СБУ заявляє, що дронами знищила РЛС Росії в Чорному морі
Служба безпеки України заявляє, що за допомогою надводних і повітряних дронів знищила російську радіолокаційну станцію і склади у Чорному морі.
«Днями співробітники 13-го Головного управління Департаменту військової контррозвідки СБУ провели комбіновану спецоперацію з використанням морських і повітряних дронів. Її ціллю стало російське радіолокаційне обладнання, розміщене на українських газовидобувних платформах. Спочатку одну із вишок уразив безпілотник із повітря, а потім по ній відпрацював морський дрон. Унаслідок атаки знищено РЛС «Нева», яку противник використовував для моніторингу повітряної й надводної обстановки, а також складські приміщення й житловий блок на вишці», – йдеться в повідомленні.
За даними СБУ, під час спецоперації використали два типи безпілотників, «які продемонстрували ефективність парної роботи».
У Службі безпеки нагадали, що за допомогою надводних дронів раніше вдалося уразити Керченський міст і 11 російських військових кораблів, що в результаті дозволило зменшити домінування Росії в Чорному морі й відновити зерновий коридор.
Повітряні сили: вночі збили 41 безпілотник, яким Росія атакувала Україну
Російські військові в ніч на 19 травня атакували Україну 112 ударними безпілотниками типу Shahed і дронами-імітаторами різних типів, повідомили Повітряні сили ЗСУ.
«Станом на 09:30 протиповітряною обороною знешкоджено 76 ворожих БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півночі та в центрі країни. 41 – збито вогневими засобами ураження, 35 – локаційно втрачені/подавлені РЕБ (без негативних наслідків)», – йдеться в повідомленні.
Внаслідок атаки постраждали Харківщина, Сумщина, Донеччина, Черкащина та Кіровоградщина, кажуть військові.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Генштаб: на фронті за добу було 175 російських атак
На фронті протягом минулої доби зафіксовано 175 бойових зіткнень, повідомив у ранковому зведенні Генеральний штаб Збройних сил України.
Найбільше зіткнень було на Покровському напрямку. «Наші захисники зупинили 65 штурмових і наступальних дій агресора у районах населених пунктів Малинівка, Миролюбівка, Єлизаветівка, Лисівка, Даченське, Звірове, Новоолександрівка, Котлярівка, Новосергіївка, Удачне, Троїцьке, Олексіївка, Андріївка, Котлине та в напрямках Зорі, Шевченка Першого, Муравки, Попового Яру», – йдеться в повідомленні.
За даними Генштабу, 24 російські атаки були на Новопавлівському напрямку, 22 – на Лиманському, 18 – на Курському. Бойові дії також тривали на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Оріхівському і Придніпровському напрямках.
«За уточненою інформацією, вчора загарбники завдали по території України 78 авіаційних ударів, скинули 124 керовані авіаційні бомби. Крім цього, залучили для ураження 2904 дрони-камікадзе і здійснили 5134 обстріли позицій наших військ і населених пунктів, зокрема 116 – з реактивних систем залпового вогню», – йдеться у зведенні.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Як зазначає проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, з початком весни армія країни-агресора відчутно збільшила тиск по всій лінії бойового зіткнення. За даними Міноборони України у лютому на фронті було зафіксовано 3274 бойових зіткнення, а в березні – вже 4270. Переважна більшість із них – на Донбасі, який, на думку військових і аналітиків, є основною метою цьогорічної весінньо-літньої кампанії Росії.
Поле битви: Донеччина. Чи спроможна Росія повністю окупувати Донбас?
З початком весни армія країни-агресора відчутно збільшила тиск по всій лінії бойового зіткнення. За даними Міноборони України у лютому на фронті було зафіксовано 3274 бойових зіткнення. У березні – вже 4270. Переважна більшість з них – на Донбасі, який на думку військових і аналітиків є основною метою цьогорічної весінньо-літньої кампанії Росії. Які шанси здійснити задумане мають окупанти – намагались розібратись кореспонденти Радіо Свобода Донбас Реалії.
