Доступність посилання

«Стратегічний підхід Європейського Союзу до Чорноморського регіону»: деталі


Українські військовослужбовці знешкоджують протикорабельну міну, викинуту на берег штормом. Фото Міністерства оборони України, 16 травня 2022 року.
Українські військовослужбовці знешкоджують протикорабельну міну, викинуту на берег штормом. Фото Міністерства оборони України, 16 травня 2022 року.

Європейський Союз хоче створити Центр морської безпеки у Чорному морі, щоб протидіяти загрозам Росії та захищати критично важливу морську інфраструктуру.

Цей план є частиною ширшої стратегії ЄС, яку 28 травня представила голова зовнішньополітичної служби ЄС Кая Каллас. Стратегія спрямована на налагодження тіснішої співпраці з Вірменією, Азербайджаном, Грузією, Молдовою, Туреччиною та Україною.

Із документом під назвою «Стратегічний підхід Європейського Союзу до Чорноморського регіону» ознайомилося Радіо Свобода.

Що цей план означає для України?

У документі, що має назву «Стратегічний підхід Європейського Союзу до Чорноморського регіону», зокрема, йдеться про те, що Брюссель повинен допомагати шляхом «нарощування морського потенціалу та засобів моніторингу моря, в тому числі для дотримання можливого морського перемир'я, розмінування, захисту критичної інфраструктури, патрулювання морських торговельних шляхів, протидії гібридним загрозам, з метою стримування майбутньої агресії в регіоні і, коли дозволять умови, для зміцнення миру».

Поки немає жодних деталей щодо того, де буде розташований цей центр і які країни увійдуть до нього (якщо структуру таки створять).

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас. Таллінн, 11 січня 2024 року
Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас. Таллінн, 11 січня 2024 року

Але в тексті також зазначається, що центр має займатися такими питаннями, як «обізнаність щодо морської обстановки, моніторинг у реальному часі (від космосу до морського дна) і раннє попередження про потенційні загрози і зловмисну діяльність».

Центр має зосередитися на таких об'єктах, як підводні кабелі, морські установки, газові і вітрові електростанції біля румунських і болгарських берегів.

Документ з'явився у час, коли європейські країни міркують щодо «сил заспокоєння» в Україні у разі постійного припинення вогню.

У той час як Велика Британія і Франція лідирують у плані розміщення військ на землі, Туреччина, за даними джерел Радіо Свобода, вже запропонувала очолити морський компонент таких сил. Зокрема, йдеться про умови безпечного проходу у Чорному морі і, можливо, підводного розмінування.

Якою є роль Туреччини?

Хоча в документі немає прямих посилань на будь-які «сили заспокоєння», текст декларує посилення співпраці з Анкарою задля забезпечення миру в Чорному морі та навколо нього.

Туреччина може відігравати конструктивну роль у протидії російському тіньовому флоту

«Туреччина може відігравати конструктивну роль у протидії російському тіньовому флоту і сприяти зусиллям, спрямованим на посилення морської, енергетичної безпеки та комунікацій згідно з міжнародним правом і відповідними конвенціями», – зазначається у документі.

Розробити конкретну чорноморську стратегію пообіцяла голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн після переобрання на посаду президента Єврокомісії наприкінці 2024 року.

Представники України під час переговорів із делегацією Росії. Стамбул, 16 травня 2025 року
Представники України під час переговорів із делегацією Росії. Стамбул, 16 травня 2025 року

Ідея полягає в тому, що Кая Каллас тепер повинна організувати «спеціальну зустріч міністрів ЄС з країнами-партнерами в Чорноморському регіоні для розвитку і просування різних аспектів співпраці в рамках нового підходу ЄС до Чорноморського регіону, заснованого на спільно узгодженому шляху вперед».

ЄС уже проводить такі спеціальні зустрічі з міністрами закордонних справ країн-кандидатів на вступ до ЄС на Західних Балканах, а також з країнами Східного партнерства: Вірменією, Азербайджаном, Білоруссю, Грузією, Молдовою та Україною.

Хоча текст не містить жодних нових фінансових зобов'язань чи нових конкретних законодавчих пропозицій, він дає певні уявлення про те, як Європейська Комісія ставиться до деяких країн регіону.

У тонко завуальованій критиці дедалі більш антиєвропейського уряду в Тбілісі в тексті зазначається, що «роль і відповідальність ЄС у Чорноморському регіоні зростає, особливо з початком переговорів про вступ до ЄС з Україною, Республікою Молдова і Грузією, якщо ця країна повернеться на шлях ЄС».

Права людини не згадуються, документ зосереджується на трьох сферах: «посилення безпеки, сприяння зростанню та процвітанню, а також захист довкілля, стійкість до зміни клімату та готовність до неї».

Що принесе співпраця з Азербайджаном

Якщо раніше Брюссель висловлював деякі критичні зауваження на адресу Азербайджану, зокрема, щодо відсутності вільних і чесних виборів і зачищення простору громадянського суспільства в країні, то в нинішній стратегії Баку згадують лише в контексті енергетичної співпраці та боротьби зі зміною клімату:

«Співпраця з регіональними партнерами, зокрема з Азербайджаном, є одним із найважливіших заходів для підтримки зусиль ЄС щодо поступової відмови від імпорту російських енергоносіїв і прискорення енергетичної диверсифікації. Як зазначено в дорожній карті RePowerEU, це зміцнить енергетичну безпеку ЄС»

Президент України Володимир Зеленський і президент Азербайджану Ільгам Алієв (праворуч) у день саміту Європейської політичної спільноти. Булбоака, Молдова, 1 червня 2023 року
Президент України Володимир Зеленський і президент Азербайджану Ільгам Алієв (праворуч) у день саміту Європейської політичної спільноти. Булбоака, Молдова, 1 червня 2023 року

Також у документі йдеться, що «як країна, що приймає COP 29 (щорічна міжнародна конференція, де обговорюються глобальні проблеми зміни клімату та стратегії боротьби з ними – ред.), Азербайджан також взяв на себе зобов'язання щодо декарбонізації та багатостороннього процесу, що є ключовим пріоритетом для ЄС».

  • Зображення 16x9

    Рікард Юзвяк

    Редактор Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода з питань Європи​. Раніше працював кореспондентом РВЄ/РС у Брюсселі

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG