На фронті зафіксували 164 боєзіткнення – Генштаб
На фронті протягом минулої доби зафіксовано 164 бойових зіткнення, повідомив у ранковому зведенні 21 травня Генеральний штаб Збройних сил України.
Найбільше російських атак було на Покровському напрямку. «Наші захисники зупинили 44 штурмові дії агресора в районах населених пунктів Яблунівка, Новооленівка, Малинівка, Шевченко Перше, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Звірове, Удачне, Новосергіївка, Троїцьке, Котлярівка й Андріївка», – йдеться в повідомленні.
Крім того, на Лиманському напрямку було 30 російських атак, на Новопавлівському – 33, свідчать наведені дані.
Бойові дії також тривали на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Гуляйпільському, Оріхівському, Придніпровському і Курському напрямках.
Читайте також: Поле битви: Донеччина. Чи спроможна Росія повністю окупувати Донбас?
«За уточненою інформацією, вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів і населених пунктах одного ракетного та 70 авіаційних ударів, використав одну ракету та скинув 116 КАБ. Крім цього, здійснив 5174 обстріли, зокрема 149 – із реактивних систем залпового вогню, та залучив для ураження близько 3048 дронів-камікадзе», – йдеться у зведенні.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
і
Втрати армії РФ у війні перевищили 976 тисяч осіб – Генштаб ЗСУ
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 976 780 своїх військових, зокрема 980 осіб – за останню добу – такі дані станом на ранок 21 травня наводить український Генштаб.
Серед інших російських втрат у командуванні ЗСУ назвали такі:
- танки ‒ 10835 (+1 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 22569 (+2)
- артилерійські системи – 28090 (+23)
- РСЗВ – 1388
- засоби ППО ‒ 1167
- літаки – 372
- гелікоптери – 336
- БпЛА оперативно-тактичного рівня – 36692 (+71)
- крилаті ракети ‒ 3197
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 49169 (+76)
- спеціальна техніка ‒ 3895 (+1).
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
У Бориспільському районі через удар БпЛА постраждала сім’я – Київська ОВА
На Київщині внаслідок російського удару безпілотниками в ніч на 21 травня постраждала сім’я з Бориспільського району, повідомила обласна військова адміністрація.
«У хлопця 17 років, дівчинки 3 років і їхньої 42-річної мами – гостра реакція на стрес. У сина 13 років – різана рана стопи. У чоловіка 30 років – різана рана надбрівної дуги. Вся необхідна медична допомога надається. Попередньо без госпіталізації», – йдеться в повідомленні.
Путін «зовсім не зацікавлений у припиненні вогню». Як тиснути на Росію? Інтерв'ю із головою МЗС Литви
Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив Радіо Свобода, що Путін не ставиться серйозно до припинення вогню в Україні та закликає до жорсткіших санкцій.
Також литовський міністр пояснює рішення Вільнюса подати позов проти Білорусі до Міжнародного суду ООН через організований потік мігрантів до ЄС.
Про це читайте в інтерв’ю Кястутіса Будріса для Радіо Свобода.
Чи справді президент Росії Володимир Путін готовий до припинення вогню у війні проти України? Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс так не вважає.
В інтерв’ю Радіо Свобода Будріс сказав, що, судячи з позиції Путіна щодо завершення найбільшої та найсмертоноснішої війни в Європі з часів Другої світової, «він зовсім не зацікавлений ані в припиненні вогню, ані в справжніх мирних переговорах».
«Єдиний інструмент, який він уміє використовувати, – це жорстока сила, терор і тиск», – каже Будріс.
Інтерв’ю з міністром відбулося того ж дня, коли президент США Дональд Трамп розмовляв з Путіним. Двогодинна телефонна розмова завершилася закликом негайно розпочати переговори про припинення вогню. Хоча коментарі російського лідера після розмови зсунули часові рамки для цього процесу. Путін заявив, що зусилля «загалом на правильному шляху».
Далі читайте про це
ISW: Путін не зупинив наративи з дискредитації України, попри обіцянки Трампу щодо переговорів
Російські високопосадовці продовжують заперечувати легітимність президента України, уряду й Конституції, а також суверенітет України, незважаючи на нещодавні спроби президента Росії Володимира Путіна вдавати зацікавленість у мирних переговорах щодо припинення війни, заявляє американський Інститут вивчення війни (ISW).