Основні зусилля армія РФ наразі зосередила на чотирьох ділянках фронту: район Новопавлівки, Покровськ-Мирноград, Торецьк, Часів Яр.
«Якщо в березні ворогу вдалось окупувати 123 квадратних кілометри української території, то у квітні вже 150 або навіть 160 квадратних кілометрів. В цілому, темпи наступу впали, при тому, що кількість бойових зіткнень і загалом темпи інтенсивності вогню збільшилися. Я не пам'ятаю, щоб кількість бойових зіткнень протягом доби сягала цифри 270. Тобто саме зараз ми спостерігаємо доволі значну інтенсивність бойових дій. Так званий наступ вже триває» – зазначає експерт.
«Так званий наступ вже триває»
За словами експерта Центру оборонних стратегій Віктора Кевлюка – завдання по окупації Донбасу покладене на угрупування російських військ «Південь», яке діє в операційній зоні близько 140 кілометрів і складається з 6 загальновійськових армій.
Це близько 130 тисяч особового складу, до 700 танків, 2400 бойових броньованих машин, 1500 гармат, мінометів і РСЗВ.
Попередня мета – повний контроль над трасою, яка проходить по лінії Покровськ-Мирноград-Костянтинівка-Часів Яр – наголошує військовий аналітик Сергій Грабський.
Далі читайте тут
Влада повідомила про влучання шести безпілотників на Сумщині, є поранені
На Сумщині внаслідок російського удару безпілотниками пошкоджена інфраструктура одного з підприємств, поранені дві людини, повідомила обласна військова адміністрація.
В ОВА уточнили, що в Шосткинській громаді, попередньо, є влучання шести безпілотників.
«Внаслідок атак ворожих БпЛА, на жаль, маємо двох поранених на Шосткинщині. Поранений 44-річний охоронець підприємства у Шосткинській громаді. Також ввечері був поранений 47-річний місцевий мешканець Есманьської громади. Обидва постраждалі госпіталізовані», – йдеться в повідомленні.
В ОВА додали, що пошкоджені чотири будинки на території Шосткинської громади.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
На Херсонщині через удари РФ за добу загинули дві людини, шестеро поранені – ОВА
На Херсонщині протягом минулої доби через російські удари загинули дві людини, шестеро – зазнали поранення, повідомив голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
За його даними, обстрілів зазнали десятки населених пунктів області, зокрема Херсон.
«Російські військові били по соціальній і залізничній інфраструктурі; житлових кварталах населених пунктів області, зокрема пошкодили дві багатоповерхівки і 17 приватних будинків. Також окупанти понівечили завод, стільникову вежу, гараж та приватні автомобілі», – йдеться в повідомленні.
Радіо Свобода Weekly: Путін «побоявся» їхати у Стамбул – що буде далі?
Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цьому стислому огляді.
Читайте тут
Генштаб ЗСУ оновив дані про втрати РФ за добу: понад тисяча військових
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 974 770 своїх військових, зокрема 1040 – за останню добу – такі дані станом на ранок 19 травня наводить український Генштаб.
Серед інших втрат у командуванні ЗСУ назвали такі:
- танки ‒ 10833 (+1 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 22562 (+5)
- артилерійські системи – 28009 (+29)
- РСЗВ – 1387
- засоби ППО ‒ 1167
- літаки – 372
- гелікоптери – 336
- БпЛА оперативно-тактичного рівня – 36503 (+118)
- крилаті ракети ‒ 3197
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 48988 (+88)
- спеціальна техніка ‒ 3892.
В ISW проаналізували риторику Кремля перед розмовою Путіна з Трампом
В ISW наголосили, що Путін намагається відвернути увагу від військових й економічних проблем Росії за допомогою цієї риторики
Кремль напередодні телефонної розмови російського лідера Володимира Путіна з президентом США Дональдом Трампом намагається представити Заходу і внутрішній російській аудиторії військово сильну Росію, заявляє у своєму звіті американський Інститут вивчення війни.
