«Укроборонпром» запускає програму з працевлаштування для повернення українців з-з кордону
Компанія «Укроборонпром» 13 травня заявила про запуск програм «Повернення українців» у Польщі. Як заявили у відомстві, вона має на меті надати можливість українцям, які виїхали за кордон, повернутися й працевлаштуватися на підприємства концерну.
У компанії вказали на те, що з початку повномасштабного російського вторгнення чимало українців виїхали та намагаються «знайти себе» за кордоном:
«Далеко не завжди ці пошуки завершуються успішно. Серед таких людей є ті, в яких є досвід і знання, що мають попит на оборонних підприємствах. Тому Укроборонпром започаткував програму «Повернення українців», яка дає вимушеним переселенцям нагоду отримати престижну та стабільну роботу на Батьківщині, мати соціальний захист, а також перспективи для розвитку та зростання».
Речник Сил оборони півдня: армія РФ намагається прорватися в бік Дніпропетровщини
Попри пропозицію припинення вогню з понеділка, російські війська продовжують обстріли та штурми на півдні – про це заявив речник Сил оборони півдня Владислав Волошин в ефірі телемарафону 13 травня:
«Противник продовжував і артилерійські обстріли, і завдавав ударів дронами-камікадзе, а також авіаційних ударв – і керованими авіаційними бомбами, і некерованими авіаційними ракетами. Також він проводив штурмові дії, і кількість цих штурмових дій доволі висока. На кожному з напрямків по-різному, але, наприклад, на Новопавлівському це досить велика кількість – 24 бойові зіткнення».
Речник підсумував, що російські війська «доволі активні» на півдні, а на питання про найбільш рухливий напрямок відповів, що складна ситуація триває на Новопавлівському напрямку.
«Тому що противник активно продовжує і обстріли, і бойові зіткнення, штурми малими групами піхоти. Намагається прорватися в бік адміністративного кордону Донецької, Запорізької і Дніпропетровської областей. Тому там сьогодні зібрано чимало штурмової піхоти ворога. Це штурмові підрозділи з чотирьох російських полків, які на порівняно невеликій ділянці лінії бойового зіткнення намагаються здійснювати свої штурмові дії», – розповів Волошин.
Кремль: Росія оголосить, хто поїде до Стамбула, коли вирішить Путін
Росія продовжує готуватися до переговорів з Україною у Стамбулі, запланованих на 15 травня, і у Кремля поки що нічого до цього додати, заявив 13 травня речник російського лідера Володимира Путіна Дмитро Пєсков.
На запитання про те, хто представлятиме Росію на переговорах, Пєсков відповів, що Кремль оголосить склад російської делегації, як тільки президент Путін вважатиме це за необхідне.
Провести переговори в Стамбулі 15 травня запропонував Путін після пропозиції України (за підтримки країн ЄС і США) щодо 30-денного припиненню вогню. Президент України Володимир Зеленський у відповідь заявив, що приїде до Туреччини, але тільки на зустріч особисто з Володимиром Путіним. Президент США Дональд Трамп закликав Росію й Україну до прямих переговорів, зазначивши, що не виключає, що й сам прилетить до Стамбула. Зараз Трамп здійснює турне Близьким Сходом.
Чекає Путіна у Стамбулі. Російські політологи про те, чи поїде Путін на зустріч із Зеленським
Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган зателефонував Володимиру Путіну і повідомив про готовність його країни прийняти переговори щодо війни в Україні. Минулого тижня Путін запропонував провести їх у Стамбулі: «Почати пропонуємо без зволікання вже наступного четверга, 15 травня, у Стамбулі – там, де вони проводилися раніше, і там, де вони були перервані».
Президент України Володимир Зеленський приїде до Туреччини, навіть якщо російська влада відмовиться перед цим припинити вогонь, повідомило видання Axios. Раніше Зеленський заявив, що готовий особисто зустрітися з Путіним у Стамбулі 15 травня.
Російська редакція Радіо Свобода запитала двох російських політологів про шанси на поїздку Путіна на переговори до Стамбулу. Більше тут.
