Дані ОГП: російські військові вбили 268 українських полонених від початку повномасштабної війни
В Україні розслідують 75 кримінальних проваджень за фактами вбивства російськими військовими українських полонених, повідомляє Офіс генерального прокурора 23 травня.
«75 кримінальних проваджень за фактами вбивства російськими військовими 268 українських військовополонених зареєстровано та розслідується з початку повномасштабного вторгнення», – йдеться в заяві.
Офіс наводить свої дані, які в розслідуванні американського каналу CNN озвучив керівник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Юрій Бєлоусов:
- 2022 рік: 8 кримінальних проваджень за фактами вбивства 57 українських військовополонених
- 2023 рік: 8 кримінальних проваджень за фактами вбивства 11 українських військовополонених
- 2024 рік: 39 кримінальних проваджень за фактами вбивства 149 українських військовополонених
- з початку 2025 року: 20 кримінальних проваджень за фактами вбивства 51 українського військовополоненого
Бєлоусов, як цитує ОГП, пояснив, що зростання пов’язане з вказівками, які віддає вище керівництво Росії – як політичне, так і військове.
CNN 21 травня оприлюднив розслідування, за даними якого, зокрема, російські військові отримують накази від свого командування вбивати українських військовополонених.
Представники ООН у березні 2025 року підтвердили 27 випадків страт військами РФ, внаслідок яких загинуло 84 українські солдати з серпня 2024 року. У грудні минулого року омбудсман Дмитро Лубінець повідомляв, що за час повномасштабного вторгнення війська РФ стратили 177 українських військовополонених.
Повідомлення про вбивства, тортури й жорстоке поводження з українськими військовополоненими надходять регулярно.
Як зазначив у жовтні 2024 року представник ОГП Юрій Бєлоусов, 80% випадків страт українських військовополонених було зафіксовано того року, але тенденція почала з’являтися в листопаді 2023 року, коли «відбулися зміни у ставленні військовослужбовців РФ до наших військовополонених у гірший бік».
Американський Інститут вивчення війни (ISW) заявляв, що спостерігає збільшення кількості страт російськими військовими українських військовополонених, і наголошував, що російські командири, ймовірно, «потурають, заохочують або прямо наказують» здійснювати розстріли.
Генштаб підтвердив удар по заводу в Росії, що виробляє батареї для військової техніки
Сили спеціальних операцій вночі проти 23 травня уразили підприємство «Енергія» в місті Єлець Липецької області Росії, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України в п’ятницю.
«Підтверджено влучання в район цілі, зафіксовано серію вибухів. На території об’єкта виникла пожежа. Детальна інформація щодо наслідків ураження уточнюється», – йдеться в заяві.
Штаб уточнює, що «Енергія» – один із найбільших у Росії виробників хімічних джерел струму, яке є єдиним виробником батарей для модулів планерування і корекції, що встановлюються на авіаційні бомби.
Крім того, завод, за даними військових, забезпечує виготовлення батарей для ОТРК «Іскандер-М», крилатих ракет морського базування та низки універсальних акумуляторів, що застосовуються в системах енергозабезпечення спеціальної техніки.
Сєнкевич: жителька Миколаєва померла через вибух у будинку
У Інгульському районі Миколаєва стався вибух у житловому будинку, повідомив міський голова Олександр Сєнкевич 23 травня.
За попередніми даними мера, вибух спричинив побутовий газ.
Згодом він повідомив про смерть однієї постраждалої:
«Стало відомо, що постраждала жінка померла у лікарні».
Путін хоче захопити Херсон і Запоріжжя. Які шанси, що Україна відіб'є новий наступ Росії?
Російський президент Володимир Путін готовий до затяжної війни, якщо це буде потрібно для досягнення його цілей, пишуть західні ЗМІ з посиланням на власні джерела, аналізуючі заяви Кремля і дії армії РФ на фронті.
Цього тижня також відбулася телефона розмова президентів США та РФ, яка, за словами американського президента Дональда Трампа, пройшла «дуже добре». Втім очікуваного припинення вогню, до якого закликають передусім Росію, так і не відбулося.
Очільник Кремля впевнений, що армія РФ має перевагу на фронті, зможе прорвати оборону України і взяти під повний контроль Донеччину, Луганщину, Херсонщину і Запорізьку область, наголошують аналітики.
- Чи може Росія до кінця року захопити повністю чотири українські області?
- Наскільки погіршилася ситуація на прифронтових територіях півдня?
- Як довго Росія може продовжувати воювати з огляду на стан її економіки?
Про все це читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
У Силах оборони Півдня днями повідомили, що ситуація на фронті у Запорізькій області стає дедалі загрозливішою. Речник Владислав Волошин зазначив, що на Гуляйпільському напрямку окупанти проводять ротацію задля поповнення озброєння та живої сили.
Водночас на Оріхівському відтинку фронту окупанти намагаються просунутися у на північний захід. Російські військові хочуть прорвати українську оборони, втім, успіхів не мають, додав Волошин.
Посилення російських атак відчувають і жителі прифронтових громад Запорізької області. Староста Новопавлівського старостинського округу Пологівського району Сергій Герус розповів «Новинам Приазов’я», що обстріли громади дедалі частіше ведуться і вдень, і вночі.
«Застосовують всі види озброєння: КАБи прилітають, РСЗВ, все, що можна. Велику небезпеку на сьогодні становлять дрони. Вони полюють за мирними жителями, автівками. Ви розумієте, вони контролюють практично всіх і все, їхня кількість збільшилася і вони все частіше дістаються села.
Останнім часом атаки посилилися. Наскільки я розумію, вони, мабуть, продовжують штурмувати напрямок наш від Щербаків і Нестерянки. Обстріли все частіше, наші дають відсіч, окупантам теж прилітає у відповідь. Але ситуація погіршилася, значно погіршилася», – повідомив він.
Читайте далі тут
Повітряні сили: протягом ночі Росія випустила по Україні 175 дронів
Російські війська застосували 175 безпілотників у ході нічної атаки на Україну проти 23 травня, повідомляє командування Повітряних сил у п’ятницю.
За даними командування, пуски дронів здійснювалися з Міллерова, Курська та Приморсько-Ахтарська. Також армія РФ атакувала Україну балістичною ракетою «Іскандер-М» із Ростовської області.
На 13 годину, повідомляють Повітряні сили, протиповітряна оборона знешкодила 150 російських безпілотників типу Shahed і безпілотників інших типів на сході, заході півночі, півдні та в центрі України:
«91 – збито вогневими засобами ураження, 59 – локаційно втрачені/подавлені РЕБ (без негативних наслідків)».
СБУ: щонайменше 176 громадян Росії володіли сільськогосподарськими землями під Києвом
У державну власність повернули майже 100 гектарів сільськогосподарських угідь у Київській області, якими незаконно володіри громадяни Росії, повідомляє Служба безпеки України 23 травня.
Відомство уточнює, що це сталося завдяки перевірці реєстрів Держгеокадастру, яку СБУ провела в межах системної роботи щодо мінімізації впливу країни-агресора на економічну незалежність України.
«За результатами комплексних заходів Служба безпеки виявила та підтвердила наявність ділянок у щонайменше 176 мешканців країни-агресора. Йдеться про угіддя, які росіяни отримали у власність як спадщину ще до початку повномасштабної війни», – йдеться в повідомленні.
Обмін полоненими між Україною і РФ триває – джерело
Масштабний обмін полоненими між Україною і Росією триває 23 травня, повідомило Радіо Свобода джерело, поінформоване про хід обміну, але не уповноважене офіційно його коментувати.
Інших подробиць поки немає.
Повідомлення з’явилося на тлі публікації президента США Дональда Трампа, який у своїй соцмережі Truth Social написав: «Щойно між Росією й Україною було здійснено великий обмін полоненими. Він незабаром набуде чинності. Вітаємо обидві сторони з цими переговорами».
Україна й Росія домовилися про обмін полоненими у форматі 1000 на 1000 після переговорів делегацій обох країн у Стамбулі 16 травня.
Обмін, анонсований тоді на «найближчий час», за повідомленнями представників української делегації на переговорах, може стати найбільшим в історії війни Росії проти України.
Напередодні голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна зробила свою частину «підготовчої роботи» у контексті обміну 1000 на 1000.
Лавров назвав нереалістичним проведення зустрічі з Україною у Ватикані
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав можливе проведення зустрічі з представниками України у Ватикані нереалістичним.
