Марченко: Україна пропонує західним партнерам брати участь у фінансуванні українських Збройних сил
Міністр фінансів Сергій Марченко закликавдо системного рішення щодо витрат на утримання української армії з боку партнерів у рамках її інтеграції в європейську систему безпеки.
За його словами, наразі Україна веде діалог щодо можливості інтеграції українського військового потенціалу в оборонну систему Європи.
«Що ми пропонуємо: участь партнерів у фінансуванні українських збройних сил, та відповідно інтеграцію української армії в оборонну систему Європи», – написав міністр у фейсбуці.
Як цитує пресслужба Мінфіну, на зустрічі міністрів фінансів та голів центробанків країн-членів G7, керівництва МВФ і Світового банку, Єврокомісії та ОЕСР Марченко сказав про необхідність створити системне рішення, яке дозволить Україні зберегти стійкість економіки і убезпечити Європу від російської загрози – одним із таких рішень може стати інтеграція українського військового потенціалу у європейську систему безпеки.
«Це стратегія, яка може вирішити одразу дві проблеми: підвищити безпеку в Європі та дозволити Україні підтримати макрофінансову стабільність», – сказав він.
Міністр зауважив, що сьогодні українська армія забезпечує захист не лише України, але й усієї Європи, а навіть після досягнення тривалого миру ключовий ризик для європейської безпеки з боку РФ зберігатиметься.
За його словами, витрати на утримання українських збройних сил для забезпечення безпеки Європи становлять невелику частку ВВП ЄС і вона може бути розподілена між країнами, які готові доєднатися до ініціативи.
«Враховуючи військові ризики, Європа вже шукає шляхи зміцнення оборони, зокрема через збільшення чисельності армій. Але розбудова подібного потенціалу потребуватиме років і значних ресурсів. Інтеграція українського військового потенціалу – практичне рішення. Підтримка України – це інвестиція в стабільність Європи», – зазначив Марченко.
За даними Мінфіну, у 2021 році дефіцит держбюджету становив 3,8% ВВП, а після початку повномасштабної війни економіка скоротилася майже на 30%, а дефіцит зріс до 20% ВВП через різке збільшення військових видатків – з 5% до 30% ВВП.
Фіктивні «бойові» в ЗСУ: схема виживання для бійців чи розкрадання бюджету?
Фіктивні «бойові» й побори з підлеглих – у 155-й бригаді «Анна Київська» в.о. комбата підозрюють в організації схеми «відкатів». Правоохоронці та журналісти викрили схему, де військовим оформлювали по 100 тисяч за фіктивне перебування «на нулі», з яких частину мали «віддати нагору».
- Які масштаби корупції у війську?
- І чи завжди ця схема працює для збагачення окремих військових?
Про це дивіться у програмі «Свобода Live» на @Радіо Свобода:
«З російського боку немає доброї волі» – Туск про мирні переговори України та РФ
Росія не демонструє прагнення укласти мирну угоду з Україною, заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, коментуючи повідомлення про зміст розмови президента США Дональда Трампа з його російським колегою Володимиром Путіним.
«Ситуація складна саме тому, що з російського боку нема й сліду доброї волі, передусім у справі якнайшвидшого припинення вогню, а по-друге, відкриття чесних мирних переговорів», – цитує очільника уряду Польське радіо 22 травня.
Дональд Туск вважає своєю роллю нагадувати світовим лідерам, що Росії не можна довіряти.
«Те, на чому ми зосереджуємося, особливо Польща, у форматі разом із Європейською комісією – це підготувати можливий новий пакет санкцій. Досвід нам підказує, що без такого різкого тиску Путін не приступить до серйозних переговорів про мир», – наголосив Дональд Туск.
Польський прем’єр не став підтверджувати повідомлення видання The Wall Street Journal, що президент США Дональд Трамп під час приватної онлайн-зустрічі з європейськими лідерами 19 травня заявив, що правитель Росії Путін не має на меті закінчити війну в Україні, позаяк він думає, що в ній перемагає.
На основі переговорів, що відбулися 16 травня в Стамбулі, між Україною та Росією узгоджений обмін полоненими у форматі тисяча на тисячу.