Аналітики звернули увагу на опубліковані 18 травня уривки нібито «нового» інтерв’ю з Путіним, в якому той стверджував, що Росія має достатньо ресурсів, щоб довести війну в Україні до її «логічного» завершення з «необхідними» результатами для Росії. Ймовірно, ці уривки є неопублікованою раніше частиною інтерв’ю з Путіним для документального фільму «Росія.Кремль. Путін.25 років», оприлюдненого Кремлем 4 травня.
Залізнична інфраструктура постраждала через обстріл РФ у Херсоні – УЗ
У Херсоні внаслідок російського обстрілу постраждала залізнична інфраструктура, повідомила ввечері 18 травня «Укрзалізниця».
«Черговий ворожий обстріл залізничної інфраструктури Херсона: пасажири і працівники залізниці не постраждали, проте пасажирський локомотив був уражений внаслідок обстрілу. Також знову постраждала будівля залізничного вокзалу», – йдеться в повідомленні.
В УЗ додали, що після закінчення тривоги в місті залізничники у співпраці з обласною військовою адміністрацією організували автобуси для доставки 66 пасажирів із Херсона до Миколаєва.
«Залізничники оперативно додають вагони до поїзда, що вже очікує в Миколаєві, щоби вмістити всіх пасажирів з херсонського вокзалу. Рух всіх інших поїздів – за графіком», – заявили в «Укрзалізниці».
Людина з війни: чи допомагає влада ветеранам повернутися у цивільне життя? Повага, бюрократія, пільги
Повернення з фронту не завжди означає повернення додому. За даними міністерства у справах ветеранів (станом на літо 2024 року) в Україні зареєстровано мільйон триста ветеранів. Після завершення служби, яка б причина цього завершення не була, на ветерана чи ветеранку чекає ще багато викликів, діляться із Радіо Свобода колишні військовослужбовці. Бюрократія здається особливо принизливою: ветерани мусять доводити свою інвалідність, своє право на пільги та виплати.
Полегшенням проходження бюрократичних кіл може (та має) займатись держава. В Україні з 2018 року існує Міністерство у справах ветеранів. Тоді реорганізували Держслужбу у справах ветеранів, яка існувала з 2014 року, коли після початку АТО кількість ветеранів значно зросла.
Та чи існує взагалі «дорожня карта» інтегрування ветерана у цивільне життя? Чи справляється міністерство з завданнями? Що заважає ветеранам інтегруватись у цивільне життя? І що потрібно змінити вже зараз? Цього разу ми обговорили 3 аспекти: забезпечення житлом, працевлаштування та поважливе ставлення від цивільних.
Радіо Свобода (проєкт Свобода Live) обговорили тему з:
- Богданою Левицькою, засновницею Благодійного Фонду «Волонтерське Об'єднання «ВЕСТА», ексчленкинею правління Громадської Ради при Міністерстві ветеранів, ексрадницею Міністра у справах ветеранів;
- Русланом Приходьком, заступником Міністра у справах ветеранів України;
- Олегом Симорозом, ветераном російсько-української війни, громадсько-політичним діячем.
- Читайте далі тут
Військові РФ скинули вибухівку з дрона на автомобіль у Херсоні, двоє людей поранені – влада
У Херсоні 18 травня поранені двоє людей після того, як російські військові скинули вибухівку з дрона на цивільний автомобіль, повідомила обласна військова адміністрація.
«Постраждали двоє чоловіків, 64 та 51 років. Вони дістали вибухові та черепно-мозкові травми, контузії, а також уламкові поранення. Потерпілих доправили до лікарні для надання меддопомоги», – йдеться в повідомленні.
За даними ОВА, минулої доби на Херсонщині внаслідок російських обстрілів були поранені дев’ять людей.
«Російські військові били по соціальній інфраструктурі; житлових кварталах населених пунктів області, зокрема пошкодили багатоповерхівку і три приватні будинки. Також окупанти понівечили станцію технічного обслуговування, гараж, стільникову вежу, газогін і приватний автомобіль», – повідомив голова ОВА Олександр Прокудін.
Нічний удар РФ по Київщині був одним із наймасованіших, постраждала ціла сім’я – ОВА
Російські війська в ніч на 18 травня атакували Київщину понад 150 безпілотниками, що є одним із наймасованіших обстрілів, повідомили в обласній військовій адміністрації.
