У Німеччині з нагоди Всесвітнього дня свободи преси 3 травня нагадали, що фрілансер проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії Владислав Єсипенко продовжує перебувати за ґратами в Росії.
«Преса повинна мати можливість діяти вільно. Це стовп демократії. Але що робити, якщо її позбавлять свободи? Владислав Єсипенко повідомляв із Криму та перебуває під вартою в Росії з 2021 року. Мені вдалося поговорити з його дружиною», – повідомила депутатка Бундестагу, колишня віцепрезидентка німецького парламенту Катрін Герінг-Екардт, яка опікується долею ув’язненого журналіста.
Посольство України в Німеччині нагадує, що Владислав Єсипенко був ув’язнений в окупованому Криму за свою журналістську діяльність – він знімав відео про життя на півострові і тепер відбуває покарання у виправній колонії міста Керч. «За будь-якої нагоди, наприклад через листування з дружиною Катериною, він передавав статті, які потім публікувалися Радіо Свобода», – вказують українські дипломати.
«Він також продовжує працювати над книжкою, але це його особисте», – зазначила дружина журналіста Катерина Єсипенко в розмові з Катрін Герінг-Екардт.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Справу Єсипенка внесли до «10 найтерміновіших» випадків порушення свободи пресиУ травні 2022 року вже ув’язнений журналіст став лауреатом премії PEN/Barbey Freedom to Write Award 2022. Нагороду під час церемонії вручення премії в Нью-Йорку отримали його дружина та донька. У серпні 2022 року Владислав став лауреатом Free Media Award від німецького фонду Zeit-Stiftung і норвезького фонду Fritt Ord за висвітлення російської повномасштабної агресії. Журналіста відзначили за «критично важливу журналістську роботу в надзвичайно складних умовах». Ця премія також була вручена його сім’ї, цього разу у Нобелівському інституті в Осло.
Владислав зазнав численних катувань після затримання, зокрема й електричним струмом. Через це стан його здоров’я значно погіршився. Оскільки висновкам російських лікарів Керченської колонії довіряти не можна, точний стан здоров’я Владислава невідомий.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Міжнародна правозахисна організація Freedom Now подала в ООН петицію у справі журналіста Єсипенка10 березня 2021 року Єсипенко перестав виходити на зв’язок із рідними. Невдовзі стало відомо, що ФСБ Росії затримала його, звинувативши у «зв’язках з українськими спецслужбами» і «зберіганні й перевезенні боєприпасів». Зрештою його засудили до п’яти років колонії загального режиму і штрафу 110 тисяч рублів.
У Міністерстві закордонних справ України назвали «політично вмотивованим» винесений Єсипенку вирок. Держдепартамент США засудив вирок Єсипенку, назвавши його «ще одним прикладом зловживань російської окупаційної влади у Криму». Сам Єсипенко стверджує, що російські силовики його катували, зокрема електрикою, домагаючись свідчень.
Коаліція «Одна вільна преса» (One Free Press Coalition) – це міжнародне об’єднання провідних медіаорганізацій, яке захищає права журналістів у всьому світі. Її мета – привертати увагу до випадків переслідування, тиску, ув’язнення або вбивств журналістів, а також боротися за свободу слова та доступ до інформації. Коаліцію була створено у 2019 році, до її складу входять понад 30 провідних медіаорганізацій, включно з Міжнародним інститутом преси (IPI), Forbes, Радіо Свобода, The Washington Post, Associated Press, Reuters, Bloomberg, Deutsche Welle й іншими.