Обидві сторони сіли за стіл переговорів уперше за три роки. Україна вимагала 30-денного припинення вогню. Проте російська сторона досі не відмовилася від своїх територіальних зазіхань – визнання свого суверенітету над чотирма українськими областями, жодну з яких її сили не контролюють повністю, Москва називає умовою початку дискусії про припинення вогню.
Путін знову заявив про «буферну зону» вздовж кордону з Україною
Президент РФ Володимир Путін заявив про створення «буферної зони» вздовж кордону з Україною.
«Було ухвалено рішення про створення необхідної буферної зони безпеки вздовж кордону. Наші збройні сили зараз це завдання вирішують», – сказав він на нараді з урядовцями у четвер.
Днями Путін зустрівся з керівництвом муніципалітетів Курської області, під час якої голова Глушковського району Павло Золотарьов попросив Путіна створити буферну зону в Сумській області. Путін запитав, якої глибини має бути ця буферна зона, і Золотарьов заявив, що Росія повинна захопити «принаймні Суми (місто)», і натякнув, що Росія має бути «більшою».
Як вважають аналітики Інституту вивчення війни (ISW), Путін поїхав на Курщину 20 травня й організував зустріч із посадовцями цього регіону, ймовірно, щоб виправдати поновлення планів Росії захопити місто Суми і незаконно анексувати Сумську область.
В ISW нагадують, що західні й українські джерела повідомляли, що російська делегація на українсько-російських переговорах 16 травня у Стамбулі погрожувала захопити Сумщину, щоб створити «зону безпеки».
У Сумській області, що межує з Курською і Бєлгородською областями РФ, – тривають активні бойові дії. Російські війська регулярно обстрілюють населені пункти Сумщини з артилерії, атакують дронами і скидають авіабомби. Від найбільших руйнувань потерпає прикордоння – більшість тамтешніх місцевих жителів залишили свої домівки. На деяких ділянках російські військові хочуть перейти кордон і зайти на територію України, на інших – українські військові переходять кордон і заходять на територію Росії.
На початку минулого року президент Росії Володимир Путін озвучив ідею «демілітаризованої» або «санітарної» зони в Україні, заявивши, що демілітаризована лінія з Україною має забезпечити «безпеку території РФ від далекобійних засобів західного виробництва».
Раніше Путін заявляв, що розгляне можливість створення «буферної зони» під час широкого невдоволення через рейди проукраїнських сил у Бєлгородську область влітку 2023 року.
ОВА: сили РФ атакували Кіровоградщину область трьома балістичними ракетами
Російські війська атакували Кіровоградську область трьома балістичними ракетами, повідомив у телеграмі голова обласної військової адміністрації Андрій Райкович.
За попередніми даними, постраждалих немає. Інших даних він не повідомив.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Україна повернула ще дев’ять дітей з окупації – Єрмак
У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупованих територій ще дев’ятьох українських дітей, повідомив 22 травня голова Офісу президента України Андрій Єрмак.
«Ці діти пережили важкі випробування. Серед них – дівчина, яку ледь встигли врятувати через відсутність якісної медичної допомоги в окупації. Також врятували хлопця, якого російські військові разом із мамою замкнули в підвалі, поки в сусідній кімнаті катували їхнього батька, а в школі змушували славити окупантів. Ще повернулися в безпеку сестри, які майже три роки не виходили з дому, бо поруч тривали обстріли й стояли російські танки, а також дівчина, яка не мала доступу до української онлайн-освіти через те, що окупанти блокували зв’язок», - написав Єрмак у телеграм-каналі.
Він подякував команді Save Ukraine та партнерам за сприяння в організації рятувальної місії.
За офіційними даними України, за час повномасштабної війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Водночас уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей, а уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називала цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».
Станом на 26 лютого, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1227 дітей, повідомила перша леді України Олена Зеленська.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт російського президента Володимира Путіна і дитячого омбудсмена РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій і переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.
Сплеск дипломатії не приніс прориву у війні Росії проти України. Що далі?
Шквал інтенсивної дипломатії стосовно війни Росії проти України, в центрі якої були перші за три роки прямі мирні переговори між Києвом і Москвою та тривала телефонна розмова між президентом США Дональдом Трампом і його російським колегою Володимиром Путіним, завершився на початку цього тижня без прориву.
Головної мети, яку ставили перед собою Україна та Захід, а саме 30-денне припинення вогню, не досягнули.