Подоляк: із представників Росії Зеленський готовий спілкуватися у Стамбулі лише з Путіним
Президент України Володимир Зеленський готовий на прямі переговори у Стамбулі з президентом РФ Володимиром Путіним, але не з якимсь іншим головою російської делегації, заявив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
«Ні, звичайно. Ну це ж не формат», – сказав Подоляк в ефірі Youtube-каналу The Breakfast Show 13 травня, відповідаючи на запитання, чи буде Зеленський зустрічатися з іншим представником РФ, якщо Путін не приїде на зустріч.
Радник голови ОП заявив, що можлива двостороння зустріч у Стамбулі на нижчому рівні не має сенсу, за його словами, навіть люди з «формальним статусом міністрів» РФ навряд чи можуть ухвалювати рішення у питанні війни.
«Ухвалювати рішення про продовження війни чи припинення війни може лише Путін», – сказав Подоляк.
«Енергоатом»: Росія утримує 13 працівників Запорізької АЕС, про трьох із них нічого невідомо
Від початку окупації Запорізької атомної електростанції Росія почала «безпрецедентний тиск» на атомників, які відмовилися співпрацювати з «Росатомом», повідомляє компанія «Енергоатом» 13 травня.
За даними компанії, близько 5 тисяч фахівців залишили окупований Енергодар. Водночас відомо про 13 співробітників АЕС, яких окупанти позбавили волі.
«З них сімох «засудили» до ув’язнення, троє досі перебувають у тюрмах в очікуванні фейкових вироків. Доля ще трьох залишається невідомою – вони вважаються зниклими безвісти. Крім того, на початку повномасштабного вторгнення Росія закатувала до смерті водолаза ЗАЕС Андрія Гончарука», – йдеться в повідомленні.
Посланець Трампа розповів про його ультиматум Москві й Києву
Президент США Дональд Трамп висунув ультиматум Росії й Україні, зажадавши від них провести прямі переговори, заявив в інтерв’ю Breitbart News спеціальний посланець Трампа Стів Віткофф.
«Президент висунув ультиматум обом сторонам, що без цих прямих переговорів, якщо вони не відбудуться швидко, то, на його думку, Сполучені Штати повинні відійти від цього конфлікту, що б це не означало, і просто не брати участі. Це те, у чому ми хочемо бути посередниками. Це не наша війна. Ми не розпочинали війну, але ми хочемо допомогти її припинити», – заявив Віткофф, який кілька разів літав до Росії на переговори з Путіним.
Він сказав, що війна РФ в Україні «дурна» і «не мала починатися», а також висловив думку, що саміт за участю президентів України і Росії можливий найближчим часом.
Видання уточнює, що інтерв’ю записували минулого тижня, ще до того, як Володимир Путін зажадав від України прямих переговорів із РФ у Стамбулі, а Зеленський пообіцяв прибути і зустрітися особисто з Путіним.
Генштаб повідомив про 166 боєзіткнень на фронті минулої доби
На фронті протягом минулої доби зафіксовано 166 бойових зіткнень, повідомив у ранковому зведенні Генштаб ЗСУ.
Найбільше зіткнень було на Покровському напрямку. «Наші захисники зупинили 60 штурмових і наступальних дій агресора у районах населених пунктів Нова Полтавка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Мирноград, Удачне, Новосергіївка, Новоолександрівка, Котлярівка, Троїцьке, Андріївка, Стара Миколаївка, Малинівка, Єлизаветівка, Попів Яр, Новомиколаївка, Муравка, Олексіївка», – йдеться в повідомленні.
Бойові дії також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Оріхівському, Придніпровському, Курському напрямках.
«Противник завдав по позиціях українських підрозділів і населених пунктах 78 авіаційних ударів, скинув 141 керовану бомбу. Крім цього, здійснив понад 5400 обстрілів, з них 103 – із реактивних систем залпового вогню, і залучив для ураження 3058 дронів-камікадзе», – йдеться у зведенні.