«Внаслідок ворожої атаки в Обухівському районі постраждала ціла сім’я. Загинула жінка 27 років. Її 4-річний син з осколковими пораненнями обличчя доставлений до дитячої лікарні «Охматдит». Чоловік 59 років, дідусь, був прооперований, його стан задовільний. Перебуває у травматологічному відділені місцевої лікарні. 61-річна жінка, бабуся, зазнала численних осколкових поранень і перебуває у місцевій лікарні під наглядом лікарів», – заявив голова ОВА Микола Калашник.
«Сучасна Росія продовжує сталінську політику» – МЗС у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Сучасна Росія продовжує сталінську політику і намагається позбавити кримських татар власної батьківщини, заявили в Міністерстві закордонних справ України в День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
«81 рік тому сталінський режим примусив кримських татар покинути рідні домівки, силоміць депортувавши їх до Центральної Азії… Російська окупація Криму принесла на півострів неволю й масові порушення прав людини. Ця масштабна хвиля репресій переслідує ту саму геноцидну мету, що й 81 рік тому: витиснути кримських татар з рідної землі», – йдеться в заяві, опублікованій 18 травня.
У МЗС нагадали, що російська окупаційна влада заборонила діяльність Меджлісу і «масово переслідує кримських татар за політичними і релігійними мотивами, проводить обшуки, залякує та вбиває».
«Вдячні усім державам, які разом із Україною визнали сталінську депортацію геноцидом кримськотатарського народу. Закликаємо інші країни наслідувати цей приклад. Визнання депортації 1944 року геноцидом відновлює історичну справедливість, вшановує памʼять жертв цього злочину і виявляє солідарність із кримськотатарським народом на сучасному етапі боротьби за свободу та право жити на рідній землі», – наголосили в МЗС.
Тим часом, президент Володимир Зеленський наголосив, що Крим, як і вся Україна, має бути вільним.
ISW: у Кремлі заявляють про готовність до ескалації, якщо Київ і Захід не погодяться на капітуляцію України
Кремлівські чиновники продовжують сигналізувати про те, що Росія готова продовжувати або навіть ескалувати свою війну проти України, якщо Київ і Захід не погодяться на вимоги РФ щодо капітуляції України, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).
Аналітики наводять заяву заступника голови Ради безпеки Росії Дмитра Медведєва, який 17 травня у своєму англомовному акаунті X зазначив, що «всі вороги Росії, які висувають ультиматуми на переговорах», повинні пам’ятати, що мирні переговори не завжди приводять до припинення бойових дій, і що невдалі переговори можуть навіть призвести до «більш жахливої стадії війни з новою зброєю й учасниками».
Генштаб ЗСУ: Росія втратила у війні близько 973 730 військових
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 973 730 своїх військових, зокрема 1130 – за останню добу – такі дані станом на ранок 18 травня наводить український Генштаб
У командуванні ЗСУ також назвали інші російські втрати:
- танки ‒ 10832 (+1 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 22557 (+4)
- артилерійські системи – 27980 (+38)
- РСЗВ – 1387 (+1)
- засоби ППО ‒ 1167
- літаки – 372
- гелікоптери – 336
- БпЛА оперативно-тактичного рівня – 36385 (+107)
- крилаті ракети ‒ 3197
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 48900 (+91)
- спеціальна техніка ‒ 3892.
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
На Київщині внаслідок російського удару загинула 28-річна жінка, три людини поранені – ОВА
В Обухівському районі на Київщині внаслідок російського удару в ніч на 18 травня загинула 28-річна жінка, повідомив голова обласної військової адміністрації Микола Калашник.
«Поранено чоловіка 59 років, жінку, 61 рік, і дитину 4 років. Вони доставлені до лікарні. Вся необхідна медична допомога надається. Стан постраждалих – середньої тяжкості», – повідомив голова ОВА.
За його словами, сталося часткове руйнування приватного будинку, а в багатоповерховому житловому будинку поруч пошкоджені вікна.