Далі – тут
Обмін 1000 на 1000: в ОП заявили, що Україна зробила свою частину «підготовчої роботи»
Голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна зробила свою частину «підготовчої роботи» у контексті обміну 1000 на 1000.
«Щодо обміну 1000 на 1000, Україна зробила свою частину підготовчої роботи, Росія мала б прискоритись з цим», – написав він у телеграмі.
Також представник Головного управління розвідки Андрій Юсов деяким медіа повідомив, що Україна передала росіянам список на обмін у форматі «1 000 на 1 000».
Раніше сьогодні Путіна Дмитро Пєсков заявляв, що Росія свій список вже передала, а на український ще чекають. Згодом він сказав, що Москва вже отримала цей список.
Стамбульські зустрічі 15-16 травня не принесли значного прогресу, але привели до домовленості про обмін 1000 військовополонених. Зобов’язань щодо припинення бойових дій не було, і протягом вихідних Росія завдала по Україні одного із найбільших обстрілів безпілотниками, за даними української сторони.
Російські представники в Стамбулі, за повідомленнями, висунули максималістські вимоги до України – закликаючи вивести українські війська з областей, частково окупованих Росією – й інші умови, які були представлені навесні 2022 року. Ці умови відкидають Україна і багато її західних союзників.
Двоє цивільних загинули в Бериславі під час артобстрілу сил РФ – Херсонська ОВА
Двоє цивільних загинули на Херсонщині внаслідок здійсненого військовими Росії артилерійського обстрілу, повідомив 22 травня голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
«Сьогодні близько 13:40 російські війська вкрили артилерійським вогнем Берислав. Цей ворожий обстріл обірвав життя 54-річної жінки та 64-річного чоловіка», – написав чиновник у телеграмі.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
ЦПД: російська пропаганда поширює фейки про нібито військову загрозу для України з боку Угорщини
Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони заявляє, що російська пропаганда продовжує дезінформаційну кампанію про нібито військову загрозу для України з боку Угорщини.
Зокрема, за даними ЦПД, російська мережа PRAVDA поширює повідомлення про те, що нібито Угорщина готується напасти на Україну, щоб повернути Закарпаття.
Центр протидії дезінформації наголошує, що ці повідомлення не відповідають дійсності, а поширенням подібних фейків РФ намагається створити додатковий фактор дестабілізації українського суспільства.
«Такі вкиди є інструментом інформаційної війни, спрямованим на підрив безпеки та спокою в прикордонних регіонах України. Нагнітанням про «угорську загрозу» ru-пропаганда прагне посіяти паніку серед українців і відволікти увагу від справжньої загрози – збройної агресії РФ», – йдеться у повідомленні.
Раніше ЦПД спростовував дезінформацію про нібито збиття українських дронів угорськими військовими поблизу кордону та заяви про буцімто стягування угорської бронетехніки до кордону з Україною.
Читайте також: До чого тут «Pravda» і TikTok? Дослідники виявили російську мережу фейкових медіа
Дослідники кажуть, що впродовж останніх років Росія модернізувала свої підходи до інформаційної війни і замість очевидної пропаганди, яка домінувала в перші роки агресії проти України, Кремль дедалі частіше застосовує інструменти, що маскуються під легітимні джерела інформації або під «альтернативний» контент. Як проаналізували дослідники, одними з інструментів стало створення широкої мережі фейкових медіа, зокрема під брендом «Pravda», і використання TikTok як платформи для поширення дезінформації серед молоді.
«Ми – травмована нація»: Андрій Курков про бойкот Пушкіна і російський «фаталізм»
Українцям не варто очікувати, що європейці припинять читати Достоєвського, натомість є сенс більше пропагувати українську культуру на Заході, вважає український письменник Андрій Курков.
«Європейські інтелектуали і політики кажуть: «А навіщо ви воюєте з Пушкіним? Ви краще пропагуйте своє»... Я в цьому теж бачу більше сенсу, тому що ми не зможемо і не повинні казати людям не читати Достоєвського. Я не читаю Достоєвського, але він є в продажу в кожній книгарні кожної країни. І боротися з цим нема сенсу», – сказав Курков в інтерв'ю Радіо Свобода під час книжкового ярмарку «Світ книги» у Празі.