Аналітики розглянули заяви заступника голови Ради безпеки Росії Дмитра Медведєва, який 20 травня сказав, що поки немає українських посадовців, які мають повноваження укладати мирний договір із РФ, поставив під сумнів суверенітет України і повторив давні російські вимоги, рівносильні повній капітуляції України.
В ISW наголосили, що заяви Медведєва прямо суперечать повідомленій домовленості Путіна з президентом США Дональдом Трампом негайно розпочати двосторонні переговори з Україною і свідчать про те, що Путін не наказав російським чиновникам зупинити наративи з дискредитації України у відповідь на обіцянки, які Путін нібито дав Трампу, а також, що російський лідер, ймовірно, не має наміру вести добросовісні переговори з Україною.
РФ вдарила «Шахедами» по Сумах, частина міста залишилася без світла – влада
Російські військові удосвіта 21 травня вдарили по Сумах «Шахедами», відомо про одну постраждалу людину, а також руйнування, повідомив голова міської військової адміністрації Сергій Кривошеєнко.
«Внаслідок атаки пошкоджені підприємства, інші обʼєкти промисловості. Також пошкоджено лінії електропередач, частина міста залишилася без світла, у тому числі обʼєкти водопостачання міста. Проводяться аварійно-відновлювальні роботи щодо електропостачання. Обʼєкти критичної інфраструктури переводяться на генератори», – повідомив він.
Виконувач обов’язків міського голови Сум Артем Кобзар зазначив, що війська РФ атакували два підприємства ударними БпЛА: по одному з об’єктів зафіксовано п’ять влучань, по іншому – два.
За даними голови обласної військової адміністрації Олега Григорова, на місці виникли пожежі. Він також повідомив, що аварійно-відновлювальні роботи тривають.
Загинув за Україну. Батьки білоруського добровольця кажуть, що пишаються своїм сином
Білорус із позивним «Рудий» загинув в Україні в середині квітня, повідомили у Білоруському добровольчому корпусі. Його тіло залишається в «сірій зоні». Олексія поки що неможливо евакуювати, повідомили його батьки Білоруській службі Радіо Свобода. Вони також розповіли, яким був їхній син, чому пішов воювати за Україну та як вони ним пишаються.
Голова Слідчого комітету РФ заявив, що силовики «відловили» і відправили на війну проти України 20 тисяч мігрантів
Голова Слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін на Петербурзькому міжнародному юридичному форумі заявив, що силовики «відловили» та відправили на війну проти України 20 тисяч мігрантів, які отримали російський паспорт.
За його словами, співробітники відомства регулярно проводять рейди спільно з МВС та Росгвардією, щоб «відловлювати» іноземців, які отримали громадянство РФ, але не стали на військовий облік.
«Ми відловили вже 80 тисяч ось таких громадян Росії, які не те що на передову – вони у військкомат не хочуть сходити, – заявив Бастрикін. – І вже 20 тисяч «молодих» громадян Росії, яким чомусь не подобається жити в Узбекистані, Таджикистані, Киргизстані, перебувають на передовій».
Торік на форумі Бастрикін говорив, що в Росії «відловили» понад 30 тисяч мігрантів, з яких 10 тисяч відправили на фронт. Це він назвав новою «фішкою» влади, яка призвела до від’їзду мігрантів із Росії.
Підтвердити дані, подані головою Слідчого комітету, неможливо.
У серпні 2024 року російський лідер Володимир Путін підписав закон про обов’язкову постановку на військовий облік після набуття російського громадянства. Невиконання цієї вимоги стало підставою позбавлення громадянства РФ. Цей закон стосується переважно мігрантів із Центральної Азії.
Позбавляти мігрантів громадянства, якщо вони не бажають брати участь у війні проти України, восени 2023 року запропонував саме Бастрикін. «Якщо ти не готовий як громадянин РФ виконувати свій військовий обов’язок, треба ухвалювати рішення про позбавлення такої людини громадянства», – заявив він. Відразу після цього в Росії силовики стали проводити рейди на мігрантів.
Велика Британія ввела нові санкції проти кремлівської фабрики фейків з розслідування «Схем»
Співробітниця адміністрації президента Росії Володимира Путіна та 14 працівників «Агенції соціального дизайну» потрапили під санкції Великої Британії 20 травня 2025 року «за розповсюдження російської дезінформації». Про діяльність цієї російської компанії зі створення та поширення фейків про Україну на замовлення Кремля, раніше детально розповідали «Схеми» (проєкт Радіо Свобода).
