Обраний президент Румунії Нікушор Дан віддячив політичним союзникам у Польщі, виступивши 25 травня на велелюдному мітингу у Варшаві на підтримку проєвропейського кандидата в президенти Рафала Тшасковського. Візит підкреслює, наскільки тісно переплелися політичні процеси в Польщі та Румунії на тлі ширших геополітичних викликів.
Звертаючись до натовпу, що розмахував польськими стягами та прапорами Європейського союзу під яскравим сонцем, Нікушор Дан сказав, що привіз «проєвропейське послання, послання на підтримку верховенства права, щоб Польща й Румунія були єдиними в межах Європейського союзу й просували спільні цілі – безпеку східного регіону».
Поїздка Дана відбулася за день до його інавгурації та за тиждень до другого туру президентських виборів у Польщі.
Рафал Тшасковський – кандидат від центристської «Громадянської коаліції», яку підтримує прем’єр-міністр Дональд Туск – змагатиметься з Каролем Навроцьким, представником консервативної опозиційної партії «Право і справедливість».
Суперечливі політичні течії
Незадовго до другого туру виборів у Румунії, що відбувся 18 травня, Дональд Туск висловив підтримку Нікушору Дану у відеозверненні, записаному румунською мовою.
Туск також застеріг, що Росія буде «в захваті» у разі подвійної перемоги на виборах – на користь націоналіста Джордже Сіміона в Румунії та Кароля Навроцького в Польщі.
Його коментарі пролунали після того, як Сіміон поїхав до Польщі, щоб підтримати Навроцького.
«Я хочу працювати з президентом Рафалом Тшасковським, із прем’єр-міністром Дональдом Туском заради співпраці між нашими країнами та сильного Європейського союзу», – сказав Дан 25 травня.
«Минулої неділі ми перемогли на президентських виборах у Румунії. Народ відкинув ізоляціонізм і російський вплив», – додав він.
Чи вплинуть ці суперечливі політичні течії на хід президентських виборів у Польщі, де кандидати йдуть майже нога в ногу, стане зрозуміло після закриття виборчих дільниць 1 червня.
Трамп і Україна займають центральне місце
І Польща, і Румунія мають спільний кордон з Україною, і війна після повномасштабного вторгнення Росії відіграє важливу роль у виборчих кампаніях обох країн. Польща була одним із головних прихильників України й приймає майже мільйон українських біженців.
Кароль Навроцький зустрівся з президентом США Дональдом Трампом у Білому домі 2 травня – деякі сприйняли це як знак підтримки. Його прихильники описують його як втілення традиційних, патріотичних цінностей – людину, яка, подібно до президента США, обіцяє відновити те, що вони називають «нормальністю». Він також ставив під сумнів придатність України до вступу в ЄС чи НАТО.
Поки Польща готується до останнього тижня передвиборної боротьби, Румунія розпочинає новий політичний етап.
Нікушор Дан матиме інавгурацію 26 травня, склавши присягу на спільному засіданні обох палат парламенту, після чого відбудеться офіційна передача влади від тимчасового президента Іліє Боложана. Очікується, що Дан призначить Боложана новим прем’єр-міністром.
Дан заявив, що його перша закордонна поїздка на посаді президента, ймовірно, буде до сусідньої Молдови, яка має тісні мовні, культурні та політичні зв’язки з Румунією. Водночас він не виключає поїздок до Брюсселя або Вашингтона – «залежно від потреб».
Відносини зі США були напруженими під час передвиборної кампанії – Вашингтон, здавалося, симпатизував націоналістичній опозиції Румунії. Дан запевнив, що ці відносини покращаться. Можливо, він отримає шанс попрацювати над цим на саміті НАТО наприкінці червня.
Форум