На фронті відбулося 65 боїв з початку доби – Генштаб ЗСУ
Від початку доби 21 травня на фронті відбулося 65 бойових зіткнень, повідомив Генеральний штаб ЗСУ.
«Протягом доби противник із території РФ завдав артилерійських обстрілів по районах населених пунктів Заріччя, Хрінівка Чернігівської області; Проходи, Ромашкове, Зарічне, Бунякине, Миропільське, Порозок, Грабовське, Бачівськ, Нововасилівка Сумської області», – вказано у зведенні станом на 16:00.
Як і раніше, найбільша кількість боїв фіксується на Покровському напрямку в Донецькій області.
«Висока активність ворога наразі зберігається на Покровському напрямку. 27 разів за сьогодні розпочиналися зіткнення різної інтенсивності поблизу населених пунктів Яблунівка, Зоря, Шевченко Перше, Нова Полтавка, Миролюбівка, Єлизаветівка, Лисівка, Даченське, Котлине, Новосергіївка, Удачне, Троїцьке та Котлярівка. П’ять боїв тривають дотепер», – ідеться в повідомлені.
Бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Гуляйпільському напрямках.
«На Курському напрямку українські захисники відбили одну атаку загарбників. Ворог завдав шість авіаційних ударів, скинувши 15 КАБ та здійснив 118 артилерійських обстрілів, зокрема чотири – із реактивних систем залпового вогню», – додали українські військові.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Як зазначає проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, з початком весни армія країни-агресора відчутно збільшила тиск по всій лінії бойового зіткнення. За даними Міноборони України, у лютому на фронті було зафіксовано 3274 бойових зіткнення, а в березні – вже 4270. Переважна більшість із них – на Донбасі, який, на думку військових і аналітиків, є основною метою цьогорічної весінньо-літньої кампанії Росії.
Чиновник РФ на нараді в Курську попросив Путіна окупувати «хоча б Суми»
Голова Глушковського району Курської області Павло Золотарьов заявив на зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним, що українське місто Суми необхідно приєднати до російської території, повідомляє російська державна агенція «РИА Новости».
«Суми повинні бути наші», – заявив Золотарьов на нараді Путіна з головами муніципалітетів у Курській області. Так він відповів на запитання лідера РФ про те, на скільки кілометрів слід відігнати Збройні сили України від кордону. Як пише інша російська агенція ТАСС, Золотарьов заявив, що це необхідно для безпеки прикордонних районів Курської області.
«Ми не можемо жити як на півострові. Нас має бути більше. Хоча б Суми», – сказав Золотарьов.
Путін відповів, що для досягнення цієї мети головою Курської області був призначений Олександр Хінштейн – «він теж так хоче – всього побільше».
Путін 21 травня вперше відвідав Курську область після того, як міністерство оборони РФ наприкінці квітня оголосило, що російські військові повністю звільнили регіон. Збройні сили України, які перебували на території Курської області з серпня 2024 року, цих даних не підтверджують, кажучи про наявність позицій на російській території.
Бойові дії нині тривають поблизу кордону російської Курської та української Сумської області, російські військові окупували кілька сіл із українського боку кордону.
Загроза Костянтинівці: армія РФ тисне біля Торецька і Часового Яру
Російські війська, згідно з геолокаційними кадрами, просунулися на північ від Часового Яру – біля Калинівки, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
У самому місті противник накопичував сили і тепер намагається їх застосувати, щоб просунутися, повідомив в ефірі Армія TV молодший лейтенант Іван Петричак, начальник відділу комунікацій 24-ї окремої механізованої бригади імені короля Данила.
За його словами, загарбники значно активізувалися в районі Центральний. Нещодавно, додав спікер, агресор намагався просуватися бронетехнікою.
За даними аналітиків ISW, агресор також просунувся на заході від Торецька та на північ від міста.
У самому Торецьку оператори БПЛА штурмового полку «Цунамі» бригади «Лють» Нацполіції відбили штурм українських позицій, повідомили у пресслужбі бригади.
На кадрах видно, як серед дня російська піхота на повний зріст рухалася однією з вулиць міста.
«Безглуздий штурм провалився», – зазначили у бригаді.
Міноборони РФ оголосило про нібито захоплення Торецька ще на початку лютого 2025 року, але заяви українських військових та аналітиків, а також дані об'єктивного контролю свідчать, що бої за місто тривають.
Ще одне просування армії РФ DeepState зафіксував біля Нової Полтавки, на стику Торецького та Покровського напрямків.
Таким чином, армія РФ просувається до Костянтинівки відразу з трьох сторін.
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:
Російська армія атакувала Куп’янський район, є загиблий і поранені – ДСНС
Російські війська обстріляли Куп’янськ і район керованими авіабомбами й із реактивних систем залпового вогню, повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій 21 травня.
У районному центрі, за даними служби, через обстріл горіли житловий будинок, господарча споруда, гараж та дровник.
«У селищі Куп’янськ-Вузловий внаслідок удару КАБами зруйновано під'їзд триповерхового житлового будинку. За попередніми даними, одна людина загинула, ще 4 постраждали», – повідомляє відомство.
Відомство додає, що рятувальники працювали під загрозою повторних російських обстрілів. До ліквідації наслідків ударів залучали 3 відділення пожежно-рятувальної служби та медичний розрахунок ДСНС.
Раніше Харківська обласна прокуратура повідомляла про авіаційний удар по селі Грушівка Купʼянського району вранці 21 травня. 39-річний чоловік зазнав поранення і був госпіталізований.
Напередодні шестеро людей зазнали поранень внаслідок російських обстрілів Харківщини, троє з них – у Куп’янську.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Шмигаль: Україна працює над відкриттям всіх 45 категорій Реєстру збитків до кінця 2025 року
Україна планує відкрити всі 45 категорій Реєстру збитків від російської агресії, сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду 21 травня.
«Ми наполягаємо на тому, щоб Росія заплатила за всі свої злочини. Не лише шляхом особистої відповідальності злочинців, але й грошима», – заявив він.
За даними голови уряду, Міжнародний реєстр збитків, завданих російською агресією, отримав понад 27,5 тисяч заяв від громадян України.
Шмигаль нагадав, що зараз є можливість подавати такі заяви за 10 категоріями збитків. Зокрема, йдеться про пошкодження чи знищення нерухомості, за тілесні ушкодження, смерть рідних та близьких, катування чи позбавлення свободи.
«Працюємо над тим, щоб до кінця року були відкриті всі 45 категорій Реєстру збитків. Дякую усім, хто солідарний із Україною», – додав він.
Міжнародний реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України, почав приймати заяви про зникнення безвісти близьких членів родини в березні 2025 року.
Про створення Міжнародного реєстру збитків у Гаазі, завданих агресією РФ проти України, оголосили у травні 2023 року. На той момент понад 40 країн та ЄС приєдналися або висловили намір приєднатися до угоди про Реєстр збитків. Він запрацював 2 квітня.
Депутата Держдуми РФ судитимуть за заклики до окупації та виправдання агресії – Прокуратура АРК
Українські правоохоронці передали до суду обвинувальний акт щодо депутата Державної думи РФ – громадянина України, який публічно виправдовував збройну агресію Росії та закликав до окупації українських територій. Йому загрожує до 10 років ув’язнення, повідомила 21 травня прокуратура АРК.
Слідство заявляє, що в жовтні 2022 року фігурант узяв участь у програмі на російському телеканалі «Міллет» в окупованому Сімферополі, де публічно закликав до окупації українських територій та просував кремлівські наративи. Під час прямого ефіру депутат підтримав повномасштабне вторгнення РФ та закликав до «звільнення» Донецької, Запорізької та інших областей України, які, за його словами, мають «увійти до складу Росії». Крім цього, він висловлював ідеї про «єдиний народ» та «територіальну спільність», що є типовими елементами російської пропаганди для виправдання захоплення українських земель.
Дії обвинуваченого кваліфіковані як зазіхання на територіальну цілісність та недоторканність України, а також виправдання, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України. За це йому загрожує до 10 років ув’язнення.
За словами прокурора Автономної Республіки Крим Ігоря Поночовного, в Україні відкрили кримінальні провадження за більш ніж 3800 воєнними злочинами та злочинами проти основної національної безпеки, які були скоєні росіянами в Криму. Українські суди оголосили вже близько 200 вироків за цією категорією кримінальних справ, ще в 580 справах тривають слухання.
СБУ повідомила російському ведучому Кисельову про ще одну підозру
Служба безпеки України «задокументувала нові злочини» російського медійника Дмитра Кисельова і заочно повідомила йому про ще одну підозру, повідомляє пресслужба відомства 21 травня.
За повідомленням СБУ, Кисельов популяризує російську збройну агресію, закликає до захоплення України та виправдовує воєнні злочини російських загарбників.
«Фігурант входить до медійного пулу Путіна, через що залишається ведучим одного з головних рупорів московської пропаганди – передачі «Вісті тижня» на центральному каналі кремля «Росія 1». Так, наприклад, Кисельов регулярно поширює фейки про внутрішню обстановку в Україні та її міжнародні відносини», – заявляє служба.
Крім того, як зафіксували у відомстві, російський ведучий намагається виправдовувати війну РФ проти України, закликає до повалення конституційного ладу в Україні та захоплення її території.
На основі додаткових доказів і висновків експертиз СБУ заочно повідомила Дмитру Кисельову про нову підозру за чотирма статтями:
- дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади, вчинені з використанням засобів масової інформації
- посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, які призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків
- пропаганда війни
- виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників
- «Оскільки зловмисник переховується на території РФ, тривають комплексні заходи для його притягнення до відповідальності за злочини проти нашої держави», – йдеться в повідомленні.
У березні 2022 року українські правоохоронці заочно повідомили про підозру в посяганні на територіальну цілісність України співробітникам російських державних медіа – ведучій каналу «Росія-1» Ользі Скабєєвій та директору державного агентства «Росія сьогодні» Дмитру Кисельову.
Лавров вважає, що перемир’я має на меті «доозброїти Україну»
Заклики до безумовного припинення вогню у війні, яку РФ веде проти України, мають на меті переозброєння ЗСУ, вважає міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.
За його словами, багато хто на Заході «під врегулюванням розуміє лише одне». «Припинення вогню без будь-яких умов на місяць, а то й на довше, щоб ми змогли в спокійній обстановці доозброїти Україну, щоб Україна могла зміцнити свої оборонні позиції», – сказав Лавров 21 травня на пресконференції за підсумками переговорів з міністром закордонних справ Вірменії Араратом Мірзояном.
Лавров також зауважив, що «Франція очолює ворожий табір». На його думку, «Макрон і всі його міністри просто палають ненавистю щодо Росії». «У політичному сенсі, звісно, Франція постає як ворожа країна», – наголосив очільник російської дипломатії (цитати за російською агенцією ТАСС).
Президент США Дональд Трамп 19 травня заявив, що його розмова з російським президентом Володимиром Путіним того дня пройшла «дуже добре», а Росія й Україна мають «негайно» розпочати переговори про припинення вогню і завершення війни.
Путін після телефонної розмови з Трампом 19 травня сказав журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони». За його словами, «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір».
Ці телефонні розмови відбулися після того, як російські й українські представники зустрілися в Стамбулі для особистих переговорів. Це була перша зустріч двох сторін із перших тижнів після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
Стамбульські зустрічі, які включали окремі розмови з американськими чиновниками, не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні, одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.
Ув’язнений Росією кримчанин Мустафаєв отримав премію Freedom House за захист прав людини й демократії
Засуджений Росією кримчанин Сервер Мустафаєв став лауреатом премії міжнародної правозахисної організації Freedom House за внесок у галузі прав людини та демократії, передає проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії 21 травня.
Нагороду за Мустафаєва отримала посолка України в Сполучених Штатах Оксана Маркарова.
«Для мене була велика честь отримати від його імені цю нагороду і нагадати про Сервера і всіх інших українців, які незаконно утримуються Росією... Це визнання є важливим нагадуванням про боротьбу України та кримськотатарського народу проти жорстоких репресій з боку РФ», – прокоментувала Маркарова на своїй фейсбук-сторінці.
Читайте також: Владислав Єсипенко та інші кримські журналісти у російських в’язницях
Freedom House – це міжнародна правозахисна організація, заснована у 1941 році з метою об’єднання політиків та активістів для боротьби проти нацистської Німеччини. Сьогодні організація займається просуванням та захистом свободи та демократії по всьому світу. Freedom House підтримує активістів та правозахисників, які виборюють права людини, а також щорічно вручає премії людям та групам за значний внесок у розвиток цих цінностей.
2018 року в Криму були затримані координатор «Кримської солідарності» Сервер Мустафаєв і житель села Долинне Бахчисарайського району Едем Смаїлов. Звинувачення проти них долучили до бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір».
ДСНС: пожежу на Білоцерківській ТЕЦ ліквідували, знайшли тіла двох загиблих
Рятувальники ліквідували пожежу на території Білоцерквської ТЕЦ, повідомила Державна служба з надзвичайних ситуацій 21 травня.
За повідомленням, пожежа тривала на недіючій градирні для охолодження води на території ТЕЦ площею 960 квадратних метрів.
«Під час ліквідації загоряння вогнеборці виявили 2 обгорілі тіла. Обставини загибелі людей та причини виникнення пожежі встановлюються», – додає ДСНС.
Раніше 21 травня міська рада Білої Церкви повідомила про пожежу на території місцевої ТЕЦ.
Російська православна церква і КДБ: факти
Існує думка, що нинішні проблеми в Російської православної церкви (РПЦ) пов'язані винятково ключно з особистістю її патріарха Кирила Гундяєва, і якщо його не стане, то все у Московському патріархаті може змінитися на краще.
Однак, чи це дійсно так? Чи справді проблеми цілої системи зосереджені в одній людині?
Очевидно, що РПЦ переживає глибоку кризу. Але якими є її суть і причини?
Успіх лікування будь-якої хвороби насамперед залежить від правильності встановлення діагнозу. А це потребує заглиблення в історію хвороби.
Поставлене завдання порушує перед нами інше питання: чи може сучасна структура Московської патріархії вважатися канонічною правонаступницею багатовікової Російської Церкви?
Таке питання неминуче відсилає нас до церковних подій та суперечок кінця 1920-х – 1930-х років. Та дискусія не була завершена природним способом. Її штучно придушили радянські каральні органи за допомогою жорстоких репресій та фізичного знищення опозиції.
СРСР: від нищення церкви до підпорядкування
Безсумнівно, найважливішою подією у житті православної Російської Церкви у ХХ столітті був Помісний Собор 1917–1918 років. Поки більшовики загравали з народом, у лютому 1917 року Православна Церква, яка протягом 200 років була позбавлена канонічного церковного управління і соборного устрою, вперше отримала право скликати загальноцерковний Помісний Собор.
Після сторіч перебування під пресом імперської системи, де Церква була позбавлена внутрішньої свободи і їй відводилася лише роль державного придатка або якогось «духовного департаменту», у священнослужителів з'явилася надія на її перезавантаження та вільний розвиток.
Собор заклав початок суттєвим реформам церковного життя на засадах демократизації та внутрішньої духовної свободи. Проте його рішення так і не були втілені в життя через грубе втручання більшовиків, які розв'язали гоніння проти будь-яких проявів інакодумства та релігійності.
Спочатку більшовики під керівництвом Леніна поставили собі за мету повне викорінення релігії, віри в Бога, будь-яких церков танавіть фізичне винищення їхніх служителів.