«Уявіть Ватикан як місце проведення переговорів, трошки це неелегантно», – сказав Лавров, додавши, що йдеться про зустріч представників двох «православних країн» «на католицькому майданчику», і це буде «не надто комфортно» для самого Ватикану.
Він також заявив 23 травня, що терміни й місце зустрічі поки що не визначені, але зазначив, що робота над меморандумом із Києвом перебуває «на просунутій стадії» з боку Москви.
У своєму дописі на Truth Social після телефонної розмови з російським лідеро Володимиром Путіним 19 травня президент США Дональд Трамп заявив, що переговори між Росією і Україною «про припинення вогню і, що важливіше, про припинення війни» розпочнуться «негайно». Він згадав Ватикан як можливе місце проведення переговорів і підсумував: «Нехай процес почнеться!»
Путін після телефонної розмови з Трампом 19 травня сказав журналістам, що Росія та Україна «мають знайти компроміси, які влаштовують обидві сторони». За його словами, «РФ готова працювати з Києвом над меморандумом про майбутній мирний договір».
Із Києва й Москви не надходило повідомлень про нову зустріч, але 21 травня президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що сторони, ймовірно, проведуть «переговори на технічному рівні» наступного тижня, можливо, у Ватикані.
Водночас речник Кремля Дмитро Пєсков 22 травня заперечив інформацію про те, що Ватикан може прийняти російських й українських переговорників у червні. «Немає конкретної домовленості щодо наступних зустрічей, – сказав Пєсков журналістам у Москві 22 травня. – Їх ще належить узгодити».
На Київщині через російську атаку пошкоджені приватні будинки, автомобілі – ОВА
На Київщині внаслідок російських ударів пошкоджені житлові будинки в Обухівському районі, повідомила обласна військова адміністрація.
За повідомленням, постраждалих серед населення немає, влучань в об’єкти критичної інфраструктури не було.
«Вранці ворог атакував Київщину ударними БпЛА. В області працювали сили ППО… В Обухівському районі унаслідок ворожої атаки пошкоджено сім приватних будинків, чотири автомобілі, гараж і господарські будівлі. У будинках вибиті вікна, пошкоджені фасади й покрівлі», – зазначили в ОВА.
На Івано-Франківщині повідомили про руйнування після удару РФ
Російські військові вранці 23 травня атакували дронами Прикарпаття, внаслідок чого є пошкодження будівель, повідомила голова Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук.
«Працювали Сили протиповітряної оборони. Наразі відомо про пошкодження будівель і транспортних засобів Коломийського району», – написала вона у телеграмі.
Даних про потерпілих голова ОВА не навела.
Повітряні сили ЗСУ від ночі повідомляли про рух запущених Росією дронів у низці областей України. Згодом стало відомо про пошкодження через обстріли залізничної інфраструктури на Буковині, знищену будівлю підприємства і травмовану людину на Полтавщині.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
У Куп’янську через удар РФ тяжко поранені працівники комунального підприємства – ОВА
У Куп’янську внаслідок російського обстрілу вранці 23 травня тяжко постраждали двоє комунальників, один із чоловіків згодом помер у лікарні, за життя іншого зараз борються лікарі, повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«Близько 9:20 ворог обстріляв Куп’янськ. Попередньо, окупанти завдали удару керованою авіаційною бомбою», – написав Синєгубов у телеграмі.
За його словами, потерпіли 60-річні чоловіки, працівники місцевого комунального підприємства.
Фільм Радіо Свобода про масові вбивства в Бучі здобув золоту нагороду телекінопремії New York Festivals
Фільм-розслідування Української служби Радіо Свобода «Буча. Вбивство самооборонця Побігая» отримав у США золоту нагороду телекінопремії New York Festivals 2025 (New York Festivals TV & Film Awards) у номінації «Права людини». Про це повідомили організатори заходу.
Переможці телевізійної й кінопремії 2024 NYF були оголошені у Нью-Йорку ввечері 22 травня під час віртуального гала-вечора Storytellers.
«Буча. Вбивство самооборонця Побігая» – це друга частина розслідування журналіста Радіо Свобода Дмитра Джулая про масові вбивства у місті Буча, що на Київщині, під час російської окупації у березні 2022 року. В ньому детально досліджуються обставини розстрілів і називаються імена російських військових, які можуть бути причетними до страти місцевого самооборонця Олексія Побігая.