«Агенція соціального дизайну» («АСД») – підсанкційна в ЄС, США та Великій Британії організація. Вона позиціонує себе такою, що надає послуги медійного супроводу. За твердженнями ж американських правоохоронців, «АСД» поширює дезінформацію на замовлення адміністрації президента РФ. Підтвердження цьому у вересні 2024 року оприлюднили й журналісти «Схем» у межах спільного розслідування з міжнародними партнерами.
Попередні британські санкції, введені у жовтні 2024 року «за спроби підірвати та дестабілізувати Україну та її демократію», поширювалися лише на компанію «АСД» та її засновника Іллю Гамбашидзе, водночас нові обмеження охоплюють суттєво більше працівників агенції.
«Зараз ми націлені на всі рівні організації. Сьогоднішні санкції також стосуються ще 14 членів «Агенції соціального дизайну», яке здійснює інформаційні операції, фінансовані Кремлем та спрямовані на підрив суверенітету, демократії та верховенства права в Україні та в усьому світі», – йдеться у повідомленні британського уряду.
До нового санкційного списку потрапили такі співробітники «АСД» – Олег Сухоруков, Ярослав Петренко, Артем Савенко, Інна Казакова, Марія Уткіна, Нікіта Дмітрієв, Олексій Валов, Катерина Романова, Андрій Манзолевський, Петро Чернов, Володимир Давидов, Олексій Ульянов, Ілля Фадєєв, Джемма Штефірца.
Під британські санкції за поширення російської дезінформації потрапила й Софія Захарова. Це співробітниця президентської адміністрації Путіна, яка працює в управлінні з розвитку інформаційно-комунікаційних технологій та інфраструктури звʼязку.
У розслідуванні «Схем» йшлося, що вона, ймовірно, бере участь у плануванні дезінформаційних атак – її імʼя фігувало у протоколах зустрічей «АСД», доступ до яких отримали журналісти. Відповідно до американських розвідданих, Захарова була залучена й у кампанії Doppelganger – її суть полягала у створенні сайтів-двійників відомих європейських медіа та публікації статей, що дискредитують Україну.
Запроваджені 20 травня 2025 року санкції Великої Британії стосуються усього ста осіб, обʼєктів та компаній, які діють у військовій, енергетичній, та фінансовій галузях, а також – тих, хто веде інформаційну війну проти України.
У британському уряді своє рішення запровадити «масштабні» санкції проти Росії обгрунтували посиленням її атак на Україну – в ніч проти 18 травня РФ завдала найбільший за всю війну удар дронами.
«У той час як президент Путін безжально посилює свої удари по невинних українцях, Великобританія посилює тиск, запровадивши понад сотню нових санкцій», – йдеться у повідомленні на сайті уряду країни.
Раніше німецькі медіа Süddeutsche Zeitung, NDR і WDR, та естонське інтернет-ЗМІ Delfi отримали витік внутрішніх документів «АСД».
«Схеми» у співпраці з десятком європейських редакцій дослідили тисячі файлів витоку. У межах проєкту «Фабрика фейків» журналісти виявили, що «АСД», яким керує російський політтехнолог Ілля Гамбашидзе, використовує дезінформацію для дискредитації України, її найвищого керівництва та громадян, а також лідерів західних країн, які її підтримують. При цьому агенція просуває інтереси Росії та тих європейських політиків, які їх обстоюють.
Частину документів із цього витоку на початку вересня опублікували американські правоохоронці на підтримку клопотання про арешт інтернет-доменів сайтів, які повʼязують із «АСД».
Джерела медіаконсорціуму у західній розвідці на умовах анонімності повідомили, що, за їхніми оцінками, отримані журналістами файли – автентичні.
За місяць після публікації журналістського розслідування Велика Британії запровадила санкції проти «АСД» та Гамбашидзе.
Київську митрополію УПЦ перевірять на зв’язок з РПЦ – Єленський
Державна служба України з етнополітики та свободи совісті починає перевірку київської митрополії УПЦ на зв’язок із забороненою в Україні Російською православною церквою. Про це в етері Радіо Свобода (проєкт Свобода Live) заявив голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.