Відповіді з Росії досі немає – Зеленський про ідею зустрічі з Путіним у Стамбулі
Росія досі не дала відповіді на пропозицію прямої зустрічі глави української держави з президентом РФ Володимиром Путіним у Стамбулі. Про це заявив президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 12 травня, розповідаючи про телефонну розмову з турецьким президентом Реджепом Ердоганом.
«Я підтвердив йому готовність до прямих і предметних перемовин із Путіним. Україна завжди підтримує дипломатію. Я готовий бути в Туреччині. На жаль, світ досі не отримав ясної відповіді з Росії щодо численних пропозицій припинити вогонь. Російські обстріли та штурми продовжуються. Москва увесь день мовчала щодо пропозиції прямої зустрічі. Дуже дивне мовчання», – сказав Зеленський, повторивши тезу про те, що Росії «все одно треба буде» закінчувати війну.
На фронті від початку доби відбулося 133 бої – Генштаб ЗСУ
Від початку доби 12 травня на фронті відбулося 133 бойових зіткнення, повідомив Генеральний штаб ЗСУ.
«Російські загарбники завдали 45 авіаційних ударів, скинувши 79 керованих авіаційних бомб. Крім цього, залучили для ураження 1140 дронів-камікадзе та здійснили 3987 обстрілів по позиціях наших військ і населених пунктах», – ідеться у зведенні станом на 22:00.
Понад третина боїв зафіксована на Покровському напрямку в Донецькій області.
«На Покровському напрямку від початку цієї доби противник атакував у районах населених пунктів Нова Полтавка, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Мирноград, Удачне, Новосергіївка, Новоолександрівка, Котлярівка, Троїцьке, Андріївка, Стара Миколаївка, Малинівка, Єлизаветівка та в напрямках Попового Яру, Новомиколаївки, Муравки, Олексіївки, Зорі і Попового Яру. Наші захисники зупинили 50 штурмових дій противника. Авіаударів на напрямку зазнали Покровськ, Полтавка, Іллінівка, Сухий Яр», – інформують українські військові.
Бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Оріхівському, Придніпровському напрямках.
«На Курському напрямку з початку доби відбулося дев’ять атак противника, одна з яких триває дотепер, також ворог завдав 13 авіаударів, скинувши при цьому 14 КАБ, здійснив 228 артилерійських обстрілів, зокрема вісім – із РСЗВ», – вказують у Генштабі ЗСУ.
Лавров телефонував турецькому колезі – говорили про мир в Україні
Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан та його російський колега Сергій Лавров 12 травня обговорили зусилля щодо досягнення миру між Росією та Україною під час телефонної розмови. Про це повідомляє агенція Reuters із посиланням на турецьке дипломатичне джерело.
Інших подробиць у повідомленні не наводиться. Розмова відбулася на тлі зусиль президента України Володимира Зеленського з організації прямих переговорів із президентом Росії Володимиром Путіним у Туреччині 15 травня.
Раніше 12 травня президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з турецьким колегою Реджепом Ердоганом.
«Обговорили ключові деталі зустрічі в Туреччині, яка може допомогти в закінченні війни. Вдячний за підтримку та готовність на найвищому рівні сприяти дипломатії... Ми готові до прямих перемовин із Путіним», – написав глава української держави в телеграмі.
ICAO визнала РФ відповідальною за катастрофу малайзійського «Боїнга» рейсу MH17
Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) офіційно визнала Росію відповідальною за катастрофу рейсу MH17 у небі над Донбасом у 2014 році, повідомило 12 травня МЗС Нідерландів.
На думку Ради ICAO, РФ своїми діями порушила Чиказьку конвенцію про міжнародну цивільну авіацію, а саме її положення, яке забороняє застосовувати зброю проти цивільних повітряних суден під час польоту.
Найближчими тижнями Рада ICAO розгляне питання про те, яким чином Росія має відшкодувати збитки.
