Єгипет розробляє альтернативний план відновлення Гази без виселення палестинців

Молодь гуляє серед руїн міста Газа під час припинення вогню

Єгипет розробляє план відновлення Сектору Гази, який не передбачає виселення палестинців з території в той час, як арабські країни намагаються протистояти пропозиції президента США Дональда Трампа переселити жителів Гази і дозволити Сполученим Штатам взяти регіон під контроль.

План, як повідомляє єгипетське державне видання Al-Ahram, передбачає створення «безпечних зон» на території, де спершу залишатимуться палестинці, поки єгипетські й інші міжнародні будівельні фірми розберуть руїни і відновлять інфраструктуру.

Відповідно до плану, протягом початкового шестимісячного періоду в Газі буде визначено три безпечні зони. Будуть встановлені мобільні будинки і притулки, надходитиме гуманітарна допомога.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Рив'єра Близького Сходу»: чому план Трампа щодо Гази викликав велику реакцію у світі

Проєкт реконструкції, який, як очікується, триватиме п’ять років, також забезпечить десятки тисяч робочих місць жителям Гази, повідомив агенції AP єгипетський чиновник.

Двоє єгипетських чиновників, арабські й західні дипломати повідомили AP, що Каїр обговорював план з офіційними особами в Європі, Саудівській Аравії, Катарі й Об’єднаних Арабських Еміратах. На порядку денному стоїть питання можливого фінансування.

4 лютого Трамп сказав прем’єр-міністру Ізраїлю Беньямінові Нетаньягу на пресконференції в Білому домі, що «США візьмуть під контроль Сектор Гази, і зроблять там роботу».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Під час візиту до Ізраїлю Рубіо заявив, що «Хамас» «має бути ліквідований» в Газі

Трамп сказав, що палестинців, які зараз там проживають, назавжди переселять до арабських країн регіону, а Сполучені Штати очолять зусилля, щоб перетворити Газу на «Рив’єру Близького Сходу».

Понад 2,3 мільйона людей живуть у Секторі Гази, хоча більшість з них були змушені залишити домівки після 16 місяців атак ізраїльських військових, які пообіцяли знищити «Хамас» – організацію, визнану США та Європейським союзом терористичною, яка керувала територією.

Багато хто з палестинців заявив, що не буде залишати свою батьківщину.

ЗМІ повідомляють, що Саудівська Аравія очолює термінові зусилля арабських країн щодо розробки плану для Гази на противагу пропозиції Трампа. Єгипет, Йорданія й ОАЕ, як повідомляється, беруть участь у цих зусиллях.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Переговори Трампа-Нетаньягу: як це вплине на план США щодо Смуги Гази?

Єгипет, Йорданія та інші арабські країни відхилили заклики прийняти населення Гази.

Держсекретар США Марко Рубіо, який 15 лютого прибув до Ізраїлю у рамках поїздки Близьким Сходом, висловив повну підтримку військових цілей Ізраїлю в Секторі Гази і сказав, що «Хамас» «має бути викорінений».

«Поки [«Хамас»] виступає як сила, яка може правити, або як сила, яка може керувати, або як сила, яка може загрожувати застосуванням насильства, мир стає неможливим», – сказав Рубіо на спільній пресконференції з Нетаньягу 16 лютого.

Ізраїль і «Хамас» нещодавно досягли угоди про припинення вогню, яка в основному зупинила бойові дії, спровоковані нападом екстремістського угруповання на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, в результаті якого загинуло близько 1200 людей.

«Хамас» звільняє ізраїльських заручників в обмін на звільнення Тель-Авівом ув’язнених палестинців, але перемир’я залишається крихким.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В ООН відреагували на заяву Трампа щодо Гази