Білорусь і Угорщина підписали дорожню мапу співпраці в атомній енергетиці

Будівництво атомної електростанції Paks II за російським проєктом в Угорщині, 2023 року

У Будапешті 23 травня відбувається засідання робочої групи зі співробітництва між Угорщиною й Білоруссю. Про це державному білоруському агентству БелТА повідомила начальниця відділу міжнародного співробітництва, підготовки персоналу та інформаційного забезпечення Департаменту атомної енергетики Міністерства енергетики Білорусі Ольга Козлович, передає білоруська служба Радіо Свобода.

Сторони, за матеріалом, підписали дорожню мапу співпраці в атомній енергетиці. Угорщина будує нову атомну електростанцію Paks II за російським проєктом. Білоруська АЕС має два російських реактори ВВЕР-1200 третього покоління, і такі ж реактори планується встановити на Paks-2.

Читайте також: Рада ЄC наступного тижня проведе слухання щодо позбавлення Угорщини права голосу

Документ передбачає співпрацю у 2025–2027 роках. Згідно з ним, сторони планують обмін досвідом у сфері розвитку інфраструктури ядерної енергетики, ядерної та радіаційної безпеки, поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, а також науково-технічного забезпечення експлуатації атомних електростанцій.

«Білорусь успішно реалізувала проєкт будівництва та введення в експлуатацію атомної електростанції та зараз ділиться своїм досвідом з країнами-партнерами, зокрема, з Угорщиною, яка також будує нову атомну електростанцію за російським проєктом з водо-водяними реакторами покоління 3+», – сказала Ольга Казлович.

Білоруська делегація вивчає угорський досвід формування системи науково-технічного забезпечення атомних електростанцій та планує відвідати відвідає Центр енергетичних досліджень у Будапешті.

Білоруська АЕС складається з двох енергоблоків загальною потужністю до 2400 (2×1200) МВт.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: МАГАТЕ повідомляє про третю від початку року загрозу дронів для тренувального центру ЗАЕС


Генеральний розробник Білоруської АЕС та Paks-2 один і той самий – російський концерн «Росатом».

Проєкт Paks II був започаткований у 2014 році за міжурядовою угодою між Угорщиною та Росією про постачання двох реакторів ВВЕР-1200 компанією «Росатом», а більша частина проєкту буде профінансована державним кредитом Росії. У липні 2020 року було подано заявку на отримання ліцензії на будівництво АЕС «Пакш 2», що знаходиться за 100 кілометрів на південний захід від Будапешта на березі Дунаю.

Чотири нинішні блоки старої АЕС «Пакш» – реактори ВВЕР-440 – були побудовані з 1982 по 1987 рік, і вони виробляють близько половини електроенергії Угорщини. У квітні минулого року Росія розпочала виробництво реактора для першого енергоблоку другої черги станції. Нову атомну електростанцію планують підключити до угорської енергосистеми на початку 2030-х років.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Сибіга закликав Угорщину до відновлення консультацій щодо нацменшин