На фронті з початку доби відбулося 69 боїв – Генштаб ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 69 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
«Противник з території РФ завдав артилерійських обстрілів по районах населених пунктів Покровка, Старикове, Бруски, Новодмитрівка, Мар’їне, Сваркове, Миропільське, Сімейкине Сумської області; Клюси, Лісківщина, Баранівка, Красний Хутір, Архипівка Чернігівської області; Клинова, Новоселівка, Тимофіївка Харківської області», – йдеться у зведенні станом на 16:00.
Майже третина боїв зафіксована на Покровському напрямку в Донецькій області.
«На Покровському напрямку протягом дня противник 20 разів намагався просунутися до наших позицій поблизу населених пунктів Єлизаветівка, Лисівка, Даченське, Удачне, Троїцьке, Андріївка, а також у напрямках населених пунктів Промінь, Шевченко Перше, Миролюбівка. Шість зіткнень тривають дотепер. Також ворог завдав авіаційних ударів по районах населених пунктів Покровськ, Степанівка, Новоторецьке, Гнатівка», – вказано в повідомленні.
Бої також тривали на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському, Гуляйпільському, Оріхівському напрямках.
«На Курщині на даний час уже зафіксовано дев’ять бойових зіткнень. Ворог завдав таку ж кількість авіаційних ударів, скинувши 12 керованих бомб по населених пунктах та позиціях Сил оборони. Крім того, здійснив 130 артилерійських обстрілів, зокрема два – з реактивних систем залпового вогню», – інформує Генштаб ЗСУ.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Як зазначає проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, з початком весни армія країни-агресора відчутно збільшила тиск по всій лінії бойового зіткнення. За даними Міноборони України, у лютому на фронті було зафіксовано 3274 бойових зіткнення, а в березні – вже 4270. Переважна більшість із них – на Донбасі, який, на думку військових і аналітиків, є основною метою цьогорічної весінньо-літньої кампанії Росії.
Армія РФ прорвалась чи ні? Що сталось на межі з Дніпропетровщиною
Російські Z-блогери заявили, що війська РФ нібито вийшли на адміністративний кордон Донецької області з Дніпропетровською. На нібито підтвердження цього вони опублікували фото з російськими військовими, які розгорнули триколор біля автівки в колючому дроті.
Автори публікацій стверджували, що знімок зроблено в районі Новомиколаївки на південний захід від Покровська, і це свідчить нібито про вихід російських військ до адмінкордону з Дніпропетровською областю.
Голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак ці заяви Z-блогерів спростував.
«Це – фейк! І ця «новина», і фото, яке нібито її ілюструє. Вони не відповідають дійсності та навмисне опубліковані ворогом, щоб залякати жителів нашого регіону, посіяти паніку та дестабілізувати ситуацію», – написав він у телеграмі.
DeepState з посиланням на бійців повідомив, що на опублікованому Z-блогерами знімку – український пікап, екіпаж якого вночі випадково заїхав у загородження з колючого дроту. І сталось це у районі населеного пункту Троїцьке, що за близько 9 кілометрів навпростець південніше Новомиколаївки.
Вже вранці, пише DeepState, туди підійшла російська штурмова група та зробила кілька фотографій на тлі покинутої машини. Незабаром після цього більшість тих, хто позував на фото, були знищені, зазначили аналітики.
Водночас за даними старшого лейтенанта ЗСУ із позивним «Алекс», у Межовій Дніпропетровській області – селищі, розташованому неподалік від адмінмежі з Донеччиною – почали фіксувати російські FPV-дрони. Поки що таких випадків небагато, а відстань від лінії фронту до населеного пункту все ще значна, проте, пише український боєць, це тривожний сигнал.
Стосовно заяв російських Z-блогерів, за даними «Алекса», військові РФ зайшли на околиці саме Новомиколаївки: це були дві групи, вони зайняли декілька позицій. Потім противник намагався підігнати підкріплення на автомобілі, але українські захисники його знищили разом із особовим складом.
«Є велика ймовірність, що росіяни намагатимуться найближчим часом закріпитися та розвивати успіх. Ситуація на напрямку (Покровському – ред.) зараз дуже важка», – підсумував «Алекс».
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:
СБУ повідомила про затримання шести осіб, які планували підпали автомобілі військових та об’єкти «Укрзалізниці»
Співробітники СБУ та поліцейські затримали ще шість осіб, які за завданням російських спецслужб підпалювали автомобілі Сил оборони та об’єктів «Укрзалізниці», повідомила Служба безпеки України 22 травня.