За його словами, існує кілька ознак, за якими будуть визначати, чи пов’язана релігійна організація з Росією.
«Закон про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій містить сім ознак афіліації релігійної організації із забороненою в Україні Російською православною церквою. Ми будемо йти по цих ознаках. Наприклад, релігійна організація, щодо якої здійснюється дослідження про афіліацію, є складовою частиною забороненої релігійної організації, тобто РПЦ. Далі – керівники тієї організації, яку ми досліджуємо, входять в керівні органи РПЦ. Вони є членами синоду РПЦ, вони є членами так званого міжсоборної присутності РПЦ, вони є членами архієрейського собору РПЦ і так далі», – зазначив Єленський.
Він пояснив, що потрібно необхідно зробити керівництву УПЦ, щоб не потрапити під заборону:
«Якщо буде зроблено заяву про те, що ми виходимо з синоду РПЦ, ми виходимо з синодальних комісій, ми виходимо з архієрейського собору, тоді цей закон не застосовується до досліджуваної нами релігійної організації. Якщо всі ознаки афіліації буде усунуто, для нас цього буде достатньо»
За словами Єленського, якщо зв’язок з РПЦ не буде усунуто протягом місяця, київську митрополію УПЦ ліквідовуватимуть через суд.
У серпні 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який передбачає заборону діяльності в Україні релігійних організацій, які пов’язані з Росією. Цей закон ще називали «законом про заборону УПЦ (МП)».
У самій церкві послідовно переконували: УПЦ не залежить від РПЦ і діє самостійно від Москви.
На початку 2023 року, відповідно до рішення РНБО, група українських релігієзнавців проаналізувала статут УПЦ. Комісія дійшла висновків, що УПЦ – це структурний підрозділ РПЦ, який, однак, користується певними правами самостійності.
24 серпня 2024 року президент Зеленський підписав закон. Відтоді УПЦ мала 9 місяців, щоб розірвати зв’язки з Москвою або довести, що таких зв’язків немає. Дев’ять місяців минули 20 травня 2025 року і закон починає працювати.
УПЦ (МП) буде незаконною? Вплив Росії на церкву: що покажуть перевірки?
Російська церква в Україні: що відбуватиметься після 20 травня?
Згідно з законом, впродовж дев’яти місяців був час довести, що певні церкви не пов’язані з Російською православною церквою. Йдеться передусім про УПЦ (МП).
Добровільний перехід в ПЦУ вже завершено, але попереду – перевірки на зв’язки з Росією.
- Яке майбутнє в УПЦ (МП)?
- Чи справді розірвані зв’язки з Москвою і російською церквою?
- Які докази зібрані?
- Як саме Москва впливає на українську церкву?
- І що далі?
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:
У Рубіо запитали щодо додаткової військової допомоги Україні. Він відповів
Сполучені Штати Америки не припинили постачання зброї Україні, але це та допомога, яка була схвалена Конгресом раніше, заявив державний секретар США Марко Рубіо під час виступу перед комітетом Сенату.
«Це (схвалення додаткового запиту щодо військової допомоги Україні – ред.) вже інше рішення, це інше питання, яке не мені вирішувати. Білий дім мав би схвалити рішення про те, чи звертатися до Конгресу за додатковим запитом, але все, що було схвалено та затверджено Конгресом, насправді триває, тією мірою, якою Україна просила», – сказав він, відповідаючи на запитання щодо додаткової військової допомоги Україні.
У Рубіо зауважив, що Україна зверталася до США щодо додаткових засобів ППО.
«Про Patriot, яких у нас, чесно кажучи, немає, але ми тісно співпрацюємо з нашими союзниками по НАТО. У союзників по НАТО є кілька батарей ракет Patriot, які вони могли б надати або передати українцям для захисту, наприклад, повітряного простору Києва та інших місць», – додав держсекретар США.
За даними українського президента Володимира Зеленського, станом на початок лютого 40% зброї та техніки, яка використовується на полі бою, українського виробництва, а внесок США в обороноздатність України сягає 30%.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну до кінця грудня 2024 року Сполучені Штати надали майже 123 мільярди доларів фінансової, гуманітарної та військової допомоги – це найбільша номінальна частка допомоги, наданої Україні.