Однак це завдання наштовхнулося на опір віруючого населення. Зрозумівши, що повністю викорінити релігію у народі неможливо, радянські репресивні органи (ВЧК-ОДПУ-НКВС) роблять спроби поставити Церкву на служіння своїм інтересам.
Паралельно з арештами і розстрілами «неблагонадійних» єпископів і священників каральні органи інспірують низку розколів усередині Церкви, а також здійснюють вербування окремих ієрархів і священнослужителів як секретних агентів. Так у 1920-ті роки всередині Російської Церкви виникають обновленський та ряд інших розколів.
Далі читайте тут
Федоров: через удар російського дрона на Запоріжжі поранені працівники «Укрпошти»
Двоє співробітників «Укрпошти» зазнали поранень внаслідок російської атаки на Васильківський район, повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров 21 травня.
«Авто Укрпошти росіяни атакували fpv-дроном у с. Приморському. Машина пошкоджена. Постраждали водій і пасажирка», – заявив він.
За даними голови області, поранені отримують усю необхідну допомогу.
Знищити «Камамбер», «Дорблю», «Брі», хамон. Як Росія веде продуктову війну із Заходом і поширює її на Крим
Знайти, конфіскувати і спалити...продукти харчування.
Проєкт Радіо Свобода Крим. Реаліїзібрав інформацію про те, як Росія реалізовує своє ембарго на продукти харчування із країн Заходу в окупованому Криму.
Намагаючись протидіяти західним санкціям за анексію Криму, РФ запровадила санкції у відповідь, оголосивши у 2015 році продуктове ембарго на іноземні товари. Заборону продовжили до 2026 року. Але як у Росії, так і на території окупованого Криму досі знаходять і знищують «підсанкційку». Як це відбувається? І як на це реагують люди?
Указ президента Росії Володимира Путіна щодо знищення санкційної продукції діє із 2015 року. Він був підписаний у відповідь на міжнародні санкції щодо РФ з боку Європи та США за агресію проти України. Відтоді в РФ та анексованому Криму регулярно знищують товари, що підпадають під російське продуктове ембарго.
Лише у перші три роки його дії на окупованому Росією Кримському півострові знищили понад 46 тонн європейських та українських продуктів, стверджують місцеві чиновники.
Далі читайте тут
У Липецькій області РФ через атаку дронів вимкнули мобільний інтернет
У Липецькій області Росії під час атаки дронів вимкнули мобільний інтернет, повідомила місцева влада.
«Сьогодні всі ми зіткнулися з обмеженнями в роботі мобільного інтернету. Рішення про тимчасове відключення ухвалили військові з міркувань безпеки. Тільки за минулу ніч сили ППО збили 127 безпілотників над різними регіонами країни. Як тільки ситуація дозволить – доступ до мобільного інтернету буде відновлений», – заявив губернатор Липецької області Ігор Артамонов.
Стаціонарний інтернет, написав Артамонов у своєму телеграм-каналі, не вимикали.
Губернатори кількох російських регіонів раніше заявили про наліт безпілотників у ніч на 21 травня. Міноборони РФ прозвітувало про нібито 159 збитих дронів.
Телеграм-канал Supernova писав, що дрони вдарили по місту Болхов на півночі Орловської області: там розташований завод напівпровідникових приладів. Губернатор Орловської області Андрій Кличков спочатку заявив, що наліт безпілотників не призвів до руйнувань, однак пізніше повідомив, що будівля Болховського заводу напівпровідникових приладів була пошкоджена, і назвав те, що сталося вночі «масованою ворожою атакою». Крім заводу, за його словами, у Болхові також зазнали пошкоджень кілька приватних житлових будинків.
Російська служба Радіо Свобода повідомляє, що геолокація фото пожежі, знятого одним із жителів міста, підтверджує, що ціллю удару був завод.
Решетилова повідомила про розслідування через відео знущання з військовослужбовця
Правоохоронці відреагували на відео зі знущаннями з військового, заявила уповноважена президента з прав військовослужбовців Ольга Решетилова увечері 20 травня.