«За матеріалами справи, замовлення РФ виконували завербовані ФСБ місцеві жителі, наймолодшому із них – 13 років. Усі вони потрапили в поле зору окупантів, коли шукали «легкого заробітку» в телеграм-каналах. Спочатку фігуранти погоджували з кураторами потенційні «цілі», а потім знищували їх за допомогою легкозаймистих сумішей», – ідеться в повідомленні.
За цими даними, на Дніпропетровщині затримано двох неповнолітніх із міста Самар, які спалили кілька релейних шаф сигнальних установок, що регулюють рух поїздів.
«Надалі вони мали виявляти та підпалювати службові авто українських захисників. Але фігуранти не встигли цього зробити, оскільки були затримані «по гарячих слідах» після злочинів на залізниці», – вказують у СБУ.
На Одещині були затримані троє осіб.
«Ними виявилися двоє юнаків з обласного центру віком 17 та 18 років, а також 27-річний мешканець Чорноморська, які порізно виконували замовлення РФ. За матеріалами справи, зловмисники знищили три релейні шафи «Укрзалізниці» та позашляховик ЗСУ, який проходив техобслуговування після виконання завдань на фронті», – інформує СБУ.
Також у Чернігові затримано 24-річного зварювальника з місцевої СТО, який «намагався спалити авто українського воїна».
«За матеріалами справи, він хотів підпалити транспортний засіб прямо на території СТО, інсценувавши, що це зробили «сторонні особи», які пробралися на територію в темну пору доби. Співробітники СБУ спрацювали на випередження і затримали зловмисника, коли він уже підготував легкозаймисту речовину для злочину», – вказують у спецслужбі.
Затриманим повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України, це ч. 2 ст. 113 (диверсія, вчинена в умовах воєнного стану) і ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань під час воєнного стану).
Ці особи перебувають під вартою, за повідомленням СБУ, питання про притягнення до відповідальності 13-річного фігуранта «вирішується».
Служба безпеки України регулярно повідомляє про затримання російських агентів, викриття та запобігання терористичним актам, які готують агенти спецслужб РФ, зокрема на військових та цивільних об’єктах. У січні СБУ повідомила про затримання понад 450 підозрюваних у підпалах протягом 2024 року. У службі наголошують, що 22% тих, кого російські спецслужби завербували для своїх завдань в Україні, є неповнолітніми.
Раніше проєкт розслідувань Радіо Свобода «Схеми» виявив, що російські спецслужби масово використовують неповнолітніх українців для підпалів автомобілів військовослужбовців ЗСУ і будівель ТЦК в межах дезінформаційної кампанії РФ, метою якої є показати, що в Україні нібито існує активне підпілля, що в такий спосіб виступає проти загальної мобілізації.
HRW: з початку 2025 року через удари РФ в Україні загинуло більше цивільних, ніж за цей період 2024 року
Від січня до квітня 2025 року внаслідок російських ударів в Україні загинуло та було поранено на 57% більше цивільних, ніж за аналогічний період 2024 року, йдеться в доповіді правозахисної організації Human Rights Watch (HRW).
Правозахисники проаналізували обставини чотирьох російських ударів по Україні, що відбулися в період із 1 лютого до 4 квітня 2025 року. Внаслідок цих атак загинуло не менш як 47 і були поранені понад 180 цивільних. Зокрема, під час російського ракетного удару по центру Ізюма 4 лютого цього року загинули шестеро людей, ще 57 зазнали поранень.
Телеграм-канал, пов’язаний із російськими військовими, стверджував, що удар був завданий по українських солдатах та іноземних громадянах, які, ймовірно, брали участь у військових операціях. Вони нібито перебували в готелі «Крем’янець», проте місцева влада повідомила, що цей заклад перестав працювати ще 2022 року. Найближчою військовою ціллю, яку HRW вдалося виявити, був територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, розташований приблизно за кілометр від місця удару.
Human Rights Watch вважає такі атаки незаконними, оскільки вони порушують щонайменше міжнародно-правову заборону на невибіркові та непропорційні напади. Правозахисники також нагадують, що в разі навмисного чи необережного вчинення такі удари є воєнними злочинами відповідно до норм міжнародного права.