Останній транш на 500 мільйонів доларів було оголошено 9 січня. Йшлося про зброю із запасів американської армії в рамках Presidential Drawdown Authority (PDA). Адміністрація Трампа наразі не оголошувала нових пакетів допомоги Україні, сконцентрувавши свої зусилля на дипломатичних контактах з Києвом та Москвою щодо завершення війни.
Криза довіри в ЗСУ: що означає рапорт комбата Ширшина?
У травні 2025 року командир батальйону 47-ї окремої механізованої бригади «Маґура» Олександр Ширшин подав рапорт про звільнення з посади, звинувативши командування в «дебільних задачах» і невиправданій втраті людей.
Цей крок викликав широкий резонанс у суспільстві та Збройних силах України. Чи означає цей крок Ширшина кризу довіри в ЗСУ?
Україна закликала ЄС удвічі знизити граничну ціну на російську нафту – Сибіга
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що Україна запропонувала Євросоюзу обмежити ціну на російську нафту на рівні 30 доларів, тобто знизити вдвічі.
«Ми порушили питання про обмеження ціни на російську нафту. Я озвучив цифру, яку ми вважаємо виправданою – тридцять доларів. Ми представили наше бачення щодо інших санкційних кроків. Ми зараз на тому етапі, коли спільними зусиллями ми можемо завдати руйнівного удару по економіці Росії, тим самим змусивши їх до миру. Іншим таким болючим для російської економіки напрямком, безумовно, є банківський сектор, включаючи центральний банк. Тому всі ці речі ми проговорили», – розповів міністр журналістам під час візиту на Раду міністрів закордонних справ ЄС.
Він озвучив меседж, з яким приїхав до європейських колег Брюсселя, – Києву потрібна невідкладна максимальна дипломатична мобілізація.
«Саме зараз, в цей критичний момент, щоби досягти нашої стратегічної цілі справедливого, всеосяжного миру для України. Ви знаєте, що Україна віддана мирним зусиллям. Україна ніколи не була і не є перешкодою для миру. Тому мені важливо було поінформувати європейських колег про розвиток подій, про поїздку президента Зеленського до Туреччини. Вона відіграла надзвичайно важливу роль в активізації мирних зусиль України і консолідації світової підтримки на нашу користь», – сказав Сибіга.
Очільник українського МЗС нагадав про вчорашні переговори Зеленського з Трампом та європейськими лідерами, зазначивши, що «надзвичайно інтенсивна робота триває».
«Ми відстоюємо всі принципові, фундаментальні речі для України і відстоюватиме їх... Ми будемо далі чітко, злагоджено діяти для досягнення справедливого, всеосяжного миру для України. А першим фундаментальним кроком на цьому шляху є досягнення перемир’я. Перемир’я безумовного, беззастережного», – додав міністр.
20 травня міністр закордонних справ України Андрій Сибіга перебуває з візитом в Брюсселі. Очільник МЗС України взяв участь в засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС, щоб поінформувати європейських колег про актуальну ситуацію на полі бою та динаміку мирних зусиль після зустрічей у Туреччині та контактів між США, країнами ЄС, Україною та Росією.
Щонайменше 49 тисяч російських військових були в розшуку за дезертирство та СЗЧ – ЗМІ
За час війни в Україні щонайменше 49 тисяч російських військовослужбовців були оголошені в розшук за підозрою в дезертирстві чи самовільному залишенні частини (СЗЧ). Про це йдеться в матеріалі видання «Важные истории».
Журналісти вивчили два ймовірні списки дезертирів у російській армії. Один із них у грудні 2024 року публікував телеграм-канал «Мобілізація ДНР». У публікації стверджувалося, що опублікований файл «База СОЧ ПВО 2024» (особи, які самовільно залишили частину в Південному військовому окрузі) містить імена понад 26 тисяч осіб.
Другий список імовірних дезертирів опублікував проєкт Головного управління розвідки Міноборони України «Хочу жити». У ньому 36 тисяч осіб, проти яких, як стверджується, в Росії порушені кримінальні справи про дезертирство та СЗЧ. Автори заявляли, що отримали документ від джерел у командуванні одного з військових округів ЗС РФ.
Журналісти об’єднали дані про дезертирів в одну таблицю, попередньо очистивши їх від дублів та перевіривши інформацію за іншими джерелами.
Як зазначають «Важные истории», ранні записи до бази «СОЧ ПВО» вносили в листопаді-грудні 2022 року, останні – наприкінці червня 2024 року. Який точний період охоплює база «Хочу жити», невідомо.
