію війни», – додав він.
Вагання Німеччини за керівництва Шольца дало Росії оперативну перевагуДжон Форман
Далекобійні ракети в арсеналі України
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022-го західні країни надали Києву різноманітну зброю, здатну вражати цілі далеко за межами кордонів Росії.
Велика Британія й Франція поставили крилаті ракети Storm Shadow/Scalp із дальністю близько 250 кілометрів, а Вашингтон – свою армійську тактичну ракетну систему (ATACMS) з дальністю близько 300 кілометрів.
Цю зброю спочатку супроводжувала умова, що її застосовуватимуть лише проти цілей на території України, окупованій Росією.
Однак торік у листопаді адміністрація тодішнього президента США Джо Байдена заявила, що Україна може використовувати ATACMS у Курській області Росії, де ЗСУ боролися за утримання невеликої частини російської території.
Невдовзі після цього з'явилися повідомлення про використання Storm Shadow/Scalp у Росії. Мерц прокоментував ці події зараз.
«Країни, що запровадили обмеження дальності, давно відмовилися від цих умов, – заявив він 27 травня. – Україна має право використовувати отриману зброю, зокрема, за межами власних національних кордонів проти військових цілей на території Росії».
Нам нема чим стрілятиРоман Світан
Ці зауваження уточнили заяву, що прозвучала 26 травня під час телеінтерв’ю канцлера. Склалося враження, що це нова політика. До того ж, відновилися дискусії щодо постачання Німеччиною ракет Taurus Україні й відповідні спекуляції на цю тему.
«Головне питання в тому, щоб наші партнери надали нам засоби для удару: як Scalps, так і німецькі Taurus. Нам дуже допоможе, якщо вони це зроблять», – сказав Радіо Свобода Роман Костенко – член парламентського комітету з питань нацбезпеки й оборони.
Роман Світан, український військовий аналітик, висловився аналогічно в коментарях Російській службі Радіо Свобода.
«Спочатку слід надати ці ракети, а потім надати дозвіл на їх використання де завгодно. В України не залишилося таких західних ракет. Нам нема чим стріляти», – сказав він.
Переломної ситуації не буде?
Форман, військовий аташе Великої Британії, попередив, що система «Таурус» не забезпечить переломної ситуації.
«Росія значно адаптувалася за останні три роки, зокрема, роззосередивши свої сили, змінивши тактику та покращивши свою кінетичну та некінетичну оборону, – сказав він. – Ці кроки зменшили (але не усунули) вразливість до українських ракетних ударів у російських тилових районах… І кілька ракетних ударів «Таурусом» кардинально не вплинуть».
Ці потенційні рішення повністю суперечать нашим прагненням до політичного врегулюванняДмитро Пєсков
Однак оголошення може підняти моральний дух українців і дати Зеленському політичну перемогу. Коментарі Мерца викликали негативну реакцію Москви.
«Ці потенційні рішення, якщо вони будуть схвалені, повністю суперечать нашим прагненням до політичного врегулювання», – сказав речник Кремля Дмитро Пєсков.
Він додав, що це «досить небезпечні рішення».
Жодної негайної офіційної відповіді з Лондона, Парижа чи Вашингтону не було. І це відповідає стратегії, яку Берлін назвав «стратегічною невизначеністю».
Загалом кажучи, це означає не «телеграфувати» військову стратегію Москві. І для Мерца це певний відхід від правил.
Інакший погляд Мерца на ракету «Таурус»
Погляди Мерца на ракету «Таурус» з часом видозмінювалися. Перебуваючи в опозиції, він гостро критикував те, що вважав боязню німецького уряду щодо підтримки України, і вимагав відкритості щодо військових поставок.
Зробимо все можливе, аби підтримати УкраїнуФрідріх Мерц
У листопаді 2023 року він вніс до парламенту пропозицію, в якій закликав «нарешті, без зволікання, задовольнити український запит на крилаті ракети «Таурус». Пропозицію відхилили.
До жовтня 2024-го позиція Мерца змінилася. Під час парламентських дебатів він заявив, що уряд повинен поставити Москві ультиматум: або припинити атаки на цивільні цілі в Україні, або Німеччина поставить «Таурус».
У своїх коментарях 26 травня він не згадував «Таурус», але, можливо, натякав на це.
«Зробимо все можливе, аби підтримати Україну. Це означає, що більше не буде обмежень дальності для зброї, яку ми постачаємо», – написав Мерц у соцмережах.
Однак, можливо, це не про ракети «Таурус». Німеччина також надала Україні ракетні пускові установки Mars II, дальність яких становить близько 85 кілометрів.
Існують очевидні військові причини для «стратегічної невизначеності», але також і політичні. Партнери Мерца по коаліції, соціал-демократи, виступали проти постачання «Таурусів». Опитування громадської думки не свідчать про велику популярність цього кроку серед німецького населення. Радше навпаки.
Є припущення, що з цієї причини Мерц уже так не захоплюється цією ідеєю і тепер може воліти допомогти Україні розвивати власні далекобійні можливості.
У будь-якому разі можливо, що світ дізнається про постачання ракет «Таурус» Україні, якщо і коли їх запустять.
Форум