У Державній службі з надзвичайних ситуацій зауважили, що рятувальники продовжують гасити пожежі, що виникли внаслідок ударів по Київщині.
Зокрема, за даними ДСНС, у Фастівському районі зруйнований склад (500 кв.м) і господарча будівля, а також виникла пожежа у медцентрі (5000 кв.м).
Військові РФ атакували Україну 273 дронами – Повітряні сили
Російські військові в ніч на 18 травня атакували Україну 273 ударними безпілотниками типу Shahed і БпЛА-імітаторами різних типів, повідомили Повітряні сили ЗСУ.
«Станом на 08:00 підтверджено збиття 88 ударних БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півночі й у центрі країни. 128 безпілотників-імітаторів – локаційно втрачені (без негативних наслідків)», – йдеться в повідомленні.
Військові зазначили, що ще один російський безпілотник залишається в повітрі.
Внаслідок атаки постраждали Київщина, Дніпропетровщина і Донеччина, повідомили в Повітряних силах.
Трамп хоче «якомога швидше» провести зустріч із Путіним – Рубіо
Президент США Дональд Трамп хоче «якомога швидше» провести зустріч з президентом РФ Володимиром Путіним, розповів держсекретар США Марко Рубіо в інтерв’ю для Face the Nation.
«Зрештою, єдине, що може розв’язати цей глухий кут (ймовірно, йдеться про війну в Україні – ред.), – це пряма розмова між Трампом і Путіним. Він уже відкрито висловив бажання і впевненість, що це має відбутися. І сподіваємося, це скоро вирішиться», – наголосив Рубіо.
На уточнююче запитання ведучої, чи планується зустріч лідерів, держсекретар США сказав, що «росіяни теж готові до діалогу». Тепер потрібно вирішити, де і коли відбудеться зустріч Трампа і Путіна, зазначив він.
«Я не знаю. Ми точно зробили пропозицію. Президент уже публічно виступив із цією пропозицією. Організація такої зустрічі потребує певної роботи. Тому не можу сказати, що це вже планується щодо місця і дати. Але президент хоче це зробити. Він хоче це зробити якомога швидше. Думаю, російська сторона теж висловила готовність. Тепер питання в тому, щоб усіх зібрати і вирішити де, коли і про що буде зустріч», – підсумував Рубіо.
Раніше 15 травня Дональд Трамп заявив, що просування на переговорах щодо України не відбудеться, поки він і Путін не зустрінуться.
Президент України Володимир Зеленський, який говорив про готовність зустрітися з Путіним у Туреччині та перебував в Анкарі на переговорах із турецьким колегою Реджепом Ердоганом, назвав «бутафорським» рівень російської делегації на чолі з помічником президента Путіна Володимиром Мединським.
Трамп не виключав, що візьме участь у зустрічі Путіна й Зеленського, яка очікувалася в Стамбулі, якщо вона відбудеться. Але російський президент не приїхав. Його речник Дмитро Пєсков заявив 15 травня, що планів приїзду Путіна до Стамбула зараз немає, і поки не відбувається підготовка зустрічі лідерів Росії та США на найближчі дні.
Удар сил РФ по автобусу на Сумщині став «найбільш смертоносним» за останні кілька тижнів – ООН
Удар РФ по мікроавтобусу біля міста Білопілля на Сумщині став «найбільш смертоносним» за останні кілька тижнів, йдеться у відповідній заяві Моніторингової місії ООН з прав людини (HRMMU).
«Оскільки повідомляється про дев’ять убитих мирних жителів, це буде найсмертоносніша атака за останні тижні. Це суворе нагадування про те, що мирні жителі продовжують щодня гинути й отримувати поранення по всій Україні», – сказала Даніель Белл, голова HRMMU.
В ООН наголосили, що зараз представники місії збирають додаткову інформацію щодо інциденту та кількості постраждалих.
Водночас в ООН зазначили, що кількість жертв серед мирного населення в травні була дещо нижчою, ніж у квітні.
Вранці обласна влада повідомила, що російська армія вразила дроном цивільний автобус, який прямував до Сум, у районі Білопілля. Загинули дев’ятеро людей, ще семеро зазнали поранень.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.