Вона вказала на відео, яке, за її словами, поширилося в соцмережах минулого тижня і на якому було зафіксовано знущання з військовослужбовця. Решетилова уточнила, що на повідомлення відреагувала Військова служба правопорядку, провівши розслідування інциденту й встановивши особу військовослужбовця та посадовців, які допустили знущання.
«До ЄРДР внесено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення за фактом умисних дій службової особи військової частини, які явно виходять за межі наданих цій особі повноважень, що спричинило тяжкі наслідки в умовах воєнного стану», – заявила військова омбудсманка.
Решетилова висловила надію на ефективне розслідування кримінального провадження та притягнення винних до відповідальності.
Читайте також: Законопроєкт про військового омбудсмана внесений на розгляд парламенту
«Ні насильницькі дії, ні моральний пресинг, ні будь-які інші порушення прав військовослужбовців недопустимі в Силах оборони України й жорстко присікатимуться всіма законними способами», – додала вона.
Уповноважена президента не уточнила, про яке відео йдеться і де саме мало місце ймовірне правопорушення.
Президент України Володимир Зеленський 30 грудня підписав указ про призначення Ольги Решетилової (Кобилинської) уповноваженою президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей. Того ж дня він повідомив, що Решетилова буде займатися підготовкою законопроєкту про військового омбудсмана.
Херсонська ОВА: п’ятеро жінок постраждали через російський удар по Білозерці
Кілька людей зазнали поранень внаслідок атаки російського дрона по Білозерці, повідомляє Херсонська обласна військова адміністрація 21 травня.
За останніми даними обласної влади, до лікарні звернулася 54-річна постраждала, в неї вибухова травма та контузія.
Раніше ОВА повідомляла про чотирьох поранених:
- у 67-річної жінки діагностували контузію вибухову та закриту черепно-мозкову травму
- 61-річна місцева жителька зазнала вибухової травми, поранення грудної клітини, плеча та ноги
- у 47-річної потерпілої – контузія, уламкові поранення рук, ніг, вибухова та закрита черепно-мозкова травми
- за уточненими даними, у 62-річної жінки діагностували вибухову травму, контузію, поранення грудної клітини та ніг
Всі четверо постраждалих перебувають у лікарнях, медики надають їм необхідну допомогу, повідомляла обласна влада.
Повітряні сили: російська армія застосувала 76 дронів для нічної атаки на Україну
Російські війська випустили 76 ударних безпілотників («Шахедів» і інших типів) по Україні, починаючи з опівночі 21 травня, повідомляє командування Повітряних сил вранці в середу.
Пуски здійснювали з напрямків Курська, Орла й Брянська. За даними військових, протиповітряна оборона знешкодила 63 російських «Шахеди» та дрони інших типів на сході, півночі та в центрі країни:
«22 – збито вогневими засобами ураження, 41 – локаційно втрачені/подавлені РЕБ (без негативних наслідків)».
Внаслідок повітряної атаки постраждали Харківщина та Сумщина, додає командування. Раніше обласна влада Київщини також повідомляла про постраждалу сім’ю з трьома дітьми.
Читайте також: Нацгвардія: через удар РФ по Сумщині загинули шість військових, командира частини відсторонили
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наг
Нацгвардія: через удар РФ по Сумщині загинули шість військових, командира частини відсторонили
На Сумщині внаслідок російського удару 20 травня під час проведення занять на стрільбищі військової частини загинули шість військовослужбовців, понад 10 – були поранені, повідомили вранці 21 травня в пресслужбі Нацгвардії України.
«Командування Національної гвардії України і правоохоронні органи дадуть жорстку правову оцінку діям усіх посадових осіб за результатами перевірки і розслідування трагічного випадку, що стався вчора внаслідок ракетного удару в Сумській області… За фактом трагедії проводиться службове розслідування. Командира військової частини відсторонено, необхідну інформацію передано правоохоронним органам», – йдеться в повідомленні.
«Командуванням Національної гвардії України ще раніше були розроблені алгоритми дій і надані всі необхідні розпорядження щодо дій в умовах загрози повітряних ударів, а також з метою недопущення порушень заходів безпеки та скупчення особового складу», – додали в НГУ.