HRW закликає учасників переговорів щодо України, особливо адміністрацію президента США Дональда Трампа, використати свій вплив, щоб домагатися від Росії дотримання норм міжнародного гуманітарного права та припинення навмисних, невибіркових та непропорційних атак на цивільних осіб та об’єкти.
СБУ повідомляє про арешт активів сина експрезидета «Мотор Січі» Богуслаєва
Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора домоглися арешту активів Олександра Богуслаєва – сина колишнього президента компанії «Мотор Січ» В’ячеслава Богуслаєва. Про це відомства заявили 22 травня.
За повідомленням СБУ, Богуслаєв-молодший разом із батьком є підозрюваним у розкраданні активів компанії.
«Загальна сума заблокованого майна становить пів мільярда гривень. Йдеться про 62 об’єкти комерційної та житлової нерухомості в Україні, корпоративні права на 18 українських компаній та акції 2-х вітчизняних акціонерних товариств», – уточнює служба.
Серед активів, зокрема: цехи зі складання вертольотів, завод з виробництва шліфувального устаткування і десятки об’єктів Мотор Січі, які, за даними слідства, фігуранти незаконно відчужили на свою користь.
Відомство нагадує, що в квітні цього року спільна слідча група СБУ та ОГП, правоохоронних органів Князівства Монако та Французької Республіки затримала сина ексочільника компанії в Монако.
Відомство наводить деталі справи, що якими син і батько незаконно заволоділи контрольним пакетом акцій держпідприємства, а потім продали його за 650 мільйонів доларів:
«Тоді слідчі Служби безпеки повідомили зловмисникам про підозру за привласнення та відмивання майна, одержаного злочинним шляхом в особливо великих розмірах. Щоб приховати награбовані активи, організатори оборудки оформили їх на підконтрольні офшори, якими управляв син ексочільника Мотор Січі».
У травні 2024 року проєкт Радіо Свобода «Схеми» дізнався від джерел у правоохоронних органах, що з 2003 по 2021 рік Олександр Богуслаєв офіційно заробив трохи менше 7 мільйонів гривень. За цей же період на його рахунки в українських банках були внесені готівкою 57 мільйонів гривень. Ймовірно, ці гроші він міг отримати від батька, але В’ячеслав Богуслаєв, як колишній народний депутат декількох скликань, не декларував такі витрати.
Ще у листопаді 2022 року у спільному розслідуванні «Схем» (Радіо Свобода) та проєкту Scanner Project журналісти виявили, що син затриманого СБУ В’ячеслава Богуслаєва Олександр Богуслаєв є бенефіціаром низки компаній у Франції, на які зареєстроване майно на Лазуровому узбережжі, ринковою вартістю близько 6 мільйонів євро (це майже 250 мільйонів гривень).
Згодом «Схеми» з’ясували, що Олександр Богуслаєв разом із бізнес-партнером Сергієм Шинкаренком володіє фірмою SCI Saint Petr. На цю фірму записана квартира, підвал, паркомісце і гараж у житловому комплексі Parc Saint Paul у Валлорісі (французький регіон Прованс-Альпи-Лазуровий берег). Вартість майна оцінюється в 800 000 євро.
В’ячеслава Богуслаєва, ексдиректора стратегічно важливого підприємства «Мотор Січі», яке спеціалізується на виробництві авіаційної техніки, з жовтня 2022 року офіційно підозрюють у пособництві державі-агресору, колабораційній діяльності, а також сприянні діяльності терористичної організації. Згодом йому оголосили також підозру в «перешкоджанні законній діяльності Збройних сил України й інших військових формувань». Богуслаєв перебуває в СІЗО і відкидає звинувачення. Позиція Богуслаєва-молодшого щодо звинувачень проти нього невідома.
«Мої плани на майбутнє – не випускати камеру з рук»: лауреат Премії імені Георгія Ґонґадзе-2025 Іван Любиш-Кірдей
«Попри те, що Росія мене поранила, це не означає, що я опущу руки. Я реабілітуюся і знов візьму камеру», – каже Іван Любиш-Кірдей, фотограф, оператор і воєнний кореспондент Reuters і лауреат Премії імені Георгія Ґонґадзе-2025.
Раніше Іван також співпрацював з телеканалом «Настоящее время» (проєкт Радіо Свобода за участі «Голосу Америки»). Церемонія нагородження традиційно відбулася у Києві 21 травня – у день народження Георгія Ґонґадзе.