«Важные истории» пишуть, що не всі військові, які потрапили до злитих баз, справді ухилялися від служби, що підтверджується публічними випадками та даними самих джерел. Так, майже 300 людей визнали загиблими, полоненими або зниклими безвісти.
З джерел випливає, що головні причини оголошення в розшук – залишення позицій на фронті, втеча з території військової частини та відмова повертатися на службу після лікування.
У проєкті про дезертирів «Прощавай, зброє» заявили, що поіменні списки не відображають реальних масштабів дезертирства.
«Ґрунтуючись на цих базах, ми можемо сказати, що за весь час війни кількість дезертирів і людей, які пішли в СЗЧ, є більшою за 50 тисяч осіб», – зазначив аналітик проєкту Олексій Альшанський. Він пояснив, що в списках є пропуски в даних, також вони не охоплюють останній рік війни.
У січні 2025 року видання «Медіазона» писало, що щонайменше 2850 військових із окупованих частин Донецької та Луганської областей оголошені російським МВС у федеральний розшук за статтею про самовільне залишення частини.
Польща: справу чоловіка, якого обвинувачують у допомозі РФ готувати замах на Зеленського, передали до суду
Прокуратура Польщі подала до суду обвинувальний акт проти чоловіка, якого обвинувачують у намірі допомогти російським спецслужбам підготувати можливу спробу вбивства президента України Володимира Зеленського.
Чоловік, ідентифікований як Павло К., був заарештований у квітні 2024 року.
За даними слідства, він заявив про готовність діяти на користь військової розвідки Росії і встановив контакти з росіянами, які брали безпосередню участь у війні в Україні.
У прокуратурі зазначають, що його завдання включали збір та надання інформації про безпеку аеропорту Жешув-Ясьонка.
«Ці заходи мали на меті допомогти, серед іншого: у плануванні російськими спецслужбами можливого замаху на життя глави іноземної держави, тобто президента України Володимира Зеленського», – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що під час розслідування прокуратура Польщі та Агентство внутрішньої безпеки співпрацювали з Генпрокуратурою України та Службою безпеки України, що дозволило забезпечити отримання доказів та зробити важливі висновки розслідування.
Польща є хабом для західних військових поставок в Україну.
На фронті відбувся 91 бій з початку доби – Генштаб ЗСУ
Від початку доби 20 травня на фронті відбулося 91 бойове зіткнення, повідомив Генеральний штаб ЗСУ.
«Протягом доби противник з території РФ завдав артилерійських обстрілів по районах населених пунктів Сергіївське, Архипівка, Залізний Міст, Логи Чернігівської області; Зарічне, Дмитрівка, Біла Береза, Рясне, Рудак, Порозок, Миколаївка, Тур’я, Мар’їне, Миропільське, Покровка, Гірки Сумської області», – йдеться у зведенні станом на 16:00.
Понад третина боїв зафіксована на Покровському напрямку в Донецькій області.
«Висока активність ворога наразі зберігається на Покровському напрямку. Тридцять один раз за сьогодні розпочиналися зіткнення різної інтенсивності поблизу населених пунктів Яблунівка, Новооленівка, Малинівка, Шевченко Перше, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Звірове, Удачне, Новосергіївка, Троїцьке, Котлярівка та Андріївка. Чотири бої тривають дотепер. Авіаударів КАБами зазнали Бересток, Зоря, Мирноград», – вказано в повідомленні.
Бої також відбувалися на Харківському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Оріхівському напрямках.
«На Курському напрямку українські захисники відбивають атаку загарбників, всього на даний час вже зафіксовано вісім боєзіткнень. Ворог завдав вісім авіаційних ударів, скинувши 16 КАБ та здійснив 139 артилерійських обстрілів, зокрема три – із реактивних систем залпового вогню», – додали українські військові.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Як зазначає проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, з початком весни армія країни-агресора відчутно збільшила тиск по всій лінії бойового зіткнення. За даними Міноборони України, у лютому на фронті було зафіксовано 3274 бойових зіткнення, а в березні – вже 4270. Переважна більшість із них – на Донбасі, який, на думку військових і аналітиків, є основною метою цьогорічної весінньо-літньої кампанії Росії.