У Нацгвардії пообіцяли, що надаватимуть «всю необхідну інформацію і сприяння», і висловили сподівання, що в межах слідства буде «надано правову оцінку діям усіх осіб, які ухвалювали відповідні рішення».
Напередодні ввечері російське Міноборони заявляло про удар ракетою «Іскандер» по табору підготовки військових поблизу Шостки на Сумщині і нібито загибель десятків українських військовослужбовців. У командуванні України тоді ці заяви не коментували.
Як живе Костянтинівка – місто на лінії вогню: нові фото від кореспондента Радіо Свобода
Костянтинівка, де до війни жили понад 67 тисяч людей, тепер майже порожнє – натомість кількість руїн зростає. Це місто на півночі Донеччини стало черговим, яке російська армія намагається стерти з лиця землі, зазначають очевидці.
Сьогодні фронт до Костянтинівки – трохи більш ніж за 8 км. Найнебезпечніша зараз ситуація в районі стику «Покровського та Торецького відтинків», де зафіксоване за останні місяці найбільше просування російської армії.
Крайні фото з Костянтинівки від нашого воєнного кореспондента Сергія Нужненка, який бачив, як зараз живе прифронтове місто.
Дивіться фото тут
«Немає сенсу боротися із Достоєвським». Інтерв'ю із Андрієм Курковим
Українцям не варто очікувати, що європейці припинять читати Достоєвського, натомість є сенс більше пропагувати українську культуру на Заході, вважає український письменник Андрій Курков.
«Європейські інтелектуали і політики кажуть: «А навіщо ви воюєте з Пушкіним? Ви краще пропагуйте своє»... Я в цьому теж бачу більше сенсу, тому що ми не зможемо і не повинні казати людям не читати Достоєвського. Я не читаю Достоєвського, але він є в продажу в кожній книгарні кожної країни. І боротися з цим нема сенсу», – сказав Курков в інтерв'ю Радіо Свобода під час книжкового ярмарку «Світ книги» у Празі.
В інтерв'ю Курков також розмірковує про те:
- якою має бути «лагідна українізація»,
- у чому секрет успіху українського автора за кордоном,
- і як захисти українських дітей від російської пропаганди
– Насправді російську культуру вже майже ніхто не використовує. Тобто російська попса чи якась там підліткова культура начебто існує, заходить в Україну через інтернет, через TikTok. І це мене дивує: те, що підлітки це ще хапають. Може тому саме, що це заборонено. Це може бути така протестна реакція. А на свідому частину населення українського, в принципі,російська культура вже давно не має ніякого впливу.
Що стосується переходу з мови на мову, то комусь це легко іде, якщо людина вмотивована, якщо людина політична. Але в кожній спільноті, в кожному суспільстві мотивованих чи політизованих людей меншісь. Тобто тут в принципі треба розуміти, що мови приходять і відходять, але це залежить теж від політичної активності суспільства і від самої держави.
Давайте згадаємо, що у Львові до 39-го року частіше можна було почути польську мову, ніж українську. А в Харкові всі говорили українською до 34-го року, а після 45-го практично вона зникла. Тобто, в принципі, українська мова повернеться на території, з яких її витіснили російською мовою.
Але зараз головне, щоб повернувся український менталітет. Тому що він повертається швидше, ніж мова. Для того, щоби бути українцем за менталітетом, за поведінкою, за принципом, що свобода важливіше від стабільності, і свобода власної держави. Це зараз головне, це людина легше сприймає. Потім, коли людина чує навколо себе все більше і більше української, то українська сама зайде в мозок, вона сама з'явиться на язиці. І, в принципі, людина може і не помітити, як вона перейде на українську.
Але очікувати, що 100%, включаючи пенсіонерів, людей раптом всі свідомо перейдуть на українську, не варто. Треба розуміти, що є природній процес, і є політичні процеси. Вони не зовсім одночасно відбуваються.
Далі читайте про це