Засуджені за шпигунство на користь РФ болгари отримали загалом понад 50 років ув’язнення
Центральний кримінальний суд у столиці Великої Британії Лондоні 12 травня оголосив вироки – загалом понад 50 років ув’язнення – шістьом громадянам Болгарії за звинуваченням у шпигунстві на користь Росії, повідомляє болгарська служба Радіо Свобода.
На початку березня в Лондоні Катрін Іванову, Ваню Габерову та Тихомира Іванчева засудили за шпигунство на користь Росії. Раніше троє інших – Орлін Русев, Бісер Джамбазов та Іван Стоянов – визнали себе винними за тими ж звинуваченнями.
Русева звинуватили як керівника шпигунської групи, а Джамбазова — як його помічника. Їхнім лідером вважається Ян Марсалек, який наразі недоступний для судового переслідування. Шестеро громадян Болгарії виконували завдання зі стеження та моніторингу за журналістами-розслідувачами Христо Грозєвим та Романом Доброхотовим.
«Обговорили ключові деталі зустрічі в Туреччині» – Зеленський мав розмову з Ердоганом
Президент України Володимир Зеленський 12 травня провів телефонну розмову з турецьким колегою Реджепом Ердоганом.
«Обговорили ключові деталі зустрічі в Туреччині, яка може допомогти в закінченні війни. Вдячний за підтримку та готовність на найвищому рівні сприяти дипломатії. Однаково бачимо необхідність припинення вогню. Також потрібно, щоб партнери забезпечили моніторинг припинення вогню. Ми готові до прямих перемовин із Путіним», – написав глава української держави в телеграмі.
Директорат із питань комунікацій президента Туреччини повідомив, що Реджеп Ердоган «вважає надзвичайно важливим бажання Росії та України відновити прямі переговори».
«Туреччина готова надати необхідну підтримку на кожному етапі процесу. Наш президент заявив, що вони будуть раді прийняти російську та українську делегації в Туреччині з нагоди мирних переговорів. Президент Ердоган заявив, що всеохопне припинення вогню забезпечить необхідні умови для початку мирних переговорів, і що цю можливість не слід втрачати», – ідеться в повідомленні про розмову Зеленського та Ердогана.
Росія стягує ППО до Криму, оголюючи інші напрямки – ВМС України
Для збереження контролю над окупованим Кримом Росія насичує півострів системами протиповітряної оборони, оголюючи інші напрямки. Щільність ППО в Криму вища, ніж у багатьох регіонах на території РФ, заявив представник Військово-морських сил ЗСУ полковник Дмитро Плетенчук.
«Крим – це символічна та логістична цінність для Росії. Щільність ППО на острові – вище, ніж у багатьох регіонах самої РФ. Через санкції та брак мікроелектроніки у росіян обмежені можливості для поповнення втрат», – зазначив Плетенчук в ефірі українського національного телемарафону.
За його словами, з початку 2024 року українські сили знищили значну кількість ППО РФ, штаб Чорноморського флоту та інші об’єкти. Попри втрати, РФ продовжує запускати дрони з території Криму.
«Це мобільні установки, які можна переміщувати, але переважно вони використовують перевірені локації», – додав представник ВМС.
Тарифи США і ланцюжок постачання зброї до України: технологічні і політичні ризики
Після розв'язання Росією повномасштабної війни проти Україну заводи НАТО з виробництва озброєнь і боєприпасів намагаються наростити обсяги виробництва. Адже багато європейських країн вичерпали свої запаси, надаючи України снаряди і техніку для потреб стримування агресора.
Ескалація торговельної війни США, включаючи відповідні тарифи та експортні заборони, може поставити під загрозу ланцюги поставок, які є критично важливими для оборони України.
Чому? Пояснюємо
Масштабне підвищення митних тарифів, запроваджене адміністрацією президента США Дональда Трампа проти низки країн і галузей промисловості, може мати далекосяжні наслідки для військових зусиль України: від передової зброї, яка залежить від рідкісноземельних мінералів китайського походження, до базових боєприпасів, а також менша кількість набоїв може потрапляти на фронт, що може обмежити військові операції України у вирішальний момент.