Сили РФ з артилерії обстріляли Купʼянськ, є постраждалі – прокуратура
Російські війська з артилерії обстріляли Купʼянськ на Харківщині – постраждали три людини, повідомляє пресслужба Харківської облпрокуратури.
За даними слідства, обстріл стався 20 травня близько 12:00.
«Три жінки віком 73, 69 та 55 років зазнали гострої реакції на стрес. У місті зруйновано та пошкоджено житлові будинки», – йдеться у повідомленні.
Розпочато досудове розслідування за фактом вчинення воєнного злочину (ч. 1 ст. 438 КК України).
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Пенсії людей з окупованих територій, які понад рік не знімали пенсію, зберігатимуться на їхніх рахунках у ПФУ – уряд
Пенсії людей, які не виїхали з тимчасово окупованих територій Луганської і Донецької областей, і понад рік не знімали пенсію, зберігатимуться на їхніх рахунках у Пенсійному фонді України (ПФУ). Про це 20 травня повідомило міністерство соціальної політики України.
«Через російську агресію проти України, яка триває вже понад 10 років, частина українських пенсіонерів проживає на непідконтрольній державі території. При цьому такі пенсіонери продовжують отримувати свою пенсію за умови проходження фізичної (зокрема, відео-) ідентифікації у Пенсійному фонді. Водночас Пенсійний фонд України давно (від одного року до іноді 5–7 років) не може зв’язатися з деякими пенсіонерами. Ці люди також тривалий час (щонайменше рік) не користуються грошима зі своїх пенсійних карток. Через це їхні пенсійні кошти накопичуються в «Ощадбанку», який мав би ці пенсії виплачувати», – йдеться в повідомленні міністерства.
На 1 жовтня 2023 року в «Ощадбанку» накопичено понад 10 мільярдів гривень.
«Щоб зробити пенсійну систему більш фінансово стабільною, закон «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановив нове правило: кошти, які були відкладені для виплати таких пенсій, тепер будуть зберігатися не в «Ощадбанку», а безпосередньо в Пенсійному фонді України», – інформує міністерство.
Для того, щоб виконати цю норму, уряд підготував проєкт спеціальних правил, які чітко визначають, як саме ці кошти перейдуть з «Ощадбанку» до ПФУ. Гроші чекатимуть на своїх власників або їхніх спадкоємців до моменту звернення людей.
Цього року в межах «чеської ініціативи» Україна отримає 400 тисяч боєприпасів – Шмигаль
Україна в межах «чеської ініціативи» отримає цього року 400 тисяч артилерійських боєприпасів – на додаток до 1,5 мільйона, отриманих торік. Про це на пресконференції за підсумками зустрічі з прем’єр-міністром Чехії Петром Фіалою 20 травня повідомив голова українського уряду Денис Шмигаль.
«Ми підтвердили важливість подальшого збільшення військової, фінансової, економічної та гуманітарної допомоги Україні. Будемо зміцнювати інтеграцію української та чеської оборонних індустрій. Крім того, домовилися про співпрацю у сфері підготовки українських пілотів літаків F-16», – повідомив Шмигаль у телеграмі за підсумками переговорів.
Призупинення американської військової допомоги на кілька місяців наприкінці 2023-го – на початку 2024 року, відмова Угорщини від ініціатив Європейського союзу з підтримки України та неспроможність Брюсселя вкластися в обіцяні терміни постачання боєприпасів похитнуло стійкість України до агресії Росії.
На цьому тлі в лютому 2024 року Чехія обʼєднала навколо себе щонайменше 16 європейських країн-донорів та запустила незалежну від Євросоюзу «Чеську ініціативу з постачання боєприпасів Україні». Коаліція взяла за мету закупити 800 тисяч снарядів переважно великих калібрів. Через рік після цієї обіцянки чеські посадовці заявили, що їм вдалося подвоїти цю кількість.
Попри заявлений успіх «Чеської ініціативи», вона зазнає й гострої критики з боку чеської опозиції та окремих українських неурядових організацій. Чеській владі закидають звʼязки з місцевими приватними компаніями-закупівельницями, а останнім – нібито захмарні прибутки, низьку якість снарядів та затримки поставок.
У лютому 2025 року колишній чеський прем’єр, а нині опозиційний політик Андрей Бабіш назвав боєприпаси «старими, запліснявілими, придбаними непрозоро та за завищеними цінами», але доказів не надав.