Премія імені Георгія Ґонґадзе – нагорода для незалежних журналістів, заснована 2019 року Українським ПЕН у партнерстві з Асоціацією випускників kmbs, Києво-Могилянською Бізнес-Школою та виданням «Українська правда».
Одразу після оголошення лауреатом премії імені Георгія Ґонґадзе-2025, в інтерв'ю Радіо Свобода Іван Любиш-Кірдей розповів про емоції та враження від здобуття нагороди, важливість говорити про війну в Україні, а також про плани повернутися до роботи після реабілітації.
Зеленський запросив лідерів трьох країн на саміт Україна – Південно-Східна Європа
Президент Володимир Зеленський 22 травня провів розмови з лідерами Греції, Північної Македонії та Молдови, йдеться в повідомленнях політиків у соцмережах.
Зокрема, за його словами, під час розмови з премʼєр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом йшлося про тиск на Росію і продовження підтримки України:
«Розповів про контакти з європейськими партнерами та Президентом Трампом. Цими днями багато дипломатичної роботи. Потрібні сильний тиск і додаткові санкції проти Росії. Нікому не треба пояснювати, що війна досі триває тільки через небажання Росії її закінчувати».
Як додав голова держави, Греція поділяє позицію України й сприятиме посиленню тиску на Росію Він також вказав на важливість підтримки оборонного виробництва та протиповітряної оборони України.
«Запросив узяти участь в саміті Україна – Південно-Східна Європа. Кіріакос підтвердив, що приїде. Дякую», – додав Зеленський.
Унаслідок російських ударів на Донеччині загинули дві жінки – прокуратура
На Донеччині в місті Костянтинівка та селищі Райгородок унаслідок російських ударів загинули двоє людей, ще двоє були поранені, повідомила обласна прокуратура.
«22 травня 2025 року, о 07:30, війська РФ обстріляли зі ствольної артилерії Костянтинівку. В результаті влучання за місцем мешкання дістала тілесні ушкодження, несумісні з життям, 54-річна жінка. Її донька 27 років отримала мінно-вибухову і відкриту черепно-мозкову травми, рани голови, шиї, ніг.
О 10:35 ворог скерував БпЛА «Ланцет» на селище Райгородок Краматорського району. Влучання відбулося поблизу місцевої крамниці. Загинула 51-річна продавчиня кіоску. Жительку 39 років, яка торгувала на ринку, доставлено до лікарні з мінно-вибуховою травмою та осколковими пораненнями», – вказано в повідомленні.
Британія звинуватила РФ у зламі 10 тисяч відеокамер для відстеження західної допомоги Україні – Guardian
Розвідувальні служби Великої Британії та її союзників звинуватили підрозділ російської спецслужби ГРУ, відомий як APT 28 або Fancy Bear, у спробі отримати доступ до камер відеоспостереження, щоб відстежувати західну допомогу, яка надходить до України, та перешкоджати постачанню. Про це пише британське видання The Guardian.
Про це йдеться у звіті, який підготував Національний центр кібербезпеки Великої Британії за участю агенцій зі США та країн Європи, повідомляє The Guardian. За їхніми даними, російські хакери з APT 28 з 2022 року здійснюють кіберкампанію проти державних та приватних організацій у країнах-членах НАТО.
У документі йдеться про те, що хакери для відстеження постачання в Україну отримали доступ до приватних камер відеоспостереження, а також до дорожніх камер. Усього йдеться про 10 тисяч камер, розташованих поблизу прикордонних переходів, військових об’єктів та залізничних станцій. 80% зламаних камер працюють в Україні, 10% – у Румунії, 4% – в Польщі, 2,8% – в Угорщині та 1,7% – у Словаччині. Розташування інших камер не повідомляється.
Хакери також здійснили інші дії, спрямовані на збирання конфіденційної інформації про постачання західної допомоги Києву, включно з розкладами поїздів та накладними на вантажі. Серед іншого, за даними авторів звіту, вони розсилали фішингові листи з порнографією та підробленими документами, а також крали паролі для доступу до систем.
Національний центр кібербезпеки Великої Британії закликав приватні компанії, які беруть участь у постачанні допомоги Україні, «вжити термінових заходів щодо захисту».