Ось огляд того, як це впливає навіть на компоненти простої кулі:
Далі читайте і дивіться тут
Зеленський привітав заяву Трампа про можливу участь у переговорах із Путіним у Стамбулі
Президент України Володимир Зеленський привітав заяву президента США Дональда Трампа про його можливу участь у мирних переговорах у Стамбулі. Він назвав висловлювання Трампа «дуже важливими словами».
«Я підтримав Дональда Трампа з ідеєю про повне й безумовне припинення вогню – достатньо тривале, щоб дати основу дипломатії. І ми цього хочемо, ми готові забезпечити тишу зі свого боку.
Я підтримав президента Трампа з ідеєю прямих перемовин із Путіним. Я відкрито сказав, що готовий до зустрічі. Я буду в Туреччині. Сподіваюся, що росіяни не будуть уникати цієї зустрічі.
І, звісно, ми всі в Україні хотіли б, щоб президент Трамп зміг бути там із нами – на цій зустрічі в Туреччині. Це правильна ідея. Багато можемо змінити. Президент Ердоган справді може прийняти зустріч на найвищому рівні. Дякую всім, хто допомагає», – написав Зеленський у телеграмі.
«Вистава для одного глядача». Путін і Зеленський готові домовлятися?
Невже Путін поїде на переговори із президентом України? Чи готовий Київ піти на прямі переговори з Москвою без припинення вогню? Чи буде Дональд Трамп тиснути на Росію з вимогою зупинити бойові дії? І чи зможуть переговори у Туреччині по-справжньому розпочати мирний процес?
Після понад трьох років кривавої повномасштабної війни президент Росії Володимир Путін запропонував поновити «прямі переговори» з Україною у Стамбулі 15 травня. Втім, російський лідер наполіг: переговори мають розпочатися без передумов. Тобто, без припинення вогню.
Український лідер Володимир Зеленський пристав на пропозицію Путіна і заявив, що чекатиме очільника Кремля у Туреччині «особисто». Коментуючи заяву Зеленського, керівник його офісу Андрій Єрмак уточнив, що Київ все ж очікує на виконання передумов: «Припинення вогню Росією, потім все інше». Однак, у цьому ж пості чиновник повторив, що Зеленський «чекатиме Путіна».
Американський президент Дональд Трамп теж підтримав ідею прямих переговорів Києва і Москви. Те, що російська сторона вкотре проігнорувала пропозицію перемир’я, яку серед інших висунула американська сторона, лідер США ніяк не прокоментував.
Далі читайте тут
Румунія «перебуває на роздоріжжі» – тимчасовий президент Боложан дав інтерв’ю Радіо Свобода
Румунія переживає «важкий, але вирішальний» період своєї історії, готуючись до другого туру президентських виборів, у яких протистоять ультранаціоналістичний політик Джордже Сіміон і прозахідний прихильник реформ Нікушор Дан. Про це в поширеному 12 травня інтерв’ю румунській службі Радіо Свобода заявив тимчасовий виконувач обов’язків президента Румунії Іліє Боложан.
«Моє послання до всіх румунів – ідіть голосувати і голосуйте так, як диктує ваша совість. Однак, враховуючи, що Румунія зараз перебуває на важливому роздоріжжі... кожна людина своїм голосом увійде в історію Румунії», – сказав Боложан, додавши, що сам проголосує за Нікушора Дана.
Перший тур президентських виборів відбувся в Румунії 4 травня. Найбільше голосів (близько 41%) отримав ультраправий націоналіст, голова «Альянсу за об’єднання румунів» (AUR) Джордже Сіміон.
18 травня у другому турі виборів він зустрінеться з мером Бухареста Нікушором Даном, незалежним центристом, який набрав 20,98% голосів. Кандидат від владної коаліції Крін Антонеску посів третє місце.
5 травня через результати першого туру виборів про відставку оголосив прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку.
Після відставки Чолаку міністри його уряду протягом 45 днів будуть виконувати свої обов’язки, а в.о. президента призначить тимчасового прем’єр-міністра з-поміж міністрів.