Премія TV & Film Awards заснована в 1957 році. Серед цьогорічних переможців у різноманітних категоріях були Al Jazeera English, ARD, Voice of America, ABCTV, PBS, BBC, CGTN, Deutsche Welle, ESPN.
Наймасштабніший за всю війну: що відомо про обмін полоненими 1000 на 1000
Україна та Росія домовилися про обмін полоненими після переговорів делегацій обох країн у Стамбулі 16 травня. Обмін, анонсований на «найближчий час», за повідомленнями представників української делегації на переговорах, може стати найбільшим в історії війни Росії проти України.
Що важливо знати про цей обмін, кого до нього включать та чи зможе він уможливити повернення не лише військових, а й цивільних полонених, читайте в матеріалі Радіо Свобода.
Президент України Володимир Зеленський 22 травня розповів, що провів нараду з підготовки обміну.
«Домовленість про звільнення 1000 наших людей з російського полону стала чи не єдиним реальним результатом зустрічі в Туреччині. Працюємо, щоб цей результат був забезпечений, – заявив Зеленський. – З’ясовуємо деталі по кожній людині, яку подали у списках із російської сторони».
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак заявив 22 травня, що провів онлайн-розмову з дипломатичними представниками лідерів країн Північної Європи та Балтії.
«Координуємо наші позиції щодо переговорів про досягнення справедливого та сталого миру для України», – заявив Єрмак.
Він також додав, що наступна зустріч із представниками Росії на переговорах можлива після виконання домовленостей щодо обміну у форматі 1000 на 1000.
Раніше Зеленський на брифінгу журналістам заявляв, що нинішній обмін стосується військовополонених, пише Суспільне.
Обмін дітей на військовополонених він назвав несправедливим і таким, що суперечить законам, «навіть законам війни».
«З нашого боку, були сигнали щодо політв’язнів і журналістів. Я не хочу зараз заглиблюватися в деталі. Міняти дітей на військових... Якщо чесно, ми не підтримуємо такий підхід. Діти повинні повертатися, так? Саме за такими принципами зараз працює група під керівництвом Умєрова разом із представниками Служби безпеки та розвідки», – сказав президент.
Далі читайте тут
На Покровському напрямку за добу зафіксували 44 російські штурми – Генштаб
На фронті протягом минулої доби зафіксували 141 бойове зіткнення, найбільше російських штурмів було на Покровському напрямку, повідомив у ранковому зведенні 23 травня Генеральний штаб Збройних сил України.
«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 44 штурмові дії агресора в районах населених пунктів Нова Полтавка, Єлизаветівка, Лисівка, Малинівка, Звірове, Котлярівка, Даченське, Удачне, Троїцьке, Андріївка, а також у напрямках населених пунктів Олексіївка, Промінь, Шевченко Перше, Миролюбівка», – йдеться в повідомленні.
21 штурм українські сили відбили на Курському напрямку, 14 – на Новопавлівському, 12 – на Лиманському напрямку, кажуть у Генштабі.
За даними командування, бойові дії також тривали на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Гуляйпільському, Оріхівському напрямках.
На Полтавщині через удар РФ знищена будівля підприємства, травмована людина – ОВА
Російські військові в ніч на 23 травня здійснили масований удар безпілотниками по Полтавщині, внаслідок чого є руйнування, одна людина травмована, повідомив голова обласної військової адміністрації Володимир Когут.
«Внаслідок прямого влучання і падіння уламків у Кременчуцькій громаді знищено будівлю одного з підприємств. Виникла пожежа, яку локалізували підрозділами ДСНС. Вибуховою хвилею пошкоджено сім приватних домогосподарств. Відповідні служби продовжують роботу з подолання наслідків. Травми отримала одна людина, від госпіталізації відмовилася», – йдеться в повідомленні.
У Росії заявляють про удар дронів по заводу, де виробляють батареї до безпілотників
У ніч на 23 травня Липецьку область Росії атакували безпілотники, ймовірно, вдаривши по заводу «Енергія» у місті Єлець, який виготовляє акумулятори і батареї для безпілотників, свідчать повідомлення місцевих жителів і влади.
Як пише Baza, внаслідок удару на підприємстві спалахнула пожежа. Повідомляють, що всіх працівників евакуювали. Місцеві жителі стверджують, що чули понад десять вибухів у небі.
Губернатор Липецької області Ігор Артамонов підтвердив атаку безпілотників на Єлець і заявив, що в результаті «падіння БпЛА й пожежі, яка виникла в промисловій зоні Єльця, постраждали вісім людей».
«Уламки впали в промисловій зоні, викликавши займання. На місці працюють оперативні служби, йде евакуація людей», – повідомив губернатор, додавши, що удар триває.
Війська РФ атакували залізницю в Чернівецькій області – УЗ
Російські військові атакували залізницю в Чернівецькій області, повідомила «Укрзалізниця».
«Внаслідок обстрілу пошкоджена залізнична інфраструктура, жертв і постраждалих серед працівників і пасажирів немає. Продовжуємо рух», – йдеться в повідомленні.
Деталей в УЗ не навели, обласна влада також не повідомляє про наслідки обстрілу.
Повітряна тривога в Чернівецькій області тривала приблизно годину удосвіта 23 травня – через російську атаку по Україні.
Повітряні сили повідомляють, що удар триває, у низці областей оголошена повітряна тривога через рух груп безпілотників.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
РФ за добу втратила понад тисячу своїх військових – Генштаб ЗСУ
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 978 700 своїх військових, зокрема, 1050 – за останню добу – такі дані станом на ранок 23 травня навів український Генштаб.
Інші втрати РФ, за даними командування ЗСУ, – такі:
- танки ‒ 10841 (+2 – за останню добу)
- бойові броньовані машини ‒ 22575 (+1)
- артилерійські системи – 28165 (+43)
- РСЗВ – 1390 (+2)
- засоби ППО ‒ 1167
- літаки – 372
- гелікоптери – 336
- БпЛА оперативно-тактичного рівня – 36945 (+148)
- крилаті ракети ‒ 3197
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 49407 (+139)
- спеціальна техніка ‒ 3895.
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
Дальній дрон чи «дрон-матка»? Як Росія дістає до траси на Краматорськ, що досі була тиловою
«Дорогою смерті» для автомобілів зробили російські ударні дрони ділянку траси «Краматорськ – Добропілля». Зауважмо: небезпека починається майже за 18 км від околиць Краматорська. Відстань до фронту звідси становить майже 30 км, що перевищує досяжність для fpv-дронів.
Чим важлива ця траса для постачання півночі Донеччини і як до неї дісталися російські БПЛА? Розбиралися Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Палаючі вантажівки та легковики на узбіччях колись безпечної траси з Краматорська на Добропілля. Від кінця квітня день від дня таких кадрів у соціальних мережах – все більше. Це наслідки атак російських дронів.
«Рух по трасі Добропілля-Краматорськ тимчасово обмежений через дронові атаки на село Андріївка», – попередили у Олександрівській селищній військовій адміністрації.
Обрізають Добропілля?
Траса Т0514 наразі з’єднує адміністративний центр Донеччини – місто Краматорськ – із Добропіллям.
Від початку активних бойових дій біля Покровська Добропілля стало останнім великим містом на шляху з Донецької до Дніпропетровської області.
Також Добропілля поєднане трасою Т0515 із Покровськом.
Війська РФ постійно завдають ударів по цивільній інфраструктурі цього містечка з використанням різних типів озброєнь: РСЗВ, керованих авіабомб, «шахедів» та іншого.
Далі читайте тут
Повітряні сили повідомляють про рух «Шахедів» у семи областях
Повітряні сили Збройних сил України вранці 23 травня повідомляють про рух запущених Росією ударних дронів «Шахед» у семи областях.
Зокрема, група БпЛА зафіксована у центрі Сумщини, рухаються курсом на Чернігівщину, ще одна група – на півночі Чернігівщини – курсом на захід.
«Кілька груп «Шахедів» – на півночі, в центрі й на півдні Чернігівщини – курсом на захід. БпЛА на півночі Київщини – рухаються уздовж кордону з Білоруссю у напрямку Житомирщини. «Шахеди» на півдні Київщини, півночі Черкащини – курсом на Канів. БпЛА на заході Полтавщини – курсом на Черкащину. Група «Шахедів» на межі Черкаської і Кіровоградської областей – курсом на захід», – йдеться в повідомленні.
Крім того, за даними військових, «Шахеди» на півночі Дніпропетровської області прямують на Полтавщину.
У всіх згаданих областях, а також на Одещині діє повітряна тривога.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.