«Усіх били – без винятків» – колишній полонений про поводження в РФ. Там померли понад 200 українських військових

Колишній український полонений після обміну, 25 травня 2025 року

З понад п’яти тисяч українських військовополонених, яких Росія репатріювала в Україну, щонайменше 206 загинули в полоні (з них понад пів сотні – внаслідок вибуху в Оленівці). Ще 245 полонених були вбиті російськими солдатами на полі бою, повідомляє агенція AP з посиланням офіційні українські дані.

Журналісти AP дослідили долю 59-річного українського солдата Сергія Григор’єва, в російському свідоцтві про його смерть причиною названий інсульт.

«Але український розтин та колишній військовополонений, якого утримували разом з ним, розповідають іншу історію про те, як він помер – історію насильства та медичної недбалості», – йдеться в матеріалі.

Разом із Григор’євим у Кам’янськ-Шахтинській колонії в Ростовській області РФ утримувався 48-річний військовополонений Олексій Гончаров, який зміг вижити.

«Усіх били – без винятків. Когось більше, когось менше, але ми всі цього зазнали. Ближче до кінця я ледве міг ходити», – сказав Гончаров, додавши, що прохання про медичну допомогу ігнорувалися.

Українські чиновники, на яких посилається агенція, наголошують, що кількість загиблих у в’язницях РФ додає доказів того, що Москва систематично жорстоко поводиться з полоненими солдатами. Серед іншого співрозмовники AP зазначають, що репатріація понівечених тіл, що розклалися, вказує на спробу приховати ймовірні тортури, недоїдання, ненадання достатньої медичної допомоги в десятках в’язниць і слідчих ізоляторів по всій Росії та в окупованій частині України.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У ГУР кажуть, що зафіксовано понад 150 випадків страт українських військових у російському полоні

У звіті ООН за 2024 рік зазначається, що 95% звільнених українських військовополонених зазнали «систематичних» катувань. В’язні описували побиття, удари електричним струмом, задуху, сексуальне насильство, тривалі стресові пози, імітацію страт та позбавлення сну.

У звіті також зазначається, що деякі російські військовополонені зазнали жорстокого поводження з боку українських військових під час першого захоплення. Але знущання припинилися, як тільки російських військовополонених перевели до офіційних українських центрів тримання під вартою, йдеться у звіті.

Раніше цього року Amnesty International задокументувала поширені тортури українських військовополонених у Росії. У звіті особливо критикували приховування з боку РФ місця перебування та стану військовополонених, зазначаючи, що Росія відмовляється надавати правозахисним групам або медичним працівникам доступ до своїх в’язниць, залишаючи родини в невіданні протягом місяців або років щодо